Mersin’de Güler Duman coşkusu
Mersin’de Güler Duman coşkusu

Türk Halk müziğinin usta ismi Güler Duman, seslendirdiği türkülerle Mersinlilere unutulmaz anlar yaşattı.

Haber-Erol Kamalak

Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde; Dilek Kara Organizasyonuyla sevenleriyle buluşan Güler Duman, türkülerini hep bir ağızdan seslendirdi. Konserde bir konuşma yapan Duman, “Bugün Mersin’e bereket yağdı. Bu yağmurlu havada türkü sevdalıları bizleri yalnız bırakmadı. Organizasyonda emeği geçen Dilek Kara’ya ve sponsorlara teşekkür ederim. Hayat insana yazdırıyor. Bu kadar güzel yazacağımı ben kendimden beklemiyordum. Sazım türküsüyle, duygularımı sözle birleştirdim. Altı hafta sonra yeni eserlerim halkla buluşacak. Halk Müziğini sevenlerden ricam, dinlediği türkülerin hikâyesini ve anlamlarını bildikten sonra dinlemeleridir. Türkülerimizi söylemekten büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. İyi ki varsınız. Saygı, sevgi ve sağlıcakla kalın” dedi. Organizasyonu düzenleyen Dilek Kara ise, “Kötü hava şartlarına takılmayan bizle beraber olan herkese teşekkür ederim. Sonra o güzel sesiyle bizleri bir kez daha kendine hayran bırakan Sayın Güler Duman hocama bu organizasyon da yol arkadaşlığı ve ön sahne için sevgili arkadaşım Sayın Engin Ataoğlu’na bizlere katkı sunan herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.

GÜLER DUMAN KİMDİR?

Türk Halk Müziği sanatçısı, besteci ve derlemeci, folklor araştırmacısı, yazar. 30 Haziran 1967, İstanbul doğumlu. Aslen Erzurum Aşkalelidir. İlk ve ortaokulu İstanbul’da tamamladıktan sonra 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü kazandığı halde devam etmeyerek müzik alanında eğitim görmeye karar verdi ve 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümüne girdi. Buradan 1992 yılında mezun oldu. Bitirme tezi olarak hazırladığı çalışmasını 2004 yılında kitap olarak yayımladı. Tez danışmanlığını ünlü müzik ustaları Neriman Tüfekçi ve Yücel Başmakçı yaptı. Sanatçının müziğe ilgisi aslında ilkokul yıllarına dayanmaktadır. İlkokul eğitimine devam ettiği sırada Ruhi Su Dostlar Korosunun en küçük bireyi olarak koroda yer alan sanatçının sesini keşfeden Mustafa Budan oldu. Mustafa Budan’ın başrolünü Genco Erkal’ın oynadığı “Hakkari’de Bir Mevsim” filminde sesiyle yer almasıyla sanat dünyasında ismini duyurdu. Filmde sesinin beğenilmesiyle birçok albüm teklifi aldı ve ısrarlar üzerine ilk albümünü 1980 yılında daha çocuk yaşlarındayken “Dost Garip” ile yaptı. Albüm beklenenin oldukça üzerinde ilgi gördü ve 1 milyon 870 bin satış rakamına ulaştı.

BİNLERCE ÖĞRENCİNİN TÜRK HALK MÜZİĞİ İLE BULUŞMASINI SAĞLADI

1993 yılında TRT’de çalışmak istedi ancak annesinin rahatsızlığı nedeniyle tedavi sürecinde Almanya’da bulunduktan sonra oraya yerleşti. 2008 yılında Almanya Kültür Bakanlığı tarafından kültür elçisi seçildi ve başta Almanya olmak üzere birçok ülkede Türk Halk Müziği ve Türk ritimleri ve araştırmakta olduğu dünya ritimleri üzerine seminerler verdi. Kendi açtığı okullarda bağlama ve ses eğitimi üzerine binlerce öğrencinin Türk halk müziği ile buluşmasını sağladı. Konser çalışmaları dışında akademik çalışmaları da sürdüren sanatçı, doçentlik tezini hazırladı ve halen Türk ve dünya ritimleri adlı ikinci bir tez çalışması üzerinde çalışmaktadır. Yaptığı 18 kaset çalışmasıyla 30. Sanat yılını tamamlayan Duman, yılın yarısını Türkiye’de geçirmektedir. Sanatçıya 16 Ağustos 1995 tarihinde Kral TV Video Müzik Ödülleri Türk Halk Müziği dalında “En İyi Bayan Sanatçı” ödülü verildi. Müzik çalışmalarında geleneksel türkülerin dışında kendi beste ve derlemelerine yer veren sanatçı, çalışmalarında ayrıca Aşık Veysel, Mahzuni Şerif, Abdurrahim Karakoç, Musa Eroğlu ve Muhlis Akarsu gibi halk ozanlarının eserlerine yer vermektedir.

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz