Katil zanlısı kocaya ağırlaştırılmış müebbet
Katil zanlısı kocaya ağırlaştırılmış müebbet

Mersin’de boşanmak üzere olduğu eşi Cemile Ertürkoğlu’nu öldürdükten sonra parçalara ayıran katil zanlısı, kasten adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Duruşma öncesi açıklama yapan Mersin Kadın Platformu Üyesi Zübeyde Akpınar, “Cemile için bugün burada adalet nöbetindeyiz. Katil erkek en ağır cezayı alsın ki erkekler cezasızlıktan cesaret bulamasın. Erkek adalet değil gerçek adalet!” dedi.

Haber-Sercan AKGÜL

Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın karar duruşmasına tutuklu sanık Mustafa Ertürkoğlu, SEGBİS yöntemiyle katıldı. Duruşmaya ayrıca tanıklar, Cemile Ertürkoğlu’nun ailesi, çeşitli baroların kadın hakları merkezi adına avukatlar ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada ilk olarak 4 tanık dinlendi. Ardından Cemile Ertürkoğlu’nun babası Sabahattin Aslan, şahıstan şikayetçi olduğunu belirterek, “En ağır cezayı almasını istiyoruz. Bir insanın değil bir hayvanın bile böyle vahşice öldürülmesini kabul etmiyorum” dedi. İddia makamı, sanığın kasten ve tasarlayarak adam öldürmeden cezalandırılmasını istedi. Duruşmada iddia makamı da esasa ilişkin mütalaasını verdi. Mütalaada sanığın eşinin boğazını maket bıçağı ile kestiği, kestikten sonra parçaladığı ve bunları çeşitli yerlere attığı, “ya o gidecek, ya ben gideceğim” şeklinde sosyal medyada mesaj vermesinden dolayı olayı kasten ve tasarlayarak yaptığı, öldükten sonra parçalama olayını gerçekleştirdiği için canavarca hisle öldürmenin olmadığı, şahsa ceza indirimi verilmemesi ve tutukluluk halinin devam etmesi istendi. Müşteki avukatları, iddia makamının mütalaasına itiraz etmediklerini, ancak canavarca hisle ve ölüye saygısızlıktan da sanığın cezalandırılmasını talep ettiler. Sanık avukatı ise mütalaayı kabul etmediklerini, haksız tahrik ve iyi hal indiriminin verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, sanığa kasten adam öldürme suçundan dolayı ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesine karar verdi. Heyet, sanığa iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulamazken, tasarlayarak ve canice öldürme suçlarında ise ceza vermedi.

“HİÇBİR GEREKÇE ERKEK ŞİDDETİN SEBEBİ OLAMAZ”

Mersin Kadın Platformu ise duruşma öncesinde Mersin Adliyesi önünde kadın cinayetlerini protesto etti. Platform adına bir açıklama yapan Zübeyde Akpınar, “İlk duruşmada kravatla SEGBİS’ten mahkeme salonuna bağlanan katil erkeğin haksız tahrik indirimi için nasıl erkek yargıya sığındığını gördük. Duruşma öncesinde buradan bir kez daha sesleniyoruz: İyi hal indirimine, haksız tahrik indirimine izin vermeyeceğiz. Hiçbir gerekçe erkek şiddetin sebebi olamaz. İstanbul sözleşmesinin 42.maddesini hatırlatıyoruz: Taraf Devletler, bu Sözleşme kapsamında yer alan şiddet eylemlerinden herhangi birinin gerçekleşmesini takiben başlatılan cezai işlemlerde kültür, örf ve adet, gelenek veya sözde ‘namus’un bu eylemlerin gerekçesi olarak kabul edilmemesini sağlamak üzere gereken yasal veya diğer tedbirleri alır. Yani hiçbir gerekçe Cemilenin yaşam hakkının elinden alınmasına bahane olamaz” dedi.

“ERKEK ADALET DEĞİL GERÇEK ADALET İSTİYORUZ”

Kasım ayı içerisinde 39 kadının katledildiğini söyleyen Akpınar, “25 Kasım’da kaybettiğimiz Ayşe Tuba Aslanın 23 kez suç duyurusunda bulunup, defalarca uzlaştırma bürosuna gönderildiğini öğrenmiş olmanın öfkesi içindeyiz. Ayşe Tuba defalarca şikayet etmesine rağmen, adım adım göz göre göre ölüme gönderilmiş. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın hükümleri yok sayılmış. İki gün önce katledilen Ceren Özdemir’in katilinin yarı açık cezaevinden kaçan bir suç makinası olduğunu öğrenmenin öfkesi içindeyiz. Ölmemek için öz savunma uygulamak zorunda kalan kadınlar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına reva görülürken, suç makinesi erkekler yarı açık ceza evinden kaçarak, toplum içine karışıp kadınları katlediyor. Artık yeter! Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz” diye konuştu.

“GÜVENLİ KOŞULLARDA YAŞAMAK İSTİYORUZ”
İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmadığını savunan Akpınar, “İstanbul Sözleşmesi’nin gereği olarak ve kadınların mücadelesi sonucu bir kazanım olan 6284 sayılı yasa uygulanmıyor. Yeterli sayıda sığınak olmayınca, koruma tedbirleri uygulanmayınca kadın cinayetleri göz göre göre geliyor. Katil erkekler işledikleri cinayetin üstünü kutsal aile ile örtüyor.  Artık yeter! Cezasızlıkla cesaretlendirilen, eşitsizlikle kışkırtılan erkekler tarafından şiddete uğramak, öldürülmek istemiyoruz! Yolda yürürken sürekli arkamıza dönüp bakmak zorunda kalmadan, otobüste son yolcu olmaktan korkmadan, şiddet gördüğümüz evde hayatımızı sürdürmek zorunda kalmadan, akşam eve dönerken kadın arkadaşlarımıza konum atmak zorunda kalmadan, yani eşit ve özgür bir şekilde, güvenli koşullarda yaşamak istiyoruz!” şeklinde konuştu.

“KADIN CİNAYETLERİ ÖNLENEBİLİR”

“Bu şiddet sarmalı, adaletsizlik ve kadın katliamı karşısında bizler gücümüzü sadece kadın dayanışmasından ve kadın örgütlülüğünden alıyoruz” diyen Akpınar, “Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana kadar, erkek şiddeti son bulana kadar, gerek adliye önlerinde gerek sokakta erkek egemen sistemden de erkek yargıdan da hesap soruyoruz. Haksız tahrik indirimi, iyi hal kaldırılsın. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa uygulansın. Biliyoruz ki kadın cinayetleri önlenebilir. Cemile için bugün burada adalet nöbetindeyiz. Katil erkek en ağır cezayı alana kadar bu davanın peşini bırakmayacağız. Katil erkek en ağır cezayı alsın ki erkekler cezasızlıktan cesaret bulamasın. Erkek adalet değil gerçek adalet! Yaşasın Kadın Dayanışması” diye sözlerini bitirdi.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz