Kime göre neye göre özgürüz!
 • TuğçeSakçak
  • Tuğçe Sakçak
  • tugcesakcak@gmail.com
  • 6 Mart 2020 - 13:05:32

Wikipedia, özgürlüğü ‘herhangi bir koşulla sınırlanmamaya, zorlamaya, kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme ve davranma durumu.’ olarak tanımlıyor. Peki, bu tanıma uyan kaç kişiyiz? Günlük hayatımızda yaptığımız şeyleri düşünelim, giydiğimiz kıyafetler, taktığımız takılar, seçtiğimiz kokular vs. bunları bile kendimiz için seçerken özgür müyüz?

Biraz mantık yürütünce bu seçimleri yaparken özgür olmadığımız ortaya çıkıyor. Neden diye soracak olursanız; çünkü kendi kararlarımızı verirken bile özgürce düşünüp hareket edemiyoruz. Örnek verecek olursak bir insan alışverişe çıktığı zaman yanında birilerinin olmasını ister. Giydiği şeyin üzerine yakışıp yakışmadığını kendisi değil de yanındaki insanlar karar vermesini ister. Bu da kendi düşücülerimizden çok başkalarının düşüncelerine değer verdiğimizi gösterir.

Bu da bizim toplumunun acı bir gerçeğini ifade ediyor. Bu gerçeği şöyle açıklayabiliriz: Bizler bir seçim yapmadan önce kendisinden çok çevresindeki insanların ne düşündüğü ile ilgili karmaşık duygular içerisine gireriz. Bunu da; ‘millet ne der?’ tarzında trajik komik bir ifadeyle yaparız. Bu soruyu hemen hemen bütün ebeveynlerimizden duyarız. Küçüklükten bizlere aşılanan bu soru sadece başkaları için yaşadığımızı hissettiriyor. Zaman geçtikçe hissedilen o duygunun bizi ‘milletin’ kölesi haline getirdiğini görüyoruz. Günlük yaşamımızı bile başkaları için şekillendiriyoruz.

Düşüncelerimizi sözlü veya yazılı dışa aktarırken bile temkinli davranmamız aslında bizim özgürce hareket edemediğimizi gösteriyor. Evet, her zaman belirli sınırlar içindeyiz. Bu sınırları ortadan kaldırmak mümkün görünmüyor. Bu dünyada bir kadın, bir çocuk, bir genç, bir yaşlı, bir erkek; bir zengin veya bir fakir, hiç kimse özgür değil. Okyanusun içinde akvaryuma hapsedilmiş balıklarız sadece…

 • Etiketler
 • Yorumla

Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz