“Hastanelerde koğuş sistemi yok artık”
“Hastanelerde koğuş sistemi yok artık”

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Türkiye’nin Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde önemli sağlık yatırımlarına imza attığını belirterek, “Bundan 20 sene önce hastanelerimizde koğuş sistemi vardı. çok sıkıntılıydı. Bugün koğuş sistemi yok artık. Hastanelerimizde tek veya 2 kişilik her türlü donanımı olan hastaneler var” dedi.

Mersin’de 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin kuruluşunun 25. yılı, düzenlenen törenle kutlandı. İl Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe, Mersin Valisi Ali İhsan Su, İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk ile sağlık personeli katıldı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bahçacı, vatandaşların artık 112’ye çok kolay ulaşabildiğini belirterek, “Tüm ülkelerde insanlar acil sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyuyor. Savaşlarda ve barışlarda acil sağlık hizmetleri olmazsa olmazımızdır. Biz bugün arkadaşlarımızın güzel sunumu ile 1900’lü yıllardan bugüne dünya, ülkemizde ve Mersin’de acil sağlık hizmetlerinin gelişimini emekleyerek çıktığımız yolda bugün nerede olduğumuzu kısaca göstereceğiz ve farkındalık çalışması yapmış olacağız” ifadelerini kullandı.

“94 AMBULANS 886 PERSONEL İLE HİZMET VERİLİYOR”

Vali Ali İhsan Su ise insan hayatındaki en önemli hususlardan birinin sağlık olduğunu aktararak, “İnsanın sahip olabileceği en önemli şey şu dünyada sağlık. İşte sağlık için de devletimiz, hükümetimiz, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hakikaten çok büyük önem veriyoruz ve sağlık ile ilgili çok ciddi yatırımlar, çalışmalar hem ülkemiz genelinde hem ilimiz özelinde gerçekleştirildi, gerçekleştirilmeye de devam ediyoruz. Şuanda Mersin’de 63 adet 112 istasyonu bulunuyor. 94 ambulans, 886 personel ile acil yardım hizmetlerini sürdürüyoruz. Çok iyi bir noktaya geldik. Bu rakamlar 17-18 yıl önce çok düşüktü. İnşallah daha da iyisini yapmak için gayret edeceğiz. Bugün sadece ambulans değil, kar ambulansı, hava ambulanslarımız ve diğer araçlarımız ile her türlü donanıma sahip ambulansımız mevcut” şeklinde konuştu.

“NEREDEN NEREYE GELDİK”

Dünyanın neresinde yardıma muhtaç insan varsa Türkiye olarak sağlık hizmeti götürüldüğüne dikkat çeken Vali Su şunları söyledi: “Eskiden anlatılırdı, yurtdışında yaşayan bir vatandaşımız için ambulans gönderilmiş denirdi. Bugün bizde dünyanın neresinde bir vatandaşımız rahatsızlansa uçak ambulans ile alıp getiriyoruz. Ayrıca dünyanın neresinde bir acil durum var ise oralara da müdahale ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada sağlık hizmetlerinde dünyada şuanda parmakla gösterilen örnek ülkelerden bir tanesiyiz. Mersin Şehir Hastanemizde bugün hastaların memnuniyet oranı yüzde 98’lerde. Bundan 20 sene önce hastanelerimizde koğuş sistemi vardı, çok sıkıntılıydı. Bugün koğuş sistemi yok artık. Hastanelerimizde tek veya 2 kişilik her türlü donanımı olan hastaneler var. 20-25 sene önce ilaç alacak olsak memur üzerine yazdırılırdı. Şimdi o kadar ucuzladı ki neredeyse yazdırmıyoruz. 25 sene önce bir bypass ameliyatı olacak insanlar evlerini satıyordu. Şimdi gidiyorsunuz son sistem modern bir hastanemizde çok cüzi veya hiç para almadan bunları gerçekleştirebiliyoruz. Nereden nereye geldik. Şu anda çok iyi durumdayız. Daha da iyi olması için gayret sarf ediyoruz.”  Türkiye’de verilen saplık hizmetinin Avrupa’da verilmediğini kaydeden Su, “Bu hizmetleri bugün Avrupa’da alma imkanınız yok, Türkiye’deki gibi. Onlar da bize bakıyorlar, ‘nasıl başardınız’ diye. Daha iyi noktalara taşımaya da devam edeceğiz” dedi.

“İLK AMBULANS 1400’LÜ YILLARDA BAŞLADI”

112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlene etkinlikte sunum yapan Gül, 25 yıllık meslek hayatının 15 yılını acil sağlık hizmetlerinde geçirdiğini dile getirdi. İlk ambulans vasfının atlı arabalarla İspanyolların 1400’lü yıllarda başlattığını kaydeden Gül, “O zamanlar bu araçlarla hastalar taşınıyordu. Ancak Londra’da 1895’de ilk ambulans devreye girmiş, 1960’larda Amerika ve Fransa’da gerçek bir sisteme geçiş başlamıştır. O arada araç teknolojisi de gelişmiş oldu. Bununla ilgili halkın talebi artmaya başladı ve telefonla ihbar numaraları devreye girdi. Dünyada farklı ülkelerde farklı numaralar kullanılıyor. Türkiye’nin 112 tarihçesine baktığımızda ilk olarak 1. Dünya Savaşı’nda, Osmanlı’nın Kızılay adıyla atlı ambulans kullanmaya başladığını biliyoruz. Cumhuriyet döneminde ise 1955’te 15 can kurtaran aracı ile hizmet verilmeye başlandı. 1986’da 077 hızır acil servisi adı altında İstanbul, İzmir ve Ankara’da ambulans hizmetleri başladı. 1991’de asıl gelişim harekete geçti ve numaramız 112 olarak şekillendi” diye konuştu.

“SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM İLE ÇAĞ ATLANDI”

Daha önce belediyeler ile kamunun yaptığı bu hizmeti 1994 yılında Sağlık Bakanlığı’nın devraldığını vurgulayan Gül, “Hastanelere entegre olan 33 acil yardım ve kurtarma istasyonu açtı. Bu hizmet sadece hastaneler arası, hastanelerin naklinde kullanılıyordu. 1998’de 49 ilde 112 aktif hale geldi. 2003’te Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile tüm illerde aktif hale gelen bir 112 sistemi kuruldu. 2000 yıllarında mezun olan acil ambulans bakım teknikerleri ve sağlık personeli hizmete başladılar. 2019’da şuan 3 bine yakın 112 istasyonu, 5 bini aşkın ambulans, 34 bin sağlık personeli ile büyük bir ağ, filo ile acil sağlık hizmetleri Türkiye genelinde çalışmalarına devam etmektedir. Sadece ambulans olarak hizmete başladık ama coğrafi durumlar, hızın devreye girmesi ile Sağlık Bakanlığı gelişim gösterdi ve 2005’te motosiklet ambulanslar devreye girdi ki, şuanda 65 tane var. Ayrıca 250 tane kar paletli ve 17 tane bölgesel ambulans var. 2009’da deniz ambulansları devreye girdi, şuan 6 tane ve 3 tane uçak ambulansımız mevcut” ifadelerini kullandı.

“153 BİN VATANDAŞIMIZA HİZMET VERDİK”

Mersin’de 112’nin 1998 yılında 8 tane acil sağlık hizmeti istasyonu ve bir komuta kontrol merkeziyle devreye girdiğini hatırlatan Gül, “2006’ya kadar ilçelere kadar büyüdü bu yapı. Şuan itibariyle 94 ambulansa sahibiz. Bunların 87 tanesi bildiğimiz kara ambulansı olup, 3 tanesi kar paletli ambulanslar, bir tane 4 sedyeli yani 4 hastayı aynı anda taşıyan ambulans ve 1 bir tane obez, 2 motosiklet ambulansımız var. 1998’de 8 ambulans, 8 istasyonla başladığımız durum, talepler, halkın sağlık okur yazarlığı ile artış gösterdi. Bugün 112 acil sağlık hizmetlerinin 25’inci yılında Mersin’de 63 adet 112 istasyonu, 94 ambulans, 886 personel ile acil yardım hizmetleri verilmekte. Bu yıl şuana kadar 153 bin vatandaşımıza sağlık hizmeti sunmuş durumdayız” şeklinde konuştu.

“83 SANİYE SONRA YOLA ÇIKIYOR”

Artık bütün birimlerin 112 çatısı altında toplandığına dikkat çeken Gül, “112 çağrıyı aldıktan sonra harekete geçme süresi 83 saniye. Mevcut istasyon çağrıyı aldıktan 83 saniye sonra yola çıkmış oluyor ki, ulaşım süremiz de yüzde 90’ın üzerinde. Hedefimiz bunu yüzde 100 yapmak. Her ne kadar biz hızlı olsak da yollar açık mı, adresler doğru mu? Bunlar bizi oyaladığı takdirde gecikmeler haiz olmakta. Biz sadece 112 hizmeti vermiyoruz. Vatandaşlara ilk yardım eğitimleri de veriyoruz. 2018’de bin 4 kişiye, 2019 yılının 11 ayında ise bin 227 kişiye ilk yardım eğitimi verdik. Bunun bize faydası çok oluyor. Keşke talep daha fazla olsa. Özellikle gençlere söylüyorum, ailelerine bahsetsinler ücretsiz iki gün süreyle eğitim vererek, ambulans gelene kadar neler yapılabileceğine dair çok güzel bir eğitim verebiliriz” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Su, başarılı sağlık personeline çiçek verdi. Ardından Su ve beraberindekiler, kentte görev yapan ambulanslarda incelemelerde bulundu.

  • Etiketler
  • Yorumla

Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz