“Temel amacımız Türkçenin gelişmesini sağlamak”

Tarih: 16 Ekim 2020 Cuma 18:35

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (TUAM) kurulmasındaki temel amacın Türkçenin öğretimi üzerine yöntem ve teknikler uygulamak ve geliştirmek olduğunu söyleyen Merkezin Müdürü Doç. Dr. Elçin Esmer, “Merkezimize en çok yurtdışındaki öğrenciler talep etmektedir” dedi.

Haber-Erol Kamalak

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUAM) Müdürü Doç. Dr. Elçin Esmer, merkez hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu. İlk olarak merkezin amacı hakkında konuşan Doç. Dr. Elçin Esmer, “Merkezin amacı, ana dili ve yabancı dil olarak Türkçenin öğretimi üzerine yöntem ve teknikler uygulamak ve geliştirmek; sözlükbilim, çocuk yazını, Türkçe eğitimi programları çerçevesinde Türkçenin eğitimi-öğretimi ile ilgili uygulama ve araştırmalar yapmak, kendi faaliyet alanlarıyla ilgili projeler üretmek ve bunları yayın organları aracılığıyla paylaşmaktır” dedi.

FAALİYET ALANLARIMIZ

Merkezin faaliyet alanları hakkında da bilgiler veren Esmer, “Ana dili olarak Türkçenin öğretimi üzerine uygulama ve araştırmalar yapmak, yabancı dil olarak Türkçenin öğretimi üzerine uygulama ve araştırmalar yapmak, çocuk yazını üzerine uygulama ve araştırmalar yapmak, sözlükbilim üzerine uygulama ve araştırmalar yapmak, Türkçe eğitimi programları üzerine uygulama ve araştırmalar yapmak, araştırma alanları ile bunlarla ilgili konularda çeşitli düzeylerde eğitim-öğretim amacıyla kurs, konferans, seminer, kongre, panel, sempozyum, sergi düzenlemek veya düzenlenmesine katkıda bulunmak” diye konuştu.

 

“TÜRKÇE TERCÜMANLIK YAPMAK İSTEYENLERE BÜYÜK AVANTAJ SAĞLAMAKTADIR”

Merkezlerine en çok yurtdışındaki öğrenciler talep ettiğini sözlerine ekleyen Esmer, “Mersin Üniversitesinde gerçekleştirilen sınavda başarılı olan öğrencilere yeterlilik belgesi verilmektedir. Türkçe Yeterlik Belgesi, Türkçe Yeterlik Sınavı'nda (TYS) başarılı olan adaylara verilen ve uluslararası geçerliğe sahip bir belgedir. Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olan bireyler Türkiye’de herhangi bir üniversitede eğitim alma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutulmaktadır. Türkçe Yeterlik Belgesi, Türkiye’de ya da kendi ülkelerinde uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde çalışmak isteyen bireylere, yurt dışında Türkçe öğretmek isteyen öğretmenlere/öğretmen adaylarına ve Türkçe tercümanlık yapmak isteyenlere de büyük avantaj sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.


Etiket: Mersin, mersinhaber, mersingündem, akdeniz, mezitli, toroslar, tarsus, erdemli, anamur, silifke


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA