İhtiyaç sahibi üniversiteli öğrencilere ücretsiz yemek!
İhtiyaç sahibi üniversiteli öğrencilere ücretsiz yemek!

Mersin’de sosyal sorumluluk projesi kapsamında Yusuf Durman adlı bir vatandaş ‘Askı Burada Sen Neredesin?’ projesiyle ihtiyaç sahibi üniversiteli öğrencilere; hayırsever vatandaşlar aracılığıyla ücretsiz yemek yeme sistemi kurdu. Öğrenciler, proje kapsamında aldıkları ‘tüketici kart’ ile üye işyerlerinde her gün 1 öğün yemek yeme imkanına kavuştu.

Haber-Sevcan Akgül

‘Askı Burada Sen Neredesin?’ projesinin tanıtımı için Mersin Gazeteciler Cemiyetinde kameraların karşısına geçen Projenin Genel Koordinatörü Yusuf Durman, ihtiyaç sahibi üniversiteli öğrencilerin ücretsiz yararlanabileceği sistem hakkında bilgi verdi. Yaklaşık 6 ay önce bu projeyi başlattığını ifade eden Durman, “Projenin amacı ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine askıda yemek uygulaması yapmak. Bu konuyla ilgili yaptığım araştırmalarda problemleri, sorunları, insanların çekincelerini 8 aylık bir çalışma ve proje araştırmasından sonra patentini aldığımı dijital bir sistem tasarladık. Buradaki asıl amacımız hayırsever vatandaşlarla ihtiyaç sahibi insanlarımızın öncelikli olarak üniversite öğrencileri olmak koşuluyla bu ihtiyaca sorunsuz ulaşmalarını sağlamak. Uluslararası patent başvurusunu yaparak patentlerimizi aldık. Amacımız bu projeyi Mersin’ de başlatıp bütün Türkiye’ye uygulamak. Osmanlı’dan günümüze gelen bir askıda ekmek uygulaması vardı. Durumu iyi olan vatandaşlarımızın askıya bıraktığı ekmekleri fırıncı esnaflarımızın ihtiyaç sahibi insanlar geldiğinde onlara ücretsiz verirdi. Ben de bunu günümüz şartlarında dijital bir alt yapıya uyarlayarak bir sistem tasarladım.  Sistemim bir kart okuyucu, bir dijital pano ve internet üzerinden server ile çalışan bir online sistemdir” dedi

ÖĞRENCİLER YEMEKLERİNİ ÜYE İŞYERLERİNDEN YİYECEK

Sistemin işleyişinden söz eden Durman, “Ben esnaf arkadaşlarımıza gidiyorum. Üye yaptığım esnaf arkadaşlarımın dükkanlarına bu sistemi kuruyorum ve internet sayfama erişimlerini açıyorum. Daha sonra projeye başlamadan önce Mersin Üniversitesine resmi bir dilekçe ile başvurduk. Nasıl yardımcı olabiliriz? Dediler. İhtiyaç sahibi öğrencileri bizim için belirleyebilir misiniz? Dedik. Çalışmalarımız neticesinde şu ana kadar üniversitenin belirlediği 54 tane öğrencimizi sistemimize dahil ettik. Öğrenci arkadaşlarımıza bir dijital kart veriyoruz. Bu çocuklar internet sayfamızdan askı üyesi esnafları ve askıda yemekleri online sayfamızdan takip ederek esnaflarımıza gidip kartlarını okutuyorlar. Sistemdeki rakam düşmüşse yemeklerini ücretsiz bir şekilde yiyip çıkıyorlar. Herhangi bir kişiye kendilerini tanıtmak veya ellerindeki kartlarında kişisel bilgilerini gösteren herhangi bir ibare söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

HAYIRSEVER VATANDAŞLAR KATKI SAĞLIYOR

Şu ana kadar 40 esnaf ile işbirliği içerisinde olduklarını sözlerine ekleyen Durman, “Askıya yemekleri kimler bırakıyor? 6 aydır bu sistemi esnaflarla uyguluyorum. Şu an 54 öğrencimiz bin 300 tane yemeği tüketmiş durumda ve hali hazırda 500’ün üzerinde askıda yemeklerimiz var. Bunların hepsini hayırsever vatandaşlarımız aldılar. Amacımız bu projeyi herkese duyurmak. Çocukların bu yemeğe ulaşmasını sağlamak ve esnaf yelpazesini genişletmek” diye konuştu.

PİLOT BÖLGE MERSİN SEÇİLDİ

Amaçlarının Mersin esnafına değer katıp, Mersin Üniversitesindeki ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine yardım etmek olduğunu kaydeden Durman, “Bu Mersin’imizin projesidir ve bu proje Mersin’den Türkiye’ye çıkacaktır. Yarın öbür gün ben bütün üniversitelerin olduğu illerde bu projeyi başlattığımda bu projenin Mersin’den çıktığını herkese duyurmak istiyorum. O yüzden pilot bölge olarak kendi memleketimizi seçtik. İki kişiyiz arkamızda herhangi bir siyasi kurum, kuruluş veya örgüt yok. Bir ben bir de finansör ağabeyimiz var” şeklinde konuştu.

“ASKIMIZ NE KADAR DOLU OLURSA O KADAR ÇOK ÖĞRENCİYE ULAŞABİLİRİZ”

Sistemlerinin online çalışan bir sistem olduğuna vurgu yapan Durman, sözlerini şöyle bitirdi: “Şu an askıburada.com.tr’ye girip askıya bırak butonunu tıkladığınızda istediğiniz esnafın askısına istediğiniz kadar yemeği online olarak yapabiliyorsunuz. Bu yaptığınız ödemeler 3D güvenlik sistemi ve tamamen BBDK’nın sorumluluğu altında anlaşmış olduğumuz firmalar üzerinde yapıyorsunuz. Normal bir internet alışveriş gibi aynı portalda çalışıyor. Bu paralar benim hesabıma değil direk yemeği atmış olduğunuz esnafın hesabına gidiyor. Bunu sonuna kadar ilke olarak benimsedik. Böyle de devam edeceğiz. Amacımız burada bu sistemi güvenebilir bir alt yapı ile çalışır vaziyette tutmak. Hayırsever vatandaşların en çok aklına takılan sorulardan birincisi, ‘Ben yardım yaptığım zaman doğru kişiye ulaşıyor mu?’ diğer sorusu ise ‘Benim yapmış olduğum yardımı gerçekten veriyorlar mı?’ Biz de bu sistem ile bu açığı kapattık. Yapmış olduğunuz yardımları herhangi kötü niyetli bir kişinin silmesi, eksiltmesi söz konusu değil çünkü bütün veriler bizim serverlerimizde bulunuyor. Biz istedik ki ‘eşine, dostuna, akrabasına bu yardımları veriyorlar’ denmemesi için bu maksatla Mersin Üniversitesine dilekçemizi verdik. Onların belirlediği ihtiyaç sahibi öğrencilere kartlarımızı verdik. Sayıda sınırımız yok. Askımız ne kadar dolu olursa o kadar çok öğrenciye ulaşabiliriz. Bu sistemi markete, kasaba ve manav gibi her yere uygulayabiliriz.”

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz