MDOB’da beklenmedik istifa!
MDOB’da beklenmedik istifa!

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) Müdürü ve Sanat Yönetmeni Soprano Bengi İspir Özdülger, yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa ettiği öne sürüldü.

Haber-Gencay OLCAN

Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde (MDOB) neler oluyor? 27 yıldır MDOB bünyesinde Soprano ve yaklaşık 2 yıldır da MDOB Müdürü olarak görev alan Bengi İspir Özdülger’in baskılara dayanamayarak görevinden istifa ettiği öne sürüldü. 1995 yılında yılından bu yana İsviçre, Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Rusya ve Kıbrıs başta olmak üzere, çeşitli ülkelerde solo konserler gerçekleştiren ve festivallere katılarak uluslararası alanda adından söz ettiren Özdülger, görev yaptığı süre içerisinde Hamlet Balesi, Türkünağme ve Yunus Emre Oratoryosu gibi birçok etkinliği Mersinli sanatseverler ile buluşturmuştu. Özdülger, yönetiminde geçtiğimiz sezon 7 prömiyer gerçekleştiren MDOB, en çok seyirci artışı sağlayan 2. Opera olmuştu.

BENGİ İSPİR ÖZDÜLGER KİMDİR?

27 yıldır MDOB’TA görev yapan Özdülger, Ankara’da doğdu. İlk orta ve lise eğitiminin ardından, Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Müzik eğitimi bölümüne girdi. Bu bölümde 2 yıl okuyarak ön lisans diploması aldı. Hemen ardından Hacettepe Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı, Opera şan ve sahne sanatları bölümüne girerek Profesör Keriman Davran ile Şan eğitimine başladı. 1992 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün kurulması ile birlikte açılan sınavı kazanarak profesyonel sanat hayatına adım attı. 1995 yılında dünyada 50 kadın besteci den biri olarak yer alan Azeri besteci Frangiz Ali-zade’nin eserlerini yorumlamak üzere İsviçre Bern la Strimpellata oda Orkestrası ile Bern Zürich ve Basel de konserler gerçekleştirdi. 1996 yılında aynı orkestra ile bahsi geçen eserlerin CD kayıtlarını yaptı.

100’Ü AŞKIN SANATÇI ARASINDA 4. OLMUŞTU

2004 yılında Tiran’da Arnavutluk’un dünyaca ünlü opera sanatçısı Maria Craia adına yapılan Opera Şan yarışmasında 16 ülkeden katılan ve tüm kategorileri kapsayan yüzü aşkın sanatçı arasında 4. Oldu. Sanatçı Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya operalarında misafir sanatçı olarak temsiller gerçekleştirdi. 2018 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfi tarafından en iyi kadın opera sanatçısı ödülüne layık görüldü. Rusya filarmoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni, İzmir Devlet Senfoni ve Çukurova Senfoni orkestraları ile konserler ve oratoryolar seslendirmiştir. Yazılı ve görsel basında olumlu kritikler alan sanatçı, Uluslararası İstanbul Klasik Müzik festivali ve Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde de birçok kez yer almıştır. Ayrıca Türksoy Opera günleri kapsamında da Türkiye’yi temsilen konserler vermiştir. 1995 yılında yılından bu yana İsviçre, Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Rusya ve Kıbrıs başta olmak üzere, çeşitli ülkelerde solo konserler gerçekleştirmiş ve festivallere katılmıştır. 30.01.2018 tarihinden itibaren Mersin Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni ve Müdürlüğü görevini vekâleten yürütmektedir.

OYNADIĞI ESERLERDEN BAŞLICALARI

Yevgeni Onegine ‘Tatiana’ Un Ballo in Maschera ‘Amelia’ Luisa Miller ‘Luisa’ La Traviata ‘Violetta’ Rigoletto ‘Gilda’ Lucia di Lammermoor ‘Lucia’ Don Paquale ‘Norina’ Aşk Iksiri ‘Addina’ Sevil Berberi ‘Rosina’ Don Giovanni ‘Donna Anna’ – ‘Donna Elvira’ Figaro’nun Düğünü ‘Susanna’ I Palliacci ‘Nedda’ Gianni Schicchi ‘Lauretta’ La Boheme ‘Mimi’ – ‘Musetta’ Satilmis Nişanlı ‘Marjenka’ Carmen ‘Micaela’ Inci Avcıları ‘Leila’ Yarasa ‘Rosalinde’ Cardas Furstine ‘ Silva’ – ‘ Stasi’ Oratoryo ve Kantatlar; Yunus Emre Oratoryosu Mozart ‘Requiem’ Beethoven 9 Carmina Buranaa

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz