KAYGILANMAYIN
 • MustafaMızrak
  • Mustafa Mızrak
  • mustafamizrak33@hotmail.com
  • 19 Ocak 2020 - 18:21:04

Babası oğluna görgü kuralarını öğretiyordu:

“Örneğin oğlum, bir eve gittik. Onları yemek yerken gördük, ilk sözümüz ne olmalı?

“Afiyet olsun” der oğlu. Baba;

“Peki, neden bu söylenir?” deyince oğlu;

“Neden olacak, buyurun desinler diye.” der.

 

Ekmek kapısı bulmanın daha da zorlaşacağı dönemler çok uzak değil. Fakat Ne yiyip ne içeceğiz?’ diye canınız için, ‘Ne giyeceğiz?’ diye bedeniniz için kaygılanmayın. Can yiyecekten, beden de giyecekten daha önemli değil mi? 26 Gökte uçan kuşlara bakın! Ne eker, ne biçer, ne de ambarlarda yiyecek biriktirirler. Göksel Babanız yine de onları doyurur. Siz onlardan çok daha değerli değil misiniz? 27 Hangi biriniz kaygılanmakla ömrünü bir anlık uzatabilir? Giyecek konusunda neden kaygılanıyorsunuz? Kır zambaklarının nasıl büyüdüğüne bakın! Ne çalışırlar, ne de iplik eğirirler. Öyleyse, ‘Ne yiyeceğiz?’ ‘Ne içeceğiz?’ ya da ‘Ne giyeceğiz?’ diyerek kaygılanmayın. O halde yarın için kaygılanmayın. Yarının kaygısı yarının olsun. Her günün derdi kendine yeter.”

 

Paylaşmaya çalıştıklarımdan yola çıkarak, şu andaki yaşam tarzımızı özellikle mesleğimize bağlı olarak yaptığımız işleri bir düşünün. Aklınızda iyice canlandırın. Geleceğin insan modelinden beklenenler bu kadarıyla bile hiç de kolay değil. Bu nedenle özellikle gençlerimizin şimdiden kendilerini yetiştirmeleri ve bu geleceğe hazırlamaları gerekiyor. Amaca uygun olarak her gün bir şeyler yapmak ve ter dökmek gerekiyor. Teknolojide, yaratıcılıkta çok çalışkan ve dijital dünyaya hakim olmak gerekecek. Günümüz insanının ortak ve yaygın duygusu, gelecek endişesi, iş bulma ve para kazanma kaygısı, kişinin sürdürülebilir bir kariyere sahip olmasıdır. Önümüzdeki yakın gelecekte işletmelerde çok az sayıda üstün nitelik ve becerilere sahip “sahici” insanlar çalışacak.

 

Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

 

 

 

 • Etiketler
 • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz