KELAMIN GÜCÜ
 • MustafaMızrak
  • Mustafa Mızrak
  • mustafamizrak33@hotmail.com
  • 24 Ocak 2020 - 17:41:09

İnsan kendi dünya görüşüne uyan her şeyi sevimli, uymayanlarıysa sevimsiz bulur.

Hepinizin kafasında daha önceden yerleştirilmiş “dünya görüşleri” vardır.

Mesela belli kelimeleri kullanarak bir yazı yazar ve seni istediğim zaman öfkelendirir, sevindirir veya hüzünlendirebilirim.Bunu gene belli kelimelerle farklı insan gruplarını hedefleyerek de yapabilirim.

 

Ayrıca kelimelerin insan hayatındaki önemi bizim kültürümüzde de iyi bilinen bir şeydir, hatta bu konu ile ilgili atasözlerimiz bile vardır;

Tatlı dil yılanı deliğinden

Acı dil akıllıyı çileden çıkarır.

En keskin ve tehlikeli silah dildir.

Silah yarası geçer, dil yarası geçmez.

Silah bir kere, dil bin kere öldürür.

Her kelime belli bir grup insanda farklı duygular uyandırır. Mesela “Emekçilere güvenmeniz lazımdır” dersem sol görüşe sahip olanlar beni sevimli bulacak “vay be hoca da bizdenmiş ne güzel yazmış” diyecek ancak mesela sağ görüşe sahip birisi “ulan bu da komünistmiş meğer” diyerek bana öfke duyacaktır.

 

Ürettiğim duyguyu ne kadar arttırırsam o kadar akılda kalıcı olurum. Mesela bana öfkelendiğin zaman aslında ben kazanmış oluyorum. Çünkü beyin kuvvetli duygu hissettiği kişi ve olayları daha derinden kaydeder. Tam tersi de geçerlidir. İşte basın sizlerde bu yöntemlerle farklı duygular uyandırır. Örneğin korkunç bir tecavüz haberini sana bilgi vermek için değil sende “öfke, korku ve yılgınlık” duyguları uyandırmak için verirler. Daha sonra da bu duyguları istedikleri kanala yönlendirirler. Kelimeler bizi güldürebilir, ağlatabilir, yaralayabilir ve iyileştirebilir. Çocuğumuzdan ya da en yakın arkadaşımızdan gelen bir söz bizde baş ağrısı yapabilir.Kelimelerinizden sevgiy6i esirgemeyin lütfen. Söz sizi dünyanın en mutlu insanı yapabilir. Bunları hepsi kelimedir ama etkileri çok güçlüdür.Bu nedenle kelimelerinizde mutlaka empati yapın.

 

“Kelimelerin gücünü bilmeden, insanı anlamak imkansızdır.”

Bu bir güç oyunudur. Oyunun içinde işinden kovulmak, para cezası almak hatta bazen hapse girmekte vardır. Ama kazanırsanız çok güzel maaşlar, lüks ofisler ve şöhret sizi bekler.

Ancak bugünün kazananı yarının kaybedeni olabilir çünkü güç dengeleri sürekli değişir.

Sonuç olarak duygularınıza esir ve çok kolay telkin edilebilecek varlıklar olduğunuzu kabul edin. Bu sebeple bir konuda hemen tepki göstermeden önce derin nefesler alıp düşünmenizde oldukça büyük faydalar vardır. Herhangi bir durumu ifade etmek için kullanılan kelimenin psikolojik ve sinirsel durumda farklılıklar yarattığını biliriz. Kelimelerin güçlü etkisinden herkesin yararlanabileceğini söylemiştim, fakat bu konuyu en çok irdeleyen ve çalışan insanlar, satış işiyle uğraşanlar, reklamcılar, yazarlar ve halkla ilişkiler uzmanlarıdır.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü örter.

 • Etiketler
 • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz