CHP Mersin İl Örgütü geleneğini sürdürdü

Tarih: 29 Ekim 2020 Perşembe 12:38

Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıldönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla alternatif bir kutlama töreni düzenleyen CHP Mersin İl Örgütü, her resmi bayramda olduğu gibi Cumhuriyet Bayramı’nda da geleneğini sürdürdü. Törende konuşan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, “Hukuk devletini, laikliği, sosyal adaleti yok etmek için uğraşıyorlar ama ne yaparsa yapsınlar tarihin akışını engelleyemezler” dedi.

Haber-VİDEO/Gencay OLCAN

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kutlama törenine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve partililer katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yapan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Konuşmasına, “100 yıl önce Anadolu insanı için özgürlük ve eşitlik bir hayaldi” diyerek başlayan Aktay, “Milletçe bu hayalini peşinden koştuk. Herkesin kanun önünde eşit ve özgür olduğu bağımsız bir cumhuriyet kurduk. Kökenlerimize, inançlarımıza göre ayrışmayı değil Cumhuriyet ideallerinin etrafında kardeşçe yaşamayı seçtik. Kul olmayı değil birey ve yurttaş olmayı tercih ettik. Bu topraklarda sarayın değil milletin iradesi hakim olacak dedik. Cumhuriyetimizi demokrasiyle, hukuk devleti,  laiklik ve sosyal devlet ilkeleriyle geliştirip güçlendirdik” dedi.

NE YAPARSA YAPSINLAR TARİHİN AKIŞINI ENGELLEYEMEZLER

Cumhuriyetin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten aldıkları en değerli emanet olduğuna vurgu yapan Aktay, sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhuriyet denilince biz kurtuluş savaşından başlayıp bugünlere uzanan büyük bir özgürlük ve çağdaşlık yürüyüşünü anlıyoruz. Bugün bu yürüyüşü durdurmak, geriye çevirmek isteyenler var. Cumhuriyeti ve demokrasiyi hiçe sayıyor, kendi iradelerini milletin iradesinin üzerinde görüyorlar. Hukuk devletini, laikliği, sosyal adaleti yok etmek için uğraşıyorlar ama ne yaparsa yapsınlar tarihin akışını engelleyemezler. Anadolu’nun fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür vatandaşları Cumhuriyete sahip çıkmaya devam edecek. Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılına hep birlikte umutla cesaretle yürüyeceğiz. Çünkü Cumhuriyet bizim için özgürlüktür, eşitliktir, adalettir, demokrasidir, laikliktir. Cumhuriyet bizim yaşam biçimimizdir. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Yaşasın Cumhuriyet. Yaşasın demokrasi!”

SEÇER’DEN “EFENDİLER YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ” VURGUSU
Konuşmasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak başlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, “Bundan tam 97 yıl önce bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘yarın’ kelimesini belki de bu toprakların 20. yüzyılda en anlamlı şekilde kullandığı cümleyi kurdu; ‘Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz.’ Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te savaş meydanlarında, emperyalist işgalci güçlerle mücadele eden mücadele insanları tarafından TBMM’de ilan edildi. Cumhuriyet, laikliktir. Cumhuriyet Atatürk’ün dediği gibi; ‘Bilhassa kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyet.’ Cumhuriyet, demokrasi, insan hakları, yarınlar, umut, dünya barışı, insanlık, bir arada olma, herkesi kucaklama ve herkesi kapsama rejimidir. Ne mutlu ki laik bir cumhuriyetle doğudan batıya kuzeyden güneye her renk kucaklaştı” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE YAŞAYAN 82 MİLYON MİLLETİN UMUDUYUZ”

“2. Yüzyılda Cumhuriyetimizi çok daha zenginleştireceğiz” diyen Seçer, şu ifadelerle sözlerini sonlandırdı: “Onu taçlandıracağız. Onu süsleyeceğiz. Elbette ki Türkiye’nin siyasi ve toplumsal tarihinden çıkaracağımız dersler var. Bunlar bizim her zaman aklımızda olacak ama oralara takılıp kalmayacağız. Hep yarınlara bakacağız. Yarınlara bakıyoruz. Şu anda Türkiye’de yaşayan 82 milyon milletin umuduyuz. Milletimizin umuduyuz. Sadece milletimizin değil Ortadoğu’da kan gölünde mücadele eden dindaşlarımızın, soydaşlarımızın; tüm dünyadaki mazlum devletlerin yüz yıl önce olduğu gibi bugün de umuduyuz. Bu mücadeleden başarıyla çıkacağız. İnancım sonsuz. Milletimize güvencim sonsuz. Kendi azmimize kendi şevkimize ve kendi mücadele anlayışımıza inancım sonsuz. Tekrar Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum. Bu yolda hepiniz kolaylıklar diliyorum. Saygılar sunuyorum.”

BAŞARIR: “CUMHURİYET BAYRAMI SARAYLARDA KUTLANMAZ, SOKAKTA MEYDANDA KUTLANIR”

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Ali Mahir Başarır ise şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin 97. Yıldönümünü onurla gururla kutluyoruz. Cumhuriyet eşitlik, çağdaşlık, demokrasi, beraberlik demektir. O yüzden bu güzel Cumhuriyeti bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk önünde saygıyla eğiliyorum. Cumhuriyet ile ilgili endişe duyan ve maalesef de bu ülkede görev yapan bazı arkadaşlar var. Onlara diyorum ki; Kurultaylar, kongreler, saray toplantıları ertelenebilir ama Cumhuriyet Bayramı asla ertelenmez. Cumhuriyet Bayramı saraylarda kutlanmaz, sokakta meydanda kutlanır. Dünya devletleri bazen sıkıntı yaşayabilir. Sen o devletlere karşı tepkini tarihinle ve geçmişinle vereceksin. Boykot güzel ama bir tepki vereceksen Kurtuluş Savaşı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının mücadelesi tüm dünyaya örnek olur. Fransa’ya karşı verilebilecek en güzel örnek de Mersin’dir. 1918’de bu topraklara işgal teşebbüsünde bulunduklarında Gözne’den Anamur’dan Tarsus’tan Yenice’ye kadar insanlar onları bir torbaya koydu ve memleketlerine yolladı. Sen bununla gurur duyacaksın Cumhurbaşkanı. Tarihinle Kurtuluş Savaşıyla, gazilerimizle, şehitlerimizle gurur duyacaksın. 2023 bizim için en anlamlı Cumhuriyet Bayramı olacak. Seçimlerde tüm Türkiye coşkuyla kutlayacağız. Anıtkabir’den saraya değil Çankaya’ya doğru hep beraber yürüyeceğiz.” Yapılan konuşmaların ardından tören sona erdi.

 


Etiket: chp, mersin, il, örgütü, cumhuriyet, kutlama, bayram, atatürk


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA