“İşçi çıkarımları devam edecek”
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 4 Aralık 2019 - 19:24:48
“İşçi çıkarımları devam edecek”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, işçi çıkarmalarının sebebinin performans ve tutaklarla ilgili olduğunu belirterek, “Bizim bu insanlarla yürüme şansımız yok. Bazı personelle yolumuzu ayırmaya devam edeceğiz ama personel alımları da devam edecek” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin kasım ayı olağan toplantı döneminin 4’üncü birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer başkanlığında yapıldı. Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilen meclis toplantısında, 3 komisyon raporu ile idareden gelen 6 ve gündem dışı 1 olmak üzere 10 gündem maddesi görüşüldü.

SPOR KULÜBÜNE 100 BİN TL’LİK DESTEK KABUL EDİLDİ

İlk olarak komisyonlardan gelen raporların karara bağlandığı meclis toplantısında, yeni otobüs alımı çerçevesinde Ulaşım Dairesi Başkanlığına, muhtelif daire başkanlıklarından ödenek aktarılması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ile Ulaşım Komisyonu raporu görüşüldü. Konuyla alakalı teklif, komisyonlarda 42 milyon TL olarak revize edildi ve geldiği şekliyle oy birliğiyle kabul edildi. Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübüne 100 bin TL maddi destek verilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ile Amatör Spora Destek Komisyonuna havale edilen teklif de komisyonlardan geldiği şekliyle oy birliğiyle meclisten geçti.

“2020 YILI BÜTÇESİ 1 MİLYAR 254 MİLYAR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2020 Mali Yılı Bütçesi ise Plan ve Bütçe Komisyonunda oy birliğiyle kabul edildi. 2 milyar 254 milyon TL’lik Büyükşehir Belediyesinin 2020 yılı bütçesinin kabul edilmesiyle ilgili konuşan Seçer, “İnşallah güzel bir yıl geçiririz, faydalı hizmetler yaparız; bu bütçeyi de en akılcı bir şekilde kullanırız. Bütçe gerçekleşme oranımız da son derece ideal noktalarda olur” dedi. İdareden gelen tekliflerin ilgili komisyonlara havale edildiği toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Topkara, 2020 yılı bütçesinin hayırlı olmasını diledi. Bütçenin yatırım bütçesi olmasını istediklerini, ancak daha çok sosyal projelere ayrıldığını gördüklerini belirten Topkara, MHP grubu olarak bütçenin takipçisi olacaklarını söyledi.

“ÇIKARIMLAR DA ALIMLAR DA DEVAM EDECEK”

İçi çıkarmalarının tekrar gündeme geldiği toplantıda söz alan MHP’li Topkara, belediyeden 45-50 çalışanın daha çıkarıldığına ilişkin cep telefonlarına mesajlar geldiğini ifade ederek, “Bunların durdurulmasını, yeniden değerlendirilmesini istiyoruz. Bu, performansla değil, çalışanların ekmeği ile alakalı. Kış günü bu insanların bütçe gününde çıkışlarının verilmesi sıkıntılı bir durum, vicdanınıza ve kamuoyuna bırakıyorum” dedi. Seçer ise işçi çıkarmalarının performans ve tutanaklarla ilgili olduğunu savunarak, Bu çalışan arkadaşlarımızdan aldığımız katkı bizim açımızdan yeterli değil. Ya işe gelmiyor, ya işe geliyor işini yapmıyor ya da kurumu karıştırıyor. Bizim bu insanlarla yürüme şansımız yok. Bazı personelle yolumuzu ayırmaya devam edeceğiz ama personel alımları da devam edecek. 100 kadın çalışan aldık. Niye? Sokaklar kirli, mevcut personeli çalıştıramıyoruz. 100 kadın çalışan alırken parti ayrımı yapmadık. O 100 kadın içerisinde tüm partilerin seçmeni var, çünkü biz çalışacak personelle yolumuza devam etmek istiyoruz. Bakın, 73 şoför alındı. 40 kadın müracaat etti, 33’ünü işe aldık. Gidin kendiniz araştırın kimdir bu kadınlar? İsmim kadar eminim sizlerin partilerine oy veren kadınlar var içinde. Ben Mersin’e en iyi katkıyı yapacak personelle çalışmak isterim” şeklinde konuştu.

“MERSİN’E HİZMET ETMEK ZORUNDAYIZ”

150 kadın eleman daha alacaklarını ve ihaleye çıktıklarını kaydeden Seçer, “Oluşturduğumuz komisyona da talimatım açıktır. Biz Mersin’e hizmet etmek zorundayız. Zorlanıyoruz. Personele sahip olmanız önemli değil, işi bilen personele ihtiyacımız var. Yoksa işlerimiz yürümüyor. 50 personel yol dairesine aldık, bir o kadar da fen işlerine. Mala, kazma tutacak adam bulamıyoruz. Partisini soramam; bana düzgün kaldırım taşı döşesin, tamirat yapsın, gönderdiğimiz okulun boyasını düzgün yapsın, iyi bir boyacı olsun. Bugüne kadar 300 kişinin işine son verilmiş. Çalışan 9 bin 700 kişi ne? Herkesin mi işine son veriyoruz? Sizin partinizin üyesi olup da işine devam eden yok mu, bizim memnun olduğumuz yok mu? Adam işine devam ediyor. Bugün size oy verir, yarın bize oy verir, o benim insanım. Militanca bir tavır, bir kamu kurumu içinde sergilerse siz tutar mısınız? Yapmazsınız, olmaz. Zaten yürütemez, yönetemezsiniz. Ben vicdanen rahatım. Hata olabilir, hepimiz insanız. Denetim esastır. Yöneticilikte güven olmalı, alt birimde çalışana güvenmeliyim ama mutlaka denetlemeliyim. Denetlemede taviz olmaz, denetlemek zorundayız. Statüko devam edemez, elbette ki yenilik getireceğiz. Çalışmadan maaş alanların çocuğu var da çalışacak iş arayanların çocuğu yok mu? Bırakın çalışanı alalım, o da gariban. Konuşalım, önerilerinize, fikirlerinize, değerlendirmelerinize, uyarılarınıza açığım” diye konuştu.

“2 TANTUNİ BİR AYRAN DEĞERİNDE”

Mecliste gelen soru üzerine logo tartışmasıyla ilgili de açıklama yapan Başkan Seçer şunları söyledi: “Bu, her kurum için olabilecek bir çalışmadır. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin logosunun hepsi bir kalemden çıkmış gibi. Hepsinde bir daire içinde dalga var, güneş var, limon, üzüm var. ‘Logo neyi yansıtıyor’ deniliyor? İlla orada köfte, tantuni görmek istiyor. Allah aşkına okumuyorsunuz bari dinleyin, size sunum gönderdik. Dünyada marka kentler var, bunları logolarına bakın. Mersin’in M’si dedik. Şekli sonsuzluk işaretinden geliyor. Değişimi, dönüşümü, güneşin rengini, denizin mavisini, Toroslar’ın karlarını ifade ettiğini belirttik. Hiçbir taraftan çalıntı değil. Hırsız gibi bir halimiz var mı? Buna intihal denir. Müthiş bir rant varmış. Doğru, bir fatura ödedik. Bunu hazırlayan benim arkadaşım, muazzam bir adam. Topluma verdiğimiz mesajları, alim düzeyinde ki beyinler sayesinde yapıyoruz. Bunun faturası iki tantuni, bir ayran. Bu logo kabul edilir ya da edilmez, yüce meclis burada. Tartışıyor kamuoyu. Ben tekrar size geleceğim, sunacağım. ‘Biz bu logoyu uygun görüyoruz’ deyip oylamaya sunacağız. ‘Yeni logo değiştiği zaman tüm tabelalar, evraklar değişecek, milyonlarca para harcanacak’ deniliyor. Bu da cehaletin eseri. Yeni logoya geçtiğimizde ihtiyaç duyduğumuz alanlarda yeni logomuzla yeni tabelalarımızı yapacağız. Artı bir lira harcamaya gerek kalmayacak.”

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz