“Depremin afete dönüşmesini önlemek için önlem alın”

Tarih: 17 Kasım 2020 Salı 18:53

Mersin’in meydana gelebilecek depremlerden etkilenme riskinin mevcut olduğunu söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Gülçin Barbaros Ak, “Zemin yapısı, kat yükseklikleri, eski ve çarpık yapılaşma, deprem bölgesinde olması, deniz kenti olan ilimizdeki kıyı yapılaşmasının yoğun olması ve geçmişte yaşanan çevresel depremler Mersin’de yaşanabilecek olası bir felaketin uyarı sinyalleridir” diyerek, depremin afete dönüşmesini önlemek için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Haber-VİDEO/Gencay OLCAN

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu (İKK), İzmir’de yaşanan depremin Mersin’de de yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını isteyerek, basın açıklaması gerçekleştirdi. İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi binası önünde İKK adına açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi, “İzmir Depremi, Sisam Adasının yakınında, Seferihisar körfezi açıklarında, 30 Ekim 2020 saat 14: 51’de meydana gelmiştir. AFAD verilerine göre moment büyüklüğü 6.6 olan bir depremdir. Bu deprem, İzmir merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta meydana gelmiştir. Seferihisar ilçesinin kıyı kesiminde deprem nedeniyle tsunami oluşmuştur. İzmir’de tüm merkez ilçelerinden çeşitli bina hasarları tespit edilmekle beraber, yıkımlar ve ağır hasarlar vardır. Maalesef can kayıplarımız oluşmuştur. Yıkıma uğrayan ve ağır hasar alan yapılar genellikle 8 kat mertebesinde ve 1999 tarihi öncesinde ruhsat almış yapılardır. Yıkılan yapıların çoğunun zemin katları dükkan ya da otopark amaçlı kullanılan alanlardır. Hasarlı ve yıkılan binaların bulunduğu alanlardaki zemin yapısı, yapılaşma öncesi zamanlarda tarımsal amaçlı olarak kullanılmış verimli sulak arazilerdir. Alüvyon tabanlı zeminlerden oluşmaktadır” dedi.

“CAN KAYBININ YAŞANABİLECEĞİ BİNALAR TESPİT EDİLMELİDİR”

Yaşananlardan dersler çıkarılması gerektiğini söyleyen Ak, “Bu yönlerden kentimize baktığımızda, benzer koşullar ilimizde de bulunmaktadır. Mersin ilimizin meydana gelebilecek depremlerden etkilenme riski mevcuttur.  Zemin yapısı, kat yükseklikleri, eski ve çarpık yapılaşma, deprem bölgesinde olması, deniz kenti olan ilimizdeki kıyı yapılaşmasının yoğun olması ve geçmişte yaşanan çevresel depremler Mersin’de yaşanabilecek olası bir felaketin uyarı sinyalleridir. Hem Mersin ilimizde hem de ülke genelinde depremin afete dönüşmesini önlemek için gerekli önlemler alınmalıdır. Yaşanacak olası depremde can kayıplarını azaltmak için; İmar Barışı adıyla çıkarılan yasayla, deprem güvenlikleri yapı sahiplerinin beyanına bırakılan tüm yapıların deprem tahkikleri yapılmalıdır. Güvensiz olanlar yıkılmalı, güçlendirmesi gerekenler güçlendirilmelidir. Tüm mevcut yapıların periyodik yapı muayenesi yasal zorunluluk haline getirilerek, yaşanacak olası depremlerde can kaybının yaşanabileceği binalar tespit edilmelidir” ifadelerini kullandı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİ HIZLANDIRILMALIDIR”

Deprem master planlarının oluşturulması gerektiğinin altını çizen Ak, “Mühendislik, mimarlık ve planlama hizmeti almamış güvensiz yapılar tespit edilmeli ve yıkılmalıdır. Bu hizmetleri almasına rağmen risk teşkil eden yapılar da güvensiz olarak tescillenmeli ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Park alanlarından ibaret olmayan Deprem Toplanma Alanları; barınma ihtiyacını karşılayacak şekilde, elektriği, suyu, altyapısı olan çadırların ve konteynırların kurulabileceği alanlar olacak şekilde düzenlenmelidir. Kentsel dönüşüm süreci hızlandırılmalıdır. Yetkili idareler vasıtasıyla, güvensiz yapı stokunun parsel bazında değil ada/mahalle bazında Kentsel Dönüşümü teşvik edilmelidir. Yapılarda denetim süreci ciddiye alınmalıdır. Güvenli yapı üretim sürecinin denetimi ve sürekliliği sağlanmalıdır. Bu süreç, kamu kurumları, yapı denetim firmaları ve ilgili Meslek Odalarının birlikte çalışmaları ile sürdürülmelidir. Meslek Odaları bu sürecin dışında bırakılmamalıdır” şeklinde konuştu.

“ÇAĞRIMIZI YİNELİYORUZ”

Mersin Valiliğini, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerini konuyla ilgili koordineli çalışma yürütmeye davet eden Ak, “Pek çok kez paylaştığımız çağrımızı yineliyoruz; geç kalınmış olan çalışmalara bir an önce başlanılmalıdır.  TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu olarak bilgi, birikim ve araştırmalarımızla bu çalışmalarda yer almaya hazır olduğumuzu kamuoyu nezdinde belirtiriz. Bir daha yaşanmaması temennimizle, İzmir Depremi’nde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileriz” diye sözlerini bitirdi.


Etiket: mersin, deprem, afet, önlem, risk


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA