“Kozmetik alanında yeni bir çığır açtık”
“Kozmetik alanında yeni bir çığır açtık”

‘İncir Çekirdeği Yağı’ ile üretime başlayan ve büyük başarı kat eden The Oba Gıda İthalat İhracat Limitet Şirketi Sahibi Ferruh Doğan, bu kez ‘Dut Çekirdeği Yağı’ ile yoluna devam ediyor. ‘Dut Çekirdeği Yağı’ hakkında konuşan Doğan, “Böyle bir ürünü Türkiye’ye kazandırdığımız için seri üretimle kozmetik alanında yeni bir çığır açtığımızın sevinciyle karşınızda bulunuyorum” dedi.

Haber-Gencay OLCAN

The Oba Gıda, ‘Dut Çekirdeği Yağı’nın tanıtımı ile ilgili basın toplantısı yaptı. Mersin Gazeteciler Cemiyetinde yapılan toplantıda konuşan The Oba Gıda İthalat İhracat Limitet Şirketi Sahibi Ferruh Doğan, “Biz aromatik yağlarla ilgili çalışmamıza yaklaşık olarak 2007 yılında adına sure indirilen meyve incirin çekirdeğinden yola çıktık. İlk incir çekirdeği yağını ürettiğimizde incir çekirdeğinin kullanımıyla ilgili insanlarımıza bilgiler vermeye çalıştık. Bu süreçte incir çekirdeği yağında çok güzel bir yol kat ettik. Bununla beraber Türkiye’de seri olarak üretilemeyen turunç çekirdeği yağını ürettik. Turunç çekirdeği yağı; limonun, portakalın olduğu gibi çekirdeğinin de yağ yakma özelliği var. Biz güvenilir bir şekilde katkısız, seyreltilmemiş bir şekilde üretiyoruz” dedi.

“MEŞAKKATLİ VE ZAHMETLİ AMA KATMA DEĞERİ YÜKSEK OLAN BİR ÜRÜN”

Ürünün bitki çekirdeği yağı olduğu için hassas bir üretim yaptıklarını sözlerine ekleyen Doğan, “Firmamızda gıda mühendisi bulunması gerektiği için bir gıda mühendisi çalışanımız, bir tane de yüksek gıda mühendisi çalışanımız var. Aynı zamanda satış noktasında yardımcı olan satış danışmanlarımız bulunmaktadır. Biz üretime başladığımızda Türkiye’nin dört bir yanında aromatik yağlarla ilgili konu geçtiğinde nereden alalım? Dediklerinde Ferruh Doğan markasını alın diyerek, Ferruh Doğan markasını oluşturdular. Dolayısıyla biz bu markayla devam etmeye başladık. Daha sonrasında bir üniversitenin yapmış olduğu fakat seri üretime geçmediği ‘Dut Çekirdeği Yağı’ dikkatimizi çekti ve son 4 yıldır dut çekirdeği yağını araştırmaya başladık. Ve dutun çekirdeğini özel ve bizde sır olacak bir sistemle ayıkladık. Yaklaşık olarak dut çekirdeği yağında 30-40 kilogram kuru duttan, 1 kilogram çekirdek çıkıyor, bundan da 15-20 gram kadar da yağ çıkmaktadır. Bu yüzden meşakkatli ve zahmetli ama katma değeri yüksek olan bir üründür” diye konuştu.

“BU YÖNÜYLE BİZ ÜRÜNÜMÜZLE ÇOK İDDİALIYIZ”

Dut Çekirdeği Yağı’nın analiz sonucunu aldıkları zaman içerisinde E vitamini bakımından çok yüksek olduğunu, özellikle E vitamininin 4 formunu içerisinde barındırdığını gördüklerini ifade eden Doğan, “Özellikle bilim insanlarımızın açıklamasıyla çok ciddi bir antioksidan olduğunun farkına vardığımız için önümüzdeki günlerde kandaki iltihabın giderilmesi noktasında ciddi anlamda rafta yerini alacağını düşünüyoruz. Böyle bir ürünü Türkiye’ye kazandırdığımız için seri üretimle kozmetik alanında yeni bir çığır açtığımızın sevinciyle karşınızda bulunuyorum. İnsan vücudunda antioksidan ve oksidan değerleri ne kadar iyi sağlanmış olursa insan o kadar zinde hisseder. Delta tokoferolün dut çekirdeği yağında yüksek değerde olmuş olması da dut çekirdeği yağını bu alanda rakipsiz kılmaktadır. Bu yönüyle biz ürünümüzle çok iddialıyız. Katkısız seyreltilmemiş, tamamen doğal bir şekilde kullanıcımıza ulaştırmanın gayreti içinde olacağız. Bizi yine farklı kılan bir özellik; her sezonun başında yeni yaptırdığımız ürünün analizini yapıyoruz, değerlerine bakıyoruz. Her yılın değerleri farklı oluyor, ürünümüzden emin bir şekilde, bir damla ilave koymadan insanlarımıza ulaştırma gayretinde oluyoruz” şeklinde konuştu.

“HER ZAMAN DOĞALLIKTAN YANAYIZ”

Şu anda Amerika, Hollanda, Avusturya ve Malezya’ya ihracat yaptıklarını belirten Doğan, “Biz hep şunu söylüyoruz. Daldaki kuruyan ve dökülen incir, dut ne ise çekirdeği itina ile kaynatılmadan, herhangi bir kimyasal işleme maruz bırakmadan yağını çıkartıyoruz. Elde edilen yağa da hiçbir katkı maddesi koymadan kullanıcıya ulaştırıyoruz. Her zaman doğallıktan yanayız. Doğal olmaya da elimizden geldiğince devam ettireceğiz.  Uzun yıllar ilaç firmasında bölge müdürlüğü yaptım. İncir çekirdeği yağı üretimine Aydın’da başladık. Ürünü kullananların birbirine tavsiyesiyle Türkiye’de sektörde yerimizi bulduk. Yurt dışına gönderimlerde kolay olması ve liman şehri olması sebebiyle Mersin’imizi tercih ettik ve üretimimize burada devam ettik” dedi.

“BİZ ÜRÜNÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ”

Mersinlilere seslenen Doğan, “Bu ürün bizim ürünümüz. Bu ürün Mersin’den Türkiye’ye ve dünyaya açılacak olan; kendi öz kaynaklarımızla üretiyoruz. Mersinlileri ürünümüze sahip çıkmaya davet ediyorum. Biz şuna inanıyoruz. Biz hiçbir Mersinli kardeşimizi gerek dut çekirdeği gerek diğer ürünlerimizi de Türkiye’ye karşı mahcup etmeyeceğiz. Biz ürünümüzün arkasındayız” diye söyledi.

“KULLANICILARIMIZDAN YOĞUN BİR TALEP GELDİ”

Ürün portföylerinde toplamda 10 kalem ürün bulunduğuna dikkat çeken Doğan, “Bu ürünlerden olsundan ziyade biz incir çekirdeği yağı ile başladığımız süreçte tamamen doğal ürünler ortaya çıktığı için kullanıcılarımızdan yoğun bir talep geldi. Bunun üzerine portakal yağı, nane yağı, üzüm çekirdeği yağı, vanilya yağı, tarçın yağı şeklinde yeni ürünleri ürettik ve bu ürünleri kullanıcılarımıza katkısız bir şekilde ulaştırma sevinci içerisine girdik” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz