10 Ekim katliamı 5’inci yılında!

Tarih: 11 Ekim 2020 Pazar 17:45

10 Ekim 2015’te Ankara’da meydana gelen Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenler, Mersin’de anıldı. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Mahmut Sümbül, “Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” dedi.

Haber-Uğur Özgür

Barış Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından ortak hazırlanan basın metnini Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül okudu. 10 Ekim Katliamı’nın üzerinden beş yıl geçtiğini hatırlatarak sözüne başlayan Sümbül, “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi’ diyenlere düşmanca saldırdılar. Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimize savaştan, gerilimden, kaostan, kutuplaşmadan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler. 103 insanımızı yitirdiğimiz, yüzlerce insanımızın fiziksel, yüz binlerce insanımızın ruhsal olarak yaralandığı 10 Ekim katliamı, emek, barış ve demokrasi uğruna ödenen ağır bedellerden sadece biridir” dedi.

“ASIL FAİLLER YARGILANMADIKÇA 10 EKİM DOSYASI KAPANMAYACAKTIR”

10 Ekim katliamının, 6 Haziran Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamlarıyla başlayan ve ardı ardına gelen IŞİD saldırılarının bir parçası olduğunu savunan Sümbül, “Başta 10 Ekim katliamı olmak üzere 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında bunca katliamın neden yaşandığının cevabı verilmeden 10 Ekim katliamının arka planı aydınlatılamayacaktır. Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıranların, ‘Kokteyl örgüt’ diyerek davayı sulandıranların, yol kontrollerini kaldırarak katillere adeta koridor açanların, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenlerin, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenlerin, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanların, güvenlik tedbiri almayanların katliamdaki rolü ortaya çıkarılmadıkça, asıl failler yargılanmadıkça 10 Ekim dosyası kapanmayacaktır” ifadelerini kullandı.

“KATLİAMIN UNUTTURULMAK İSTENMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Sümbül, sözlerini şöyle sonlandırdı: “1 Mayıs katliamından Maraş katliamına, Bahçelievler katliamından Sivas katliamına, bu ülkenin katliamları ile hesaplaşmak için mücadele verenlerin karşısına çıkarılan duvarları ve engelleri biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne duvarlar örerlerse örsünler, o duvarı yıkacak tuğlaları çekip çıkaracağımızdan kimse kuşku duymamalıdır. 10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız. DİSK-KESK-TMMOB ve TTB olarak; 10 Ekim Ankara katliamının beşinci yıldönümünde sözümüzü bir kez daha yineliyoruz: Bu toprakları katliamlarla, faili meçhul cinayetlerle anılmaktan çıkararak barış ve demokrasiyle taçlandıracak, emeğin ve bir arada yaşama iradesinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlarımıza, yoldaşlarımıza, 103 karanfilimize armağan edeceğiz.” Yapılan konuşmanın ardından Gar katliamında yaşamını yitirenlerin akrabaları ile yakın arkadaşları kısa konuşmalar yaptı. Anma etkinliği, yaşamını yitirenlerin resimlerinin olduğu pankarta karanfiller bırakılarak sona erdi.


Etiket: 10ekimkatliamı, mersin,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA