“Üreticiler girdi maliyetleriyle boğuşuyor”

Tarih: 2 Ekim 2020 Cuma 14:29

Türkiye’nin en önemli tarım kentlerinden birinin Mersin olduğuna vurgu yapan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, “Üreticilerimiz çok ciddi girdi maliyetleriyle boğuşmaktadır. Mazot, gübre, sulama, tohum, elektrik vs. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi noktasında devletimizin üreticiye kolaylık sağlaması Mersinimiz, üreticimiz ve ülkemiz adına oldukça hayati bir meseledir” dedi.

Haber-Barış Köksal

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Mersin’in tarım, turizm, sanayi ve ekonomi potansiyeli hakkında gazetecilere konuştu. Mersin’in 2 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’nin en büyük şehirleri arasında yer aldığını söyleyen Kılavuz, “Bunun yanı sıra en çok göç alan illerinin de başında gelerek büyükşehir statüsündedir. Liman kenti olması, Akdeniz iklim kuşağında bulunması, deniz kıyısında yer alması gibi sebeplerden ötürü birçok ekonomik etkinliğin yapıldığı şehir olma özelliğini bünyesinde barındırmaktadır” dedi.

 

“MERSİN TARIMSAL ETKİNLİKTE ÖNCÜ ŞEHİRLERDEN BİRİ”

Mersin’in Türkiye’nin en önemli tarım kentlerinden biri olduğuna vurgu yapan Kılavuz, “Şehrimizin yüzölçümünün yüzde 21’ini tarım arazisi oluşturmaktadır. Bu da şehrimizin tarımsal etkinlikte öncü şehirlerden biri olduğu anlamını taşımaktadır. Sebze, tahıl ve meyve üretimlerinin birçok çeşidinde Mersin ilk sırada yer almaktadır. Yine aynı şekilde Mersinimiz; tarımsal ürünlerin ihracatında da ekonomik anlamda çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Tarımın yanı sıra hayvancılıkta Mersin’de yapılan ekonomik faaliyetlerden birini oluşturmaktadır. 2019 yılında küçükbaş hayvan varlığı ile Türkiye genelinin yüzde 3,5’ine, kanatlı hayvan varlığı ile yüzde 6’lık paya sahip olan ilimiz, her iki göstergede de iller arasında 6.sıradadır. Mersin; Türkiye genelinde sahip olduğu yüzde 1,48’lik canlı hayvan değeri ile 20’inci ildir. Mersin’de sanayi faaliyetleri de ekonomik kalkınmanın önde gelen etkinliklerinden birini oluşturmaktadır. Organize sanayi bölgelerinde yapılan bu çalışmalar Mersin ve ülke ekonomisine katkılar sağlamaktadır. Mersin Limanı’nın varlığı da ihracat ve ithalat etkinliklerini de olumlu yönde etkilemektedir. Kültür ve medeniyetlerin zengin mirası üzerine kurulan, inanç merkezlerini bünyesinde barındıran, 320 kilometrelik sahili bulunan, doğasıyla eşsiz bir güzellikte olan Mersin; inanç, kültür, deniz, yayla, doğa ve spor turizminde marka bir şehirdir. Bu bilgiler ışığında Mersin’in ekonomik yapısı çok yönlü ve çok katmanlı olarak değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı.

 

“MERSİN HER ALANDA VE HER ANLAMDA ZİRVEDE OLMALIDIR”

Mersin’in Akdeniz’in incisi, Türkiye’nin gözbebeği ve çok yönlü bir şehir olduğuna dikkat çeken Kılavuz, “Bu yüzden de Mersin için yapılması gereken zaruri ihtiyaçları tek bir başlık altında toplamak çok sağlıklı olmayacaktır. Mersin’de sanayide, tarımda, hayvancılıkta, ulaşımda, turizmde yapılacak ve yapılması gereken, Mersin’i marka bir kent haline getirecek sayısız zaruri ihtiyaç vardır. Şehrimiz birçok sosyal, kültürel, ekonomik faaliyeti bünyesinde barındırmaktadır. Tarım, sanayi, turizm, hayvancılık, eğitim gibi birçok ekonomik faaliyette ülkemizin önde gelen şehirlerindendir. Bu sebepten ötürü Mersin’in daha kimlikli, potansiyelini daha doğru yönde kullanan bir şehir olması için birçok alanda çalışma yapılması gerektiğine inanıyoruz. Mersin her alanda ve her anlamda zirvede olmalıdır. Öncelikli olarak Mersin turizmde hak ettiği değeri görmemektedir. Şehrimiz; antik kentleri, tarihi kaleleri, kalıntıları, doğal güzellikleri, inanç merkezleri, sahilleri ve eşsiz koyları ile cenneti andırmakta; yerli ve yabancı turistler için adeta açık hava müzesi olarak tanımlanmaktadır. Deniz, kültür, doğa ve yayla turizmi Mersin’de yapılmaktadır. Anamur’dan Çamlıyayla’ya şehrimizin bu güzellikleri herkesçe bilinmelidir. Dünyadaki tek Cennet-Cehenneme sahip olan; kıyıları doğal kumsallardan oluşan, birçok Antik Kente ve tarihi alanlara ev sahipliği yapan; nice inanç merkezlerini bünyesinde barındıran; müzelerinde binlerce tarihi eseri ziyaretçilerinin ilgisine sunan Mersin’in turizm potansiyeli değerlendirilmelidir. Bunca güzelliğe sahip olan bir şehrin turizm değerlerinin istenilen seviyelerde olmaması ise maalesef ki üzücüdür. Bu sebepten ötürü şehrimizin turizmde istenilen seviyelere ulaşması hepimizin ortak sorumluluğu ve şehrimize olan borcumuzdur. Bu noktadan hareketle turizmle alakalı bir eylem planı hazırlanması, şehrimizin cazibe merkezi haline getirilmesine yönelik tanıtımların yapılması acil ve öncelikli ihtiyaçtır. Unutulmamalıdır ki turizm aynı zamanda birçok ekonomik sektörü de olumlu yönde etkilemekte ve istihdam yaratmaktadır. Turizm denilince akla Mersin gelmelidir. Mersin yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi haline getirilmelidir. Bu yüzden Mersinimiz için en zaruri ihtiyaçların başında turizmde canlanmayı görmekteyiz” diye konuştu.

 

 

“ÜRETİCİLERİMİZ ÇOK CİDDİ GİRDİ MALİYETLERİYLE BOĞUŞMAKTADIR”
Mersin’in tarımsal üretimin ve tarımsal etkinliğin önde gelen şehirlerinden biri olduğunun altını çizen Kılavuz, “Bulunduğu iklim koşulları sebebiyle birçok tarımsal ürün şehrimizde yetişmektedir. Birçok tarımsal ürünün üretiminde şehrimiz ilk sıralarda yer almaktadır. Bu noktadan hareket edecek olursak üreticilerimize yönelik çalışmaların oldukça zaruri olduğunu ifade edebiliriz. Evvela tek bir merkezden idare edilecek tarım politikası oluşturmalı ve bu politika kararlılıkla uygulanmalıdır. Üretimin modern teknikler ve çağdaş yöntemlerle yapılmasının önünü açmalı, üreticilerimizi bilgilendirecek çalışmalar ortaya koymalıyız. Yaş meyve sebze üretiminde şehrimiz çok kaliteli ürünler ortaya koymaktadır. Bu kalitenin dünya pazarında karşılık bulması adına bakanlığımız öncülüğünde tanıtıcı faaliyetler yapılmalıdır. Üreticilerimiz çok ciddi girdi maliyetleriyle boğuşmaktadır. Mazot, gübre, sulama, tohum, elektrik vs. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi noktasında devletimizin üreticiye kolaylık sağlaması Mersinimiz, üreticimiz ve ülkemiz adına oldukça hayati bir meseledir. Tarımsal etkinlik devam etsin istiyorsak, Mersin; yaptığı üretimle bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlasın diyorsak ve toplumumuzun temel yapı taşı olan üreticilerimizin rahat bir nefes almasını hedefliyorsak girdi maliyetlerinin düşürülmesini sağlamalı, kredi geri ödemelerinde faizleri kaldırmalı, depolama ve işlemeden kaynaklı sorunların çözümünü gerçekleştirmeli, tarımsal destek ve teşvik paketlerinin sürekliliğinin önünü açmalı, üreticilerimizin ihracatta karşılaştıkları sorunların çözümüne katkı sunmalıyız. Doğal afetlerden kaynaklı olarak üreticimizin çok ciddi maddi kayıplar yaşadığını görüyoruz. El emeği, göz nuru ürünlerinin heba olduğunu gözlemliyoruz. Bu maddi hasarın telafisinin yapılmasını, tarımsal sigortanın kapsamının genişletilmesini önemli bir husus olarak görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

 

“ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVALİMANI EN KISA SÜREDE FAALİYETE GEÇİRİLMELİDİR”

Bunun yanı sıra kapalı devre sulama sistemlerinin hayata geçirilmesi ve tarımda sulamadan kaynaklı sorunların giderilmesi gerektiğini belirten Kılavuz, “Bu doğrultuda da Mersin’de yapımına başlanan Pamukluk, Değirmençay, Sorgun ve Aksıfat barajları ve göletlerin bir an önce tamamlanması sağlanmalıdır. Son olarak atıl durumdaki hazine arazilerinin üreticiye tahsisi sağlanmalı, tarım arazilerinin çoraklaşmaması için önlemler alınmalı, tarım yapılan arazilerdeki azalmanın önüne geçmek adına çalışmalar yapılmalıdır. Mersinimizin ve üreticimizin sorunlarını çözmek boynumuzun borcudur.  Ulaşım konusunda da Mersin özelinde çözülmesi gereken problemler vardır. Bugün uygarlığın ilerlemesinde yolun daha doğru bir ifadeyle ulaşımın ne denli önemli olduğunu daha iyi müşahede ediyoruz. Yapımına başlanan ve Mersin-Adana-Osmaniye-Kahramanmaraş-Gaziantep illerini birbirine bağlayan hızlı tren hattı bir an önce bitirilmeli, Mersin-Antalya, Silifke-Mut-Karaman, Çamlıyayla-Tarsus, Çeşmeli-Taşucu otoyolları tamamlanmalı, Tarsus-Mersin otoyolu ise ücretsiz olmalıdır. Şehrimize Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ayırdığı ödenek artırılmalıdır. Mersin Limanı ve Organize Sanayi Bölgeleri bölge ve ülke ekonomisi için oldukça önemlidir. Bu bölgeleri kapsayan alanlarda ulaşımda yaşanan eksiklik ve aksaklıklar bir an önce tamamlanmalıdır. Yine aynı şekilde tarım ürünlerinin taşınmasında meydana gelen sorunların önlenmesi adına çalışmalar yapılmalı, Çukurova Bölgesel Havalimanı en kısa sürede faaliyete geçirilmelidir” dedi.

“MERSİN; ÖĞRENCİ DOSTU ŞEHİR KİMLİĞİYLE TANINMALIDIR”

Mersin’in bünyesinde bulundurduğu 4 üniversite ile aynı zamanda bir eğitim şehri olduğunu da vurgulayan Kılavuz, “Bu üniversitelerin 2’si devlet 2’si de vakıf üniversitesi statüsünde faaliyet göstermektedir. Mersin Üniversitesinde öğrenim gören öğrenci sayısı 40 binin üzerinde, Tarsus Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrenci sayısı da 3 bine yakındır. Çağ Üniversitesinde 7 bin civarı öğrenci varken Toros Üniversitesinde de 5 binin üzerinde öğrenci eğitim görmektedir. Öğrencilerimiz bugün barınma, sosyal aktivite, burs, ulaşım, sağlık hizmetleri, kütüphane, yemekhane, spor tesisleri gibi birçok imkândan yeterli ölçüde faydalanmak istemekte ve eğitim hayatlarını tam donanımlı bir şekilde tamamlamak istemektedir. Bu anlamda şehrimizin üniversite gençliği tarafından tercih edilebilir bir şehir olması yönünde çalışmalar yapmanın uygun olduğu kanaatindeyiz. Mersin; öğrenci dostu şehir kimliğiyle tanınmalıdır” diye konuştu.

 

“ULUSLARARASI NARENCİYE FESTİVALİ TANITIM İÇİN CİDDİ KATKILAR SUNUYOR”

Narenciyenin dünyada önemli bir pazar payına sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Kılavuz, “Bu pazarda Türkiye, dünyada 7 Avrupa’da 2. sırada yer alıyor. Türkiye’nin bu sıralamada üstte yer almasına Mersinimiz ülkedeki üretimin yüzde 25 ini gerçekleştirerek çok ciddi bir katkı sunuyor. Mersin özelinde baktığımızda her yıl yaklaşık 2 milyar dolarlık rakamın narenciyeden elde edildiğini görüyoruz. Dolayısıyla Narenciye kent için hayati öneme sahip. Bu meyanda üreticinin tüccarın desteklenmesi, pazar payının arttırılması kent ekonomisi ve gelecek açısından önemli. Yeri gelmişken şunu da ifade edeyim ki; Uluslararası Narenciye Festivali tanıtım için ciddi katkılar sunuyor. Emeği geçen herkese minnettarız. Fakat tek başına bu yolla tanıtım yeterli değil. Farklı reklam araçlarını ve dijital platformları uluslararası arenada harekete geçirmek lazım. Samimiyetle ifade edeyim ki biz her türlü desteğe katkıya hazırız. Gerek kamu gerek özel sektör ve sivil topluma kapımız ardına kadar açık. Meclis nezdinde üreticimizin sorunlarını sürekli gündemde tutuyor ilgili bakanlıklar nezdinde gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Bundan sonra da bütün platformlarda narenciye üreticisinin, tüccarının, ihracatçının yanında olacak, elimizden gelen tüm desteği canı gönülden sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

“MERSİN BİZİM SEVDAMIZDIR”

“Biz Mersin’e hizmet etmekle yükümlüyüz” diyen Kılavuz, “Derdimiz ve gayemiz Mersin’i her alanda ve her anlamda zirveye taşımaktır. Her bir vatandaşımıza, insanımıza dokunacağız. Şehir merkezinde, ilçelerimizde, mahallelerimizde, yaylarımızda her bir insanımızın istek, talep ve önerilerini dikkate alarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Şehrimizin derdiyle dertlenmedikçe şehrimize layıkıyla hizmet edemeyiz. Bizler Mersin’e hizmet düsturumuzda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Mersinliler! Mersin’e sahip çıkınız” sözünü şiar ediniyoruz. Bunun bilinciyle Anamur’daki çiftçinin, Yenişehir’deki işçinin, Tarsus’taki öğrencinin, Erdemli’deki esnafın derdi derdimiz sevinci sevincimizdir diyoruz. Mersin bizim sevdamızdır. Bu sevdanın gereğini meclis çatısında altında yerine getireceğiz” diye sözlerini tamamladı.

 

 

OLCAY KILAVUZ KİMDİR?

1985 Niğde doğumluyum. İlk ve orta öğretimimi Niğde’de tamamladım. Faik Şahenk Anadolu Teknik Lisesi’nden mezuniyetimin ardından Niğde Meslek Yüksek Okulu İnşaat bölümünü bitirdim. Niğde Üniversitesi BESYO Spor Yöneticiliği bölümünden de 2015 yılında mezun olup, Düzce’de Spor Bilimleri alanında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2006-2010 yılları arasında Niğde Ülkü Ocakları Başkanlığı görevini ifade ettikten sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde sırasıyla 2010 yılında Üniversitelerden ve Ortaöğretimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, 2011 yılında Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yaptım. 10 Mayıs 2012’de vekâleten Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevine getirildikten sonra 9 Aralık 2012 tarihinde Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’in takdir ve tensipleriyle asaleten Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı’na atandım. Bu kutlu vazifeyi 1 Ocak 2019 tarihine kadar yürüttükten sonra yine Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’in takdirleri ile görev süremin sona ermesi üzerine görevimden ayrıldım. Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevini ifa ederken yine Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli tarafından 24 Haziran 2018 seçimleri için Mersin'den 1. sıra milletvekili adayı gösterildim ve yapılan seçimler sonucunda milletimizin ve Mersinli vatandaşlarımızın teveccühleriyle milletvekili oldum. Halen MHP Mersin Milletvekili olarak vatanıma, milletime, davama ve Mersin’e hizmet etmeye devam ediyorum.

 


Etiket: olcaykılavuz, mersin, mhp, gazeteciler, üretici, tarım, sanayi, ekonomi,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA