Mersin Tabip Odasından bakanlığa sitem!

Tarih: 9 Ekim 2020 Cuma 17:38

Türkiye genelinde 46 hekim ve 110 sağlık çalışanının COVİD-19 dolayısıyla hayatını kaybettiğini açıklayan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Bu kadar tehlikeli bir salgınla karşı karşıyayız ama ne yazık ki ne hükümet ne de sağlık bakanlığı durumun çok da farkında değil; bu anlamda biz uyarılarımıza devam edeceğiz” diyerek sitem etti.

Haber-Gencay OLCAN

Mersin Tabip Odası, “Mersin'de COVİD-19 gerçekleri” adıyla basın toplantısı düzenledi. Oda binasında yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Türkiye genelinde 46 hekim ve 110 sağlık çalışanı COVİD-19 dolayısıyla hayatını kaybetti. Bu kadar tehlikeli bir salgınla karşı karşıyayız ama ne yazık ki ne hükümet ne de sağlık bakanlığı durumun çok da farkında değil; bu anlamda biz uyarılarımıza devam edeceğiz” dedi.

KESKİN: “SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI, YÖNETİMSEL SORUNLAR YARATTI”

Ardından açıklama yapan Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Ayşe Jini Güneş Keskin ise Mersin Tabip Odasının 30.09.2020 tarihinde online olarak birinci, ikinci ve üçüncü basamaktan konuşmacıların ve 60'a yakın meslektaşlarının katkıları ile "Mersin'de COVİD-19 Sorunlar-Öneriler" başlıklı bir toplantı düzenlediğini kaydetti. Keskin, “Kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması ve/veya temaslılar dahil herkes için koruma ve kontrol önlemlerinin alınması olan filyasyonun başarılı olmasının anahtarı birinci basamakta bütüncül bir ekip çalışmasıdır. 2003 yılından bu yana uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programının kötü sonuçlarından ikisi: Türkiye'de birinci basamakta bölge tabanlı uygulamadan, bireysel temelli yapıya dönülmesi ve yönetimsel sorunlar yaratmasıdır” açıklamalarında bulundu.

“COVİD-19'A KARŞI MÜCADELEYİ ŞEHİR HASTANELERİ İLE KAZANACAĞINI ZANNEDEN BİR HÜKÜMETİMİZ VAR”

Sağlıkta dönüşüm programının yarattığı bu iki sorunun neden olduğu olumsuz sonuçlardan salgında açığa çıkan beş tanesini sıralayan Keskin, şöyle konuştu: “Sosyal durumları nedeniyle ev izolasyonu uygun olmayan COVİD pozitif kişiler için uygun karantina ortamları sağlanamaması; il bazında epidemiyolojik bir değerlendirme yapılamaması; birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumları arasında koordinasyon sağlanamaması; il ve İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının yerel sorunları çözücü kararlar alamaması, İl Pandemi Kurulu'nun toplanmaması; İçişleri Bakanlığı genelgesine göre filyasyon ekiplerinin yararı olmayan ilaçları vermesidir. Kısaca; Salgın filyasyon ile mağlup edilir; bunun anahtarı da bölge tabanlı sağlık hizmeti sunumudur. Oysa Türkiye gerçeği bu değildir. COVİD-19'a hiçbir bilimsel değeri olmayan tedavileri uygulamaya çalışan, ‘her vaka hasta değildir’ diyerek aklımızla alay eden, vaka sayılarını az gösterdiğini pandeminin başlamasından yedi ay sonra itiraf etmek zorunda kalan, sağlık çalışanlarını pandemiden korumak için hiçbir etkin önlem almayan, ödemeler başlayınca gerçek olmadığı gün yüzüne çıkan sözde ‘tavandan ek ödemeler’ ile sağlık çalışanlarını aldatmaya çalışan, okulların açılıp açılmayacağı konusunda her ay fikir değiştiren ve açılırken de öğrencilerin, öğretmenlerin sağlığına yönelik önlemleri almayan ve her şeyden önemlisi COVİD-19'a karşı mücadeleyi Şehir Hastaneleri ile kazanacağını zanneden bir hükümetimiz var ne yazık ki.”

“HÜKÜMETİN SAĞLIK HİZMETLERİNE BAKIŞ AÇISI PARA KAZANMAYA YÖNELİK”

Mevsimsel grip vakalarına karşı özellikle riskli gruplara yönelik uygulanması gereken grip aşısının temininin henüz yapılmadığını savunan Keskin, “Oysa öve öve bitiremedikleri Şehir Hastaneleri için Sayıştay'ın raporları ortada: 2019 Sayıştay Denetim Raporu'nda, ‘Mersin Şehir Hastanesi sözleşmesinde görevli şirket tarafından ticari faaliyetlerin yürütülmesi için bin metrekarelik ticari alan öngörüldüğü ve söz konusu ticari alanlar için şirketin idareye kira ödeme yükümlülüğünün bulunduğu ancak şu ana kadar bunun ödenmediğinin tespit edildiği’ belirtildi. Hükümetin sağlık hizmetlerine bakış açısı para kazanmaya yönelik olunca iş yaptığı şirketlerin de daha fazla para kazanmak için her yolu makbul gördükleri aşikar” ifadelerini kullandı.

“İŞÇİ VE EMEKÇİLER DAHA FAZLA VİRÜSE YAKALANMAKTA VE DAHA FAZLA ZARAR GÖRMEKTEDİR”

COVİD-19 mücadelesinin hafife alınmaması gerektiğinin altını çizen Keskin, “Zira bu pandemide yoksul insanlar ölmektedir. İşçi ve emekçiler daha fazla virüse yakalanmakta ve daha fazla zarar görmektedir. Bunun en somut örneği Mersin Serbest Bölge ve Organize Sanayi Bölgesi'ndeki durumdur. Burada örgütlü Tekstil-Sen sendikasından aldığımız bilgilere göre bugüne dek 11 Tekstil firması Pandemi nedeniyle çeşitli tarihlerde kapanmak durumunda kalmış, önlemlerin yetersiz alınması nedeniyle iki işçi yaşamını yitirmiş ve çok sayıda işçi virüse yakalanarak ciddi tehlike atlatmışlardır. Buralarda alınması gereken en önemli iki önlem; Sendikalar ve Sağlık Meslek Örgütlerinin de içerisinde olduğu bir kurulun bu işyerlerini denetlemeleri ve şüpheli olgularda işçilere ücretli izin verilerek izolasyonlarının sağlanmasıdır” diye konuştu.

“KARANLIĞIN ÜZERİNE TÜM KARARLILIĞIMIZLA YÜRÜYECEĞİZ”

Okullarda yüz yüze eğitimin genişletilerek yapılacağının açıklandığı günümüzde de özellikle sınıflarda öğrenci sayılarının ayarlanması, öğretmen ve öğrencilere yönelik COVİD-19 eğitimlerinin, maske kullanımı eğitimi ile beraber verilmesi, öğrencilere günlük en az 2 maske temini ve okullarda maske atık kutuları temininin gerekli olduğunu sözlerine ekleyen Keskin, “Okulların fiziki donanım ve alt yapısı uzun süredir yetersiz ve önemli bir bölümünde de yaşanan temizlik sorunları çözülmemiş durumdadır. Dezenfektan, sabun, yüzey temizleyicisi vb. hijyen malzemesi yeterince olmadığı gibi; okullarda yıllardır yeterli kadrolu personel olmaması ve İş-kur ve okul-aile birliği üzerinden kadrosuz, güvencesiz çalıştırılan hizmetliler de henüz işe alınmadığından temizlik yapacak personel sıkıntısı had safhadadır. Aslında Pandeminin başından bu yana TTB olarak neyi savunduysak ve hangi tehlikelerle karşı karşıya olduğumuzu belirttiysek hepsi teker teker gerçekleşiyor. Buna karşılık hükümet TTB ile ortak hareket etme yerine TTB'ye saldırmayı, TTB Merkez Konseyini düşman ilan etmeyi yeğliyor. Mersin Tabip Odası olarak şunu çok iyi biliyoruz ki, TTB'ye yapılan bu saldırıların ardında TTB'nin hekimden yana, sağlık çalışanından yana, halkın sağlık hakkından yana, emekten ve demokrasiden yana olan tutumu vardır. Bizler var olduğumuz sürece bu tutumu sürdürmeye kararlı olduğumuzu TTB'yi savunmak için hiçbir fedakarlıktan çekinmeyeceğimizi, Genel Kurul seçimlerini kaybeden bazı kesimlerin, hükümetin bu tavrına verdikleri desteğin tarihin sayfalarında yerini aldığını ve bu tavrı affetmeyeceğimizi kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz. COVİD-19'a karşı nasıl bilimsel tutumu rehber edindiysek ve salgın tarihi hep bizi doğruladı ise, bundan sonraki mücadelemizde de bilimin ışığından ayrılmayacağız, karanlığın üzerine tüm kararlılığımızla yürüyeceğiz” diye sözlerini noktaladı.

 


Etiket: Mersin, mersinhaber, mersingündem, akdeniz, mezitli, toroslar, tarsus, erdemli, anamur, silifke


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA