Kılıçdaroğlu’na ilk rakip Mersin’den çıktı
Kılıçdaroğlu’na ilk rakip Mersin’den çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 28-29 Mart tarihlerinde gerçekleştireceği 37. Olağan Kurultayı’nda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ilk rakip Mersin’den çıktı. CHP 24-26. Dönem Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, kurultayda genel başkan aday adayı olduğunu açıkladı.

Haber- VİDEO/Gencay OLCAN

CHP 24-26. Dönem Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Mart ayı sonunda gerçekleştirilecek kurultayda, genel başkanlığa aday adaylık açıklamasını Mersin İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Sözlerine, güneşli bir Mersin gününden bütün Türkiye’ye sevgilerini ve sıcak dostluk duygularını ileterek başlayan Atıcı, “Bugün güneşli bir gün, benim için ayrıca heyecanlı bir gün, çünkü üyesi olmaktan onur duyduğum, milletvekilliği yapmaktan gurur duyduğum, hizmetinde olmaktan şeref duyduğum partimizin en üst makamına, genel başkanlığına giden yola ilk adımımı atmış bulunuyorum. Bunu da Mersin’den yaparak, siyasetin Mersin’de var olduğumu, buradan siyaseten doğduğumu ve siyaseten burada yükseldiğimi idrak ederek, ancak buradan çıkışımla da Türkiye’ye mal olduğumu unutmadan, bunun coşkusuyla, heyecanıyla, gururuyla ve yakışma çabasıyla bugün karşınızda bulunuyorum” dedi.

“DEMOKRASİ ŞÖLENİNE DÖNÜŞECEK”
Cumhuriyet Halk Partisinin 37. Olağan Kurultayının demokrasi şölenine dönüşeceğine inandığını ifade eden Atıcı, “CHP Kurultayları Genel Başkan ve Parti Meclisi Üyeleri seçiminin yanı sıra partinin ve ülkenin sorunlarına çözüm arandığı; geçmişin muhasebesinin yapılarak, geleceğin inşa edilmeye çalışıldığı önemli bir buluşmadır. Türkiye’nin en eski ve köklü partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, kurtuluşta ve kuruluşta üstlendiği görevi bugün ülkemizin demokrasiye ulaşmasında da üstlenmelidir. Türkiye’yi tam demokrasiye taşıyacak olan Cumhuriyet Halk Partisi öncelikle kendi içerisinde demokrasi anlayışını daha da üst düzeylere taşımalı, diğer partilere örnek olmalı ve Türkiye’yi uluslararası düzeyde layık olduğu konuma taşımalıdır” ifadelerini kullandı.

“YEPYENİ BİR ÖYKÜYÜ BİRLİKTE YAZMALIYIZ”
“Partimizde karar mekanizmalarının tabandan tavana doğru işlediği, Cumhuriyet Halk Partisinin ilkeleri ve değerlerinden ödün vermeden, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalarak, günün değişen koşullarına göre yeniliklerin yapıldığı yepyeni bir öyküyü Cumhuriyet Halk Partisine gönül vermiş her bir birey ile birlikte yazmalıyız” diyen Atıcı, şöyle devam etti: “Yeni yazacağımız bu öykü; buram buram demokrasi kokmalı, özgürlük ve eşitlik melodileriyle bezenmeli, her satırında adalet duygusunu hissettirmeli, partililerin dayanışma içinde olmasını sağlamalı, sosyal demokrasiye uygun davranışların gelenek haline gelmesine zemin hazırlamalı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün felsefesine sıkı sıkıya bağlı olmalıdır. Bu yeni öyküde kadın aklı ve emeği hissedilmeli, en önemlisi gençliğe ve geleceğe güven duyulmalıdır.”

“CHP’YE OY VERENLER PARTİDE DEĞİŞİKLİK İSTİYOR”
Cumhuriyet Halk Partisine üye olan veya sadece oy vererek destek olanların partide reform niteliğinde ciddi değişiklikler istediğini söyleyen Atıcı, “Üyelerimizin ve oydaşlarımızın değişim isteğinin Genel Başkan, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) veya Parti Meclisi (PM) ile sınırlı olduğunu zannetmek büyük bir eksiklik olur. Tabandaki değişim isteğinin Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönetim şekliyle yani parti tüzüğü ile ilgili olduğu, daha demokratik bir yönetim sistemi ve değerler dizisiyle evrensel sosyal demokrasiye ulaşma arzusu olduğu aşikârdır. Parti içi demokrasiyi istenilen düzeye getirebilmek için bir dizi ciddi, samimi ve Cumhuriyet Halk Partisinin geçmişine yakışır reformlar yapılması gerekmektedir. Özgürlük, eşitlik, adalet ve dayanışma gibi evrensel sosyal demokrasi değerlerinin, toplumumuzun gelenek ve görenekleriyle harmanlanmasıyla yapacağımız reformlar gerçekçi, sürdürülebilir ve Türkiye’nin siyasi kültürüne örnek olabilecek nitelikte olacaktır” ifadelerini kullandı.

“BAŞARISIZLIK ÜLKE GENELİNDE İSE GENEL BAŞKAN VE PARTİ MECLİSİ İSTİFA EDECEKTİR”
Atıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Delegelerin, üyelerin tamamı tarafından seçimle belirlenmesi; tüm kademelerdeki parti yöneticilerinin çarşaf liste ile belirlenmesi, blok liste ile seçimlerin tamamen kaldırılması; milletvekili/belediye başkanı/meclis üyesi adaylarının bütün üyeler tarafından belirlenmesi; cinsiyet ve gençlik kotalarına uyulması ile başlatacağımız reformlar partimize rahat bir nefes aldıracak ve partililerimizin öz güvenini artıracaktır. Bununla da yetinmeyerek ilçe ve il başkanları ve yöneticilerinin, hatta genel başkan ve genel merkez yöneticilerinin de tüm üyelerin katılımıyla belirlenebilmesi için alt yapı çalışmaları derhal başlatılacaktır. Partimizin Cumhurbaşkanı adayı tüm üyelerin katılımıyla yapılacak olan ön seçimle belirlenecektir. Genel veya yerel seçimlerde Parti’nin kendi adına aldığı oy oranı (doğrudan veya dolaylı ittifak olmadan), bir önceki genel veya yerel seçimlere göre aldığı oy oranından daha az ise ilgili il/ilçe başkanı ve yöneticilerinin istifa etmesi sağlanacaktır. Başarısızlık ülke genelinde ise Genel Başkan ve Parti Meclisi istifa edecektir.”

“SEÇMENLE SADECE SEÇİM ZAMANINDA DEĞİL, SÜREKLİ OLARAK İLETİŞİM KURULACAK”
Seçmenlerinin kurtarıcı bir lider aramaktan öte kendi özünü iyileştirmeyi ve geliştirmeyi istediğini ifade eden Atıcı, “Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri, hayalleri ve gösterdiği hedefler benimsendikçe, içselleştirildikçe partimizi ve ülkemizi daha da iyi noktalara getirebilmek için başka bir kurtarıcıya ihtiyaç duyulmayacaktır. CHP’nin öz gücü olan üyeleri, değerleri ve oydaşları ile yükselmesi ülkemizi yeniden yönetme onuruna sahip olması mümkündür. Öz gücü ile yükselen CHP’nin çok sayıda yeni oydaş kazanacağı açıktır. Partimizin öz gücünün harekete geçirilmesi adına “Sokak Örgütlenmesi” modeliyle ülkemizdeki tüm sokaklar üyelerimizin desteğiyle öbek öbek örgütlenecektir. Bu çalışmayla birlikte standardize edilmiş, tüm yurtta uygulanabilen, iktidar amacına yönelik, ölçme ve değerlendirmesi yapılabilen bir çalışma modeli ile seçmenle sadece seçim zamanında değil, sürekli olarak iletişim kurulması sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

ATICI’DAN PARLAMENTER SİSTEM VURGUSU!
Barışın, adaletin, kardeşliğin, özgürlüğün ve demokrasinin hâkim olduğu bir Türkiye’yi inşa etmenin zor olmadığını kaydeden Atıcı, “Basit siyasi çıkarlar için toplumun kutuplaştırılma yerine birlikte yaşama kültürünün geliştirilerek herkesin kazançlı çıkması mümkündür. Ülkemizde yapılacak olan reformların ana amacı demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni Atatürk ilkeleri doğrultusunda geliştirmek ve vatandaşlarının huzur ve refah içinde yaşamalarını sağlamaktır. Adil ve bağımsız yargıdan, basın özgürlüğüne; milli eğitimden, ekonomiye; tarımdan, turizme; dış politikadan, sağlığa; çalışma yaşamından, kültür ve sanata; gençlik ve kadınlarla ilgili politikalardan, dezavantajlı grupların sorunlarına kadar yapacağımız reformlar kaynağını toplumsal uzlaşı ile hazırlanmış yeni ve demokratik bir Anayasa’dan alacaktır. Bu reformların yaşama geçirilmesi güçlendirilmiş bir parlamenter sistemle mümkündür. Kuvvetler ayrılığının net bir şekilde kurgulandığı güçlendirilmiş parlamenter sistemin yaşama geçirilmesi için yoğun çalışmalar yapılacaktır” diye söyledi.

“NELER YAPABİLECEĞİMİZİ BÜTÜN TÜRKİYE’YE ANLATACAĞIZ”
Basın mensuplarına ‘Reform Hareketi Manifestosu’ dağıtan Atıcı, “Kısmet olur partime genel başkan olursam, bu reformlardan çok daha fazlasını ve manifestoda yer alan önerilerimin tamamını uygulamaya ve karar mekanizmalarına kabul ettirmeye çalışacağıma emin olabilirsiniz” dedi. Hedeflerinin iktidara gelmek olduğunu kaydeden Atıcı, “Bütün bu hayallerimi gerçekleştirmek, duygularımı Türkiye’nin her noktasına taşımak üzere 28-29 Mart 2020’da yapacağımız 37. Olağan Kurultayda CHP’nin genel başkan aday adayı olarak, buradan bütün halkıma seslenmiş bulunuyorum. Böylesine onurlu ve güzel bir yol yürümekten son derece mutluyum. Yolu doğru bulursak, zamanlamayı iyi yapabilirsek, yolu da adabıyla yürürsek, sonuç kendisi bize gelir. O nedenle yolumuz güzel. Yol yürümeyi de biliyoruz Allah’a şükür, adabımız, edebimiz de yerindedir. Bu yolda kimseyi incitmeden, kırmadan neler yapabileceğimizi bütün Türkiye’ye anlatacağız. Adım adım bütün illerimizi gezeceğiz, delegelerimizi ikna edeceğiz ve önce CHP’nin, sonra Türkiye’nin bu reformlara ihtiyacı olduğunu anlatacağız. Bütün üyelerimize ve delegelerimize çağrım; bu manifestonun altına imza atan herkesi bu kutlu yolda birlikte yürümeye davet ediyorum. Benim ekibim CHP’dir. Aday adayı olmak bile büyük bir mutluluk” diye sözlerini bitirdi.

  • Etiketler
  • Yorumla

Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz