“Mersin sanayisi gün geçtikçe büyüyor”

Tarih: 29 Ekim 2020 Perşembe 15:34

Mersin’de birçok yenilikçi uygulamayı sektöre kazandırdıklarını söyleyen Yaren Orman ve Tarım Ürünleri İşletmesinin Genel Müdürü Yalçın Tekli, Mersin sanayisinin her geçen gün büyüdüğünü ifade ederek, “Mersin sanayisi güçlendikçe istihdam oranları arttığı gibi, yan sanayisiyle birlikte yeni yatırımlar da kentimize çekilecektir. Mersin, liman avantajını iyi pazarlarsa yatırım planlamalarında diğer illerin önüne geçeceği bir gerçektir” dedi.

Haber-Barış Köksal

Yaren Orman ve Tarım Ürünleri Genel Müdürü Yalçın Tekli, firmalarının kuruluş süreci ve bugün gelinen noktadaki faaliyet alanları, sektörün geleceği ve mevcut yatırımları üzerine gazetecilere konuştu. Firmalarının 1956 yılında tek makineyle kurulan aile şirketi olduğunu söyleyen Tekli, 1980’li yıllardan sonra ürün ve makine parkurunu genişletmiş ve sırasıyla beş farklı lokasyonda yeni tesisler kurduğunu kaydetti. Son olarak Yaren Orman ve Tarım Ürünleri şirketlerinin 1999 yılında Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulduğunu ve bugünlere geldiğini sözlerine ekleyen Tekli, “Kurulduğu günden itibaren sektöründe öncü olma vizyon ve misyonuyla hareket eden Yaren Orman ve Tarım Ürünleri’nde ben bayrağı babam Sabri Tekli’den devraldım. Mersin’de faaliyet gösteren kurumsal firmaların çözüm ortağı haline gelen bir yapımız var ve birçok iş ortağımız yaklaşık 20 yıldır bizimle birlikte hareket ediyorlar” dedi.

“YILLIK ÜRETİMİMİZİN YÜZDE 80’LIK KISMI YURTDIŞINA ÇIKMAKTADIR”

Üretim faaliyetlerinden söz eden Tekli, “Ahşap palet, kereste ve sanayi tipi ahşap büyük sandıkları üretiyoruz. Firmamız üretici veya tedarikçisi olduğu işletmelerin üretim ve ürün özelliklerine göre farklı ebat, şekil ve özelliklerde palet, kereste ve sandık üretmekte. Yurtiçi taşımacılığında ve yurtdışına gönderilen neredeyse her ürün palet ile gönderilmektedir. Yıllık üretimimizin yüzde 80’lık kısmı hem doğrudan hem de dolaylı olarak yurtdışına çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

“MERSİN’DE BİRÇOK YENİLİKÇİ UYGULAMAYI SEKTÖRÜMÜZE KAZANDIRMIŞ BİR İŞLETMEYİZ”

Teknolojiyi yakından takip ederek kendilerini geliştirmekte ve makine parkurlarını sürekli güncellediklerini ifade eden Tekli, “Avrupa Birliği’nin getirdiği şartları yakından takip ederek çözüm ortağı olduğumuz kurumsal firmaların istekleri doğrultusunda üretim yapıyoruz. Sektörümüz on yıllardır devam eden ve önümüzdeki yıllarda da sürdürebilirliğini sağlayabilecek bir sektördür. Özellikle gıda ürünleri için yaptığımız üretimlerde dünya şartlarına ve sağlık açısından en uygun ürünleri üretiyoruz. Tüketicinin isteklerini iyi kavrayabilmek ve üretim hatlarını buna uygun hale getirmek sektörümüz açısından çok önemli. Bazen 1 santimetrelik bir hata bile tüketiciyi zora sokabilir, ürün iadesi olabilir ve işleri aksatabilir. Bundan dolayı da yılların verdiği tecrübeyi sahaya yansıtmak zorundayız. Bu konuda da kendimi şanslı hissediyorum; çünkü Yaren Orman Ürünleri’nde 2. Kuşak temsilci olsam da aileden 3 kuşaktır bu işi yapıyoruz ve ciddi bir üretim tecrübemiz var. Bizim sektörümüze kattığımız katma değere gelecek olursak, Mersin’de birçok yenilikçi uygulamayı sektörümüze kazandırmış bir işletmeyiz. Teknolojinin çok gelişmediği yıllarda yurtdışındaki fuarlara katılarak sektörümüzdeki yenilikleri yerinde tecrübe eder ve kentimize taşırdık. Şimdilerde ise sürekli olarak online fuarları, yenilikçi teknolojileri internet üzerinden taşıyarak kentimize kazandırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“HER YENİ YATIRIMIMIZA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

Mevcut yatırımlarınız ve gelecek hedefleri hakkında da açıklamalarda bulunan Tekli “Mersin 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni yatırımlar yaparak hem üretimimizi, hem kalitemizi, hem de müşteri ağımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Bir taraftan yenilikçi ürünlerin üretimine özen gösterirken, diğer taraftan da gelenekselleşmiş üretimimize devam ediyoruz. Bizim için buradaki en büyük övünç kaynağı yaptığımız her yeni yatırım ile birlikte istihdam sayılarımızın da yukarıya çıkması. Bu anlamda her yeni yatırımımıza büyük önem veriyoruz. Gelişen sanayi ile birlikte bizlerin de yatırımları gelişiyor. Bugün Mersin sanayisine baktığınız zaman yıllardan bu yana üretime devam eden ve işlerinde başarılı olan tüm firmaların kabına sığmadığını göreceksiniz. Biz de o firmalardan biriyiz” dedi.

“MERSİN’İN BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE ÇALIŞMALAR YÜRÜTMESİ GEREKMEKTEDİR”
Mersin sanayisinin kabına sığmadığını belirten Tekli, “Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, 2. Organize Sanayi Bölgesi, 3. Organize Sanayi Bölgesi ve çalışmaları devam eden 4. ve 5. Organize Sanayi Bölgeleri. Çalışmaları devam eden Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ile Mersin-Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne bakacak olursanız kentimizde sanayi alanlarının ne kadar hızlı bir şekilde büyüdüğünü görebilirsiniz. Bu Mersin’in gücünü bir kez daha gösteriyor. Mersin her geçen gün büyüyor. Mersin Limanı işlem hacmi olarak Türkiye’nin örnek limanlarından birisi. Kentimizde limanın olmasından kaynaklı olarak çevre illerin yatırım sıralamasında birinci sırayı Mersin alıyor. Üretici eskiden ürettiği ürünün üzerine transfer bedellerini de ekleyerek ücretlendirme yaparken, şimdi hem zamandan kazanmak, hem de ürettiği ürünün transfer ücretlendirmesini en alt seviyeye çekebilmek için limanı olan kentlerde üretim yapmayı tercih ediyor. Bu anlamda son yıllarda Gaziantep sanayisinden Mersin’e büyük bir ilgi olduğunu görebilirsiniz. Mersin sanayisi güçlendikçe istihdam oranları arttığı gibi, yan sanayisiyle birlikte yeni yatırımlar da kentimize çekilecektir. Mersin Liman avantajını iyi pazarlarsa yatırım planlamalarında diğer illerin önüne geçeceği bir gerçektir. Bu anlamda tüm Mersin’in birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalar yürütmesi gerekmektedir” diye sözlerini bitirdi.

YALÇIN TEKLİ KİMDİR?
1988 doğumluyum. Liseyi Toros Fen Lisesi’nde, üniversiteyi Ankara Çankaya Üniversitesi İktisat Bölümü’nde okudum. Aile şirketimiz olan Yaren Orman ve Tarım Ürünleri firmamızda 2. Kuşak olarak görev almaktayım. Yaklaşık 10 yıldır sektörün içerisinde aktif olarak üretimin her hattında tecrübe edindikten sonra şirketin genel müdürü olarak çalışmaktayım. Evliyim, 1 çocuk babasıyım.

YAREN ORMAN VE TARIM ÜRÜNLERİ HAKKINDA
Yaren işletmeleri ikisi şube olmak üzere altı ayrı noktada faaliyet gösteren dört firmadan oluşmaktadır. Narenciye sektörüne ahşap ambalaj malzemeleri tedarik etmek amacıyla, 1956 yılında tek makine ile kurulan işyeri 1980’li yılların başına gelindiğinde makine parkurunu geliştirmiş, sandık, palet ve kereste üretiminde oluşabilen tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek konuma gelmiştir. 1980 ve 90’ların Türkiye’sindeki ihracat çabalarına paralel olarak Tekli Orman Ürünleri, müşterilerinin dünya pazarlarında gücünü ve kabul edilirliğini sağlamak amacıyla dış piyasalardaki yönelimler, yeni ambalaj teknikleri ve ihtiyaçlarını takip etmiştir. Ülke sınırlarını zorlayan bu araştırma ve sürekli yenilikler sunma temposuna ve hizmet sunumunda ve ürün yelpazesinde, gelen nitel ve nicel talep artışlarına rağmen, sürekli iyiye ve sürekli ileriye gitme stratejisi sağlıklı olarak sürdürülmüş, 1994 yılına gelindiğinde Mersin’deki bir ilk daha uygulamaya alınarak, yaş sebze ve meyve ihracatçılarına yönelik baskılı kontrplak sandık üretimine başlanmıştır. İhracattaki seyrin teknolojiyi ve hizmet kalitesini desteklediğini gören şirket yönetimi, 1996 yılında kontrplak ve baskı ünitelerinin ayrı bir noktada üretilmesine karar vererek Ilgın Orman Ürünleri’ni kurmuştur. Ardından 1999 yılında palet ve kereste üretimi Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Yaren Orman Ürünleri’ne kaydırılmıştır. Yaren Orman Ürünleri’nin hizmet politikası palet üzerine dünyada yaşanan yenilikleri, standartları takip etmek ve müşterileri için gerekli rekabet avantajlarını sağlayacak teknolojik değişiklikleri gerçekleştirmek olmuştur. Bu amaçla, 2003 yılı içerisinde ISO 9001:2000 Belgesi ve ardından ISPM Standartlarını uygulayabilmek ve ihracatçının zorluklarla karşılaşmasını engellemek amacıyla Ahşap Ambalaj Malzemesi İşaretleme İzin Belgesi alınmıştır.


Etiket: mersin, sanayi, tekli, yaren, orman, tarım, ürünleri


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA