Pandemi döneminde 20 Milyon TL’lik ciro

Tarih: 21 Ekim 2020 Çarşamba 17:42

Pandemi döneminde koli bandı sektöründe üretime ara vermeden devam ettiklerini söyleyen BonaBant Yönetim Kurulu Başkanı Nida Beyoğlu Arslan, “3 vardiya olan sistemimizi hiç düşürmeden, verilen izinler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürdük. Siparişlerimiz yoğun olarak devam ediyordu. 3 aylık ciromuz yaklaşık 20 milyon TL’yi buldu. Bu da Bonabant’ın başarısını gösteriyor” dedi.

Haber-Barış Köksal

Firmanın kuruluş süreci ve hizmet alanları hakkında gazetecilere konuşan BonaBant Yönetim Kurulu Başkanı Nida Beyoğlu Arslan, 2018 yılında kurulma aşamasına geçtiklerini ve Ar-Ge çalışmalarının sonucunda 2019 yılında kurulduklarını söyledi. Türkiye’nin ikinci firması olarak tam anlamıyla 3 milyon dolarlık yatırım bedeli ile faaliyet göstermeye başladıklarını sözlerine ekleyen Arslan, “Milli sermaye ile yerli üretim yapmayı kendisine ilke olarak belirleyen Aykut Gıda Tic. Ltd. Şti. Mersin’de yapışkanlı paket bandı üretim tesisini BonaBant markası ile faaliyete alıyor. Halihazırda ülkemize yurtdışından ithal edilmekte olan yapışkanlı koli bantları, bioryente polipropilen film tesisimizde üreteceğimiz yapıştırtıcı tutkal ile birlikte işleyerek Jumbo bobinlerde yapışkanlı şeffaf bant (scotch tape) üretilmektedir. Hizmetlerimizin arasında istenilen boyda bobin ebatlama, tutkallı - tutkalsız BOPP film bobin (160 cm ve 128 cm) tedariki ile birlikte çeşitli ölçülerde renkli ve şeffaf koli bandı toptan ve perakende satışlarımız bulunmaktadır. İlk olarak bir vardiya ile başladık. Birçok ciddi büyük firmalar bizleri ziyaretlerinde sordukları soru şuydu; Piyasada olacak mısınız olmayacak mısınız? Biz de dedik ki; Burada asıl amacımız Jumbo bobin satmaktı fakat biz bu tesisi sadece Jumbo satmak için kurmadık. Ürünümüzün sadece Mersin bölgesinde kalmadan hem iç pazarda hem de dış piyasada yer alacağını söyledik. Çünkü Bonabant için ciddi bir yatırım yaptık. Bu yatırımın meyvesini toplamak için de kabuğumuzdan çıkmamız gerekiyordu. Kısa bir süre içerisinde dış pazarda kendimize yer bulduk ve kendinden emin bir duruş sergiledik” dedi.

 

 

“İTHALATIN ÖNÜNÜ KESİYORUZ”
Ardından tam otomatik bir makine aldıklarını ve hem piyasa hem de ihracatı çoğaltma hedeflerinin başladığını kaydeden Arslan, “Biz Türkiye’de ham maddeyi geri teknolojilerle üretiyoruz ve bu yüzden burada daha pahalı. O yüzden burada da dışarıya bağımlıyız ama en azından şöyle yapıyoruz; Ürünü alıyoruz, burada tutkallıyoruz ve insanların dışa bağımlılığını kesiyoruz. Yani ithalatın önünü kesiyoruz. Jumbo olarak 50’ye yakın müşterimiz var. Hepsi de ithalat bağlantılıydı ve daha sonrasında bizi tercih etmeye başladılar. İlk olarak şeffaf renksiz bantla başladık, sonra pazarın talepleri ile birlikte çeşitli renklerde bant üretmeye başladık” diye konuştu.

 

“HAM MADDE ÜRETEN BİRİYLE SAVAŞMAK ÇOK ZOR”
Amerika, İngiltere ve Bakü’ye ihracat yaptıklarını kaydeden Arslan, “Bant kısmı için konuşacak olursak; İhracat yapmak çok zor. Ham maddeyi üreten birçok ülke var. Dolayısıyla ham madde üreten biriyle savaşmak çok zor. Ürünü burada üretmek için 100 milyon dolar gibi bir bütçeyle yatırım yapmanız gerekiyor. Bu yüzden ürünün ham maddesini dışarıdan alıp ürünü burada işleyip iç piyasa ve ihracatını yapmak daha cazip geliyor” ifadelerini kullandı.

 

“EN GEÇ ÜÇ GÜN İÇERİSİNDE ÜRÜN TESLİMATINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
İthalat yaparken ürünün ortalama 40 gün gibi bir sürede geldiğini söyleyen Arslan,”Verdiğiniz siparişin çoğunu ödemek durumunda kalıyorsunuz. Örneğin 10 konteyner ürün siparişi verdiniz ve yaklaşık 250 bin dolar gibi bir rakam tutuyor. Bunun yüzde 30’unu ödemek zorunda kalıyorsunuz. Yani para elinizde kalmıyor ve dışarıya sürekli ödeme yapıyorsunuz. Gümrük masrafı, vergi vs gibi durumlarda ekstra bir maliyetle karşılaşıyorsunuz. Bunun dışında ithalatta ürün sipariş ederken belirli bir hacmin üstünde sipariş vermeniz gerekiyor. Bizde ise; stokla çalıştığımız için en geç üç gün içerisinde ürün teslimatını gerçekleştiriyoruz. Herhangi bir sınırlama olmadan ürün siparişi alabiliyoruz. Bununla birlikte firmaları birçok ekstra maliyetten kurtarıyoruz” şeklinde konuştu.

 

“DAHA ÇOK İSTİHDAM SAĞLAMAK İSTİYORUZ”
Pandemi döneminde üretime ara vermediklerini ifade eden Arslan, sözlerini şöyle bitirdi: “3 vardiya olan sistemimizi hiç düşürmeden, verilen izinler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürdük. Siparişlerimiz yoğun olarak devam ediyordu. 3 aylık ciromuz yaklaşık 20 milyon TL’yi buldu. Bu da Bonabant’ın başarısını gösteriyor. Öncelikli hedefimiz daha fazla çeşit üretmek, Koli bandı üretimini artırmak, yurt dışı pazarında ihracat yapmak, daha çok istihdam sağlayabilmek, Bonabant’ı geniş kitlelere sunmak ve tanıtmak, tüm çalışanlarda kalite, bilincini tesis etmeyi hedeflemekteyiz.”

 

NİDA BEYOĞLU ARSLAN KİMDİR?

1992 doğumluyum. Evli ve Serra isminde bir kız çocuk annesiyim. İstanbul Aydın Üniversitesi mezunuyum. Üniversiteden mezun olduktan sonra Mersin’e geldim ve Aykut Gıda’da çalışma hayatıma başladım. Burada çok ciddi bir iş tecrübesinin yanı sıra vizyoner ve inovatif bir bakış açısı kazandıktan sonra, babam Nihat Beyoğlu’ndan Aykut Gıda’yı devraldım. Kendisinin de önderliği ile böyle bir yatırım yaptık ve Bonabant markasını ortaya çıkardık. Şu anda da BonaBant markamızın inovasyon ışığında hedeflerine ilerlemesi için çalışmalarımı ara vermeden sürdürüyorum.

 

 


Etiket: BonaBant, NidaBeyoğluArslam, mersin, kolibandı, sektörü, pandemi


Yorum Ekle comment Yorumlar (1)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA