Kariyer Merkezi iş dünyasına yön veriyor
Kariyer Merkezi iş dünyasına yön veriyor

Mersin Büyükşehir Belediye (MBB) Başkanı Vahap Seçer’in önemli projelerinden olan ve çok kısa zamanda hayata geçerek başarılı çalışmalara imza atan Kariyer Merkezi, iş dünyasına yön vermeye devam ediyor. Kariyer Merkezi, “4.0 İstihdam Teşvikleri-Çalışma Hayatındaki Son Değişiklikler” semineri ile Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel ve iş dünyası firma temsilcilerini bir araya getirerek,  büyük bir başarıya imza attı.

Haber-Gencay OLCAN

Mersin Büyükşehir Belediyesinin (MBB) ev sahipliğinde, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Girişimci İnsan Kaynakları Derneği İşbirliğinde “4.0 İstihdam Teşvikleri-Çalışma Hayatındaki Son Değişiklikler” konulu seminer gerçekleşti.  MTSO Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok, MBB Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Fuad Budur, Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel, Sosyal Güvenlik Uzmanı Serdar Aday ve çok sayıda iş dünyasından firma yöneticisi katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, Kariyer Merkezinin yapacağı ve yapmış olduğu çalışmalardan bahsetti. Kariyer Merkezi olarak ana hedef kitlelerinin en büyüklerinden birinin işverenler olduğunu belirten Özada, “Biz Kariyer Merkezinin kurgusunu da bunun üzerine kurduk ve ilk etkinliğimiz de insan yönetimi zirvesi oldu. Kurumsallaşma, markalaşma, dijitalleşme, istihdam teşvikleri konularında işverenlerimizi geleceğe taşımak istiyoruz. Kariyer Merkezi olarak bugünden sonra artık altyapı çalışmalarımız yüzde 70 tamamladık. Bundan sonra sizleri ziyaret ederek 2 noktaya değineceğiz. Birincisi; personel ihtiyaçları doğrultusunda neler yapabiliriz? İkincisi ise eğitim ihtiyaçlarınız neler? Bunları tespit ederek sizlerin beklentileri ile uyuşan, sizlere katkı sağlayacak eğitimleri sunmak istiyoruz. Beklentilerinizin ötesine geçecek bir kariyer merkezi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Katılımlarınız için herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

BUDUR: “SON 20 YILIN EN ÖNEMLİ KAVRAMI KÜRESELLEŞMEYDİ”

MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Fuad Budur ise yaptığı konuşmada, “Neredeyse her 15-20 yılda bir İktisat bilimciler, ekonomistler ve gelecek bilimciler yeni bir kavramı gündeme getirir. Herkes bu kavramları konuşur, tartışır ve bunun üzerine siyasi ve ekonomik politikalar oluşturur. Bu anlamda son 20 yılın en önemli kavramı küreselleşmeydi. Bu kavramların özünü erken tespit edenler, erken karar verenler, oluşturdukları doğru politikalarla pastadan daha büyük pay almayı başardılar. Ancak bu kavramlar sadece ekonomi değil, sosyal ve siyasi tüm alanlarda bir bütün olarak algılandığında gerçek başarıya ulaşılmaktadır. Bundan dolayı, ülke olarak gerçek potansiyellerimize paralel bütüncül bir gelişme içerisinde olduğumuz söylenemez. İstihdam sıkıntısı, üretimdeki sıkıntı, ileri teknoloji ve Ar-ge konusundaki düzeyimiz, eğitim seviyemiz ve içeriği, ihracat-ithalat dengemiz, ihracatta ithal ara malı bağımlılığımız gibi konular. Tüm bunlar bir bütün olarak değerlendirilmesi gereken konular olarak önümüze çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

BUDUR: “ÜRETİMDE ENDÜSTRİ 4.0’IN YANINDA, EĞİTİM 4.0 İHMAL EDİLMEMELİDİR”

“İşte önümüzde yeni bir fırsat ve yeni bir yapılanma modeli” diyen Budur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir söz vardır ‘talih hazır olana güler’ derler. Son yılların tecrübesi ile bu sefer bu yeni rüzgârı kaçırmamalıyız. Peki, nedir bu yeni rüzgar? Nedir bu, yeni milenyumun yeni gerçekleri? Analog çağın bitmesi ve dijital ekonomilerin geleceği belirlemesidir yeni gerçekler. İşte Endüstri 4.0 bu sürecin şimdilik son ayağıdır. Adı her ne kadar Endüstri 4.0 ise de, endüstrinin, sanayinin çok çok ötesinde bir kavramdır Endüstri 4.0. Nasıl ki bundan önceki birinci, ikinci ve üçüncü sanayi devrimi sadece üretim şeklini değil, yaşam şeklimizi değiştirdiyse; Endüstri 4.0’ın etki alanı inanın hayal edemeyeceğiniz kadar geniş olacaktır. Endüstri 4.0 üretim anlamında; robotik teknolojileri, insan-robot iletişimini, hatta robotlar arası iletişimi içeren, bulut teknolojileri ile siber teknolojileri içinde barındıran, nesnelerin interneti ile gündelik hayatımızın her alanına dokunan bir gelişmedir. İçinde yazılımın olduğu, kod yazmanın yeni bir dünya dili olarak ortaya çıktığı bir gelişmedir. Bundan dolayı sanayinin ötesinde diyoruz; çünkü tüm bunların temeli olması gereken eğitim sistemi de buna uygun olmalıdır. Yani, üretimde Endüstri 4.0’ın yanında, Eğitim 4.0 ihmal edilmemelidir. Öte yandan ticaret ve hizmet alanlarında da Endüstri 4.0’ı kullanmalıyız. Artık ticaret ve pazarlama bambaşka bir boyut alıyor ve bunun altında Endüstri 4.0’ın izleri var. Temelinde internet ve bilgi iletişim teknolojileri olan yeni gerçekler, sıradan insanlara üretici olma fırsatı veriyor; Temelinde yazılım olan yeni gerçekler, sıradan insanlara girişimci olma fırsatı veriyor.”

BUDUR: “YENİ DÜNYANIN YENİ VE FARKLI İNSAN KAYNAĞINA İHTİYACI VAR”

Temelinde endüstri 4.0’ın parçaları olan yeni gerçeklerin küçük firmalara küresel oyuncu olma fırsatı verdiğini belirten Budur, “Artık hepimiz her an üreticiyiz, girişimciyiz, her an ihracatçı olabiliriz, her an küresel bir ekonominin parçası olabiliriz. Bu anlamda üniversitelerimiz Endüstri 4.0 yüksek lisans ve doktora programlarını başlatmalıdır. Daha çok farkındalık yaratmak zorundayız. Ve elbette tüm bu vizyonun bir devlet politikası haline gelebilmesi ve kamu desteği alabilmesi için, siyasetin de Endüstri 4.0’ı yakalaması gerekiyor. Sonuç olarak; Girişimcimizi arttırmalı ve küresel rekabette onlara destek vermeliyiz. Eğitim sistemimizi sürekli yenilemeliyiz çünkü bilgiye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Markalaşmalı, yüksek teknolojiye, Ar-Ge ve inovasyona, yani yenilikçiliğe önem vermeli ve diğer sektörlerimizi ihmal etmeden yüksek teknolojili üretime geçmeliyiz. Mersin özelinde Tarımda, sanayide, lojistikte, dış ticarette eni sonu bir dijital dönüşümü yaşayacağız. Şimdiden var olan insan kaynağımızı bu dönüşüme entegre etmek zorundayız. Belki konuya biraz daha geniş bir perspektiften baktım ama konunun gerçek çapını görmek zorundayız. Çünkü bu yeni dünyanın yeni ve farklı insan kaynağına ihtiyacı var. Tüm değerli katılımcılara ve siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum. Mersin Büyük şehir Belediyemizi kurduğu Kariyer Merkezi ile artık ekonomiye, istihdama entegre olduğu için kutluyorum. Kariyer Merkezi yöneticilerini etkinliklerinden dolayı kutluyorum. Sizleri şahsım ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

TOK: “4 MİLYON 394 BİN KİŞİ İŞ ARAMAKTADIR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok ise yaptığı konuşmada, Sosyo ekonomik açıdan Türkiye’nin en önemli sorunları başında işsizliğini geldiğini söyledi. TÜİK’in Aralık 2019 rakamlarına göre Türkiye’de açık işsizlik oranının yüzde 13,7 ve bu oranın sürekli artış eğiliminde olduğunu kaydeden Tok, “4 Milyon 394 bin kişi iş aramaktadır. İş bulma ümidini kaybettiği için iş aramayanlar, ev işleriyle uğraşmaktan başka işi olmayan çalışmaya hazır özellikle ev hanımları ve tarım sektöründe yoğunlaşan gizli işsizleri de hesaba kattığımızda gizli-açık işsizlik oranı yüzde 40’lara dayanmaktadır. 15-24 yaş aralığında genç işsiz oranı da yüzde 25’tir. Yani her 4 gençten birisi işsizdir. Göç alan bir kent olarak Mersin’deki işsizlik oranların her zaman Türkiye ortalamasının üzerinde seyrettiğini de hatırlatmak isterim. İşte bu ürkütücü tablo toplumun temeli olan ailelerimizdeki huzursuzluğu arttırdığı kadar, sosyal barışımızı da tehdit etmektedir. Ve bu ağır yükten en çok etkilenen kamu kurumlarının başında belediyeler gelmektedir” ifadelerini kullandı.

“HER 10 MERSİNLİDEN 9’U İŞ TALEBİYLE YANIMIZA GELİYOR”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ve kendilerini ziyaret eden her 10 Mersinliden 9’unun iş talebiyle geldiğini sözlerine ekleyen Tok, “Bütün belediye hizmetlerini, Mersin’i geleceğe taşıyacak bütün yatırım ve projelerimizi durdurup belediyemizin tüm bütçesini işsizlere dağıtsak bile bu sorununun yarısını dahi çözemeyiz. Diğer yandan işsiz gezen her hemşehrimizin derdini kendi derdi olarak gören bir belediye başkanına ve hizmet anlayışına sahibiz. Onun içindir ki Kariyer Merkezimizin çalışmalarını hiç olmazsa her aileden bir kişiyi ekmek sahibi yapmak gayesiyle iş arayanla-işvereni doğru zeminlerde buluşturmak için Sayın Başkanımız bizzat kendisi takip etmektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz ilk günden itibaren işgücü piyasası ile iletişimimizi artıracak, özellikle bölgemizde yer alan özel sektörün rekabet gücüne katkı sağlayacak, firmalarımızın vizyonel gelişimlerine yardımcı olacak hizmet anlayışıyla hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.

“UYGUN İŞE UYGUN KİŞİYİ İSTİHDAM ETMENİN BİLİNCİNDEYİZ”
İşverenin üzerindeki yükü azaltarak istihdamı artıracak her kararı ve teşviki şükranla karşıladıklarını belirten Tok, sözlerini şöyle bitirdi: “Başkanımız Sayın Vahap Seçer ilimizden bir kişiyi bile işe alacak her firmamıza Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak mevzuatın izin verdiği her kolaylığı sağlama gayreti içinde olacağımızın ifade edilmesini özellikle belirttiler. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, hizmet kalitemizi en iyi seviyeye çıkarmanın arkasında yatan en önemli unsurun uygun işe uygun kişiyi istihdam etmek olduğunun bilincindeyiz. İşçi arayan işverenlerin yüzde 44’ünün doğru kişiyi bulamamaktan yakındıkları da bir gerçektir. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak ülke gerçeklerinden hareketle gençlere, kadınlara ve dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık uygulamalarımızla istihdama katkı sunarken, Kariyer Merkezi projemizle de özellikle gençlerimize, öğrencilerimize rehberlik hizmetleri sunarak gelecek kariyer yolculuklarına destek oluyoruz. İşgücü piyasası ile işbirliğini en üst seviyeye çıkarmak isteyen bir büyükşehir vizyonu ile etkinliğimizin Mersinimize katkı sağlamasını dilerken, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, İNKA- İnsan Kaynakları ve Girişimci İnsan Kaynakları Derneği yöneticilerine, katılımcı bütün firmalarımızın temsilcilerine, bilgi ve birikimleriyle bizi aydınlatacağına inandığım, Sayın Ali Tezer’e ve Sayın Serdar Aday’a Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer ve şahsım adına teşekkürlerimi ifade ediyorum.”

TEZEL: “SGK AÇIK VERMEZSE SİZİN CEBİNİZ AÇIK VERİR”
Yapılan açılış konuşmalarının ardından Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel, İş Hukuku ve SGK’daki son değişikliklerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasına 2006 yılında dönemin Çalışma Bakanının yaptığı Bursa mitinginden bahsederek başlayan Tezel şunları söyledi: “Bakan o zaman dedi ki, ‘Ey Bursalılar Sosyal Güvenlik Kurumunun açıklarını sıfıra kadar indireceğiz. Bütün halk alkışladı. Aslında orada şunları söylemek istiyordu; ‘emekli maaşlarınızı yarı yarıya düşüyoruz, emeklilik yaşını 65 yapıyoruz.’ Halk da bunu istedi. Mesela 2008 reformu olmamış olsaydı, en düşük SSK emeklilik maaşı 2 bin 860 lira olacaktı. Şu anda 800 lira. Demek ki SGK açık vermezse sizin cebiniz açık verir. Adı üzerinde sosyal ile başlıyor. Bunun anlamı zenginden alıp, fakire verecek yer. Kime veriyor, dula, yetime, düşküne, emekliye, hastaya para veya hizmet sunuyor. Şimdi bu kurum açık vermezse kim açık verecek? Sosyal Güvenlik Kurumu Türkiye’de milli gelirin yüzde 1’i kadar açık veriyor. Avrupa ortalaması yüzde 16. Kuzeyde yüzde 19. SGK açık vermek zorunda olan bir kurumdur. Çünkü zenginden alıp fakire vermek zorundadır. Bir devletin sosyal devlet olup olmadığının en açık göstergesi SGK’nın ne kadar açık verdiği ile alakalıdır. Eğer SGK milli gelirin yüzde 10’undan fazla açık veriyorsa o devlet sosyal devlettir. Eğer milli gelirin yüzde 10’undan az açık veriyorsa o devlet kapitalist bir devlettir.” Seminer, Sosyal Güvenlik Uzmanı Serdar Akay’ın “2020 Dönemi İstihdam Teşvikleri-SGK Muhtasar Birleşmesi” konuları hakkında katılımcılara bilgi vermesiyle sona erdi.

 

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla

Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz