MESİAD’dan MEÜ’ye ziyaret
MESİAD’dan MEÜ’ye ziyaret

MESİAD Başkanı Hasan Engin ve Yönetim Kurulu Üyeleri Sibel İnandı, Fevzi Boyraz, Mehmet Ali Akdemir, Özgür Emire ve MESİAD önceki dönem başkanlarından Ali Doğan ve Başkanlar kurulu Başkanı Mustafa Güler, Mersin Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Ahmet Çamsarı’ya ziyarette bulundu.

Kentin ve Üniversitenin eğitim alanındaki gelişmeleri ve mezuniyet sonrası öğrencilerin iş hayatına dahil edilme süreci hakkında karşılıklı görüş bildirildi. MESİAD’ın MÜGEV yönetiminde yer alması ve Vakıfa sunduğu katkılar ileriye dönük gerçekleştirilecek projelerinde temelini oluşturan en büyük adımlardan birisi olduğu belirtildi. Başkan Engin, “Mersin Üniversitesinin kuruluşunda büyük katkısı olan MESİAD’ın vizyonerliği ve hayali gerçeğe dönüştürmekteki gücü 1993 yılında üniversiteye yönelik geliştirdiği fakat çeşitli sebeplerden dolayı hayata geçirilmesi hayli uzun süren ‘Nuh’un Gemisi Kongre Merkezi’ projesinin 29 yıl aradan sonra tamamlanmasının gururunu yaşamaktayız. 1650 kişilik ana salon ve 200 kişilik toplantı salonlarının yanı sıra sanatçıların konforu için tasarlanan dinlenme odaları ve seminer salonları ile Üniversitenin ve Mersinlilerin hizmetine sunulacaktır. Kentin geneli için üstün ve nitelikli bir proje olan Nuh’un Gemisi yeni adıyla Akdeniz Kültürlerini Araştırma ve Kongre Merkezi aynı zamanda kongre turizmine de büyük katkı sağlayacaktır. Mersin Üniversitesi bünyesinde yapılan Tıp Fakültesinin yanında bulunan kongre merkezi, bölgenin bir kültürler mozaiği olmasına, coğrafi özelliklerine ve projenin çıkış ismi olan Nuh’un Gemisi’ne atfen mimari tasarımı gemi şeklinde yapılmıştır. Kültür Merkezi’nin ve Genç Girişimci Merkezi’nin mevcut girişten ayrı bir girişe sahip olmaları gerekmektedir. Bu projeyi de Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap SEÇER üstlenmiştir. Kendilerine buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Kültürel ve sosyal faaliyetlerin, konferansların, konserlerin, toplantıların, panellerin, araştırma çalışmalarının ve çeşitli eğitim etkinliklerinin yapılacağı bir yer olarak planlanan merkez, tüm fakültelerin yanı sıra kamu ve özel sektöre de hizmet verecektir” ifadelerini kullandı.

ONKOLOJİ HASTANESİ TAMAMLANMIŞ DURUMDA

Onkoloji Hastanesini de ziyaret eden Başkan Engin, “Toplamda 14 bin 500 metrekare kapalı alana ve 150 yatak kapasitesine sahip Onkoloji Hastanesi kentin sağlık alanındaki büyük devrimlerden birisidir.  Başlangıçta 136 yatak olarak projelendirilen, ancak daha sonra yatak kapasitesi artırılarak 150 yatağa çıkarılan hastanede, ayrıca 60 kişilik kemoterapi ünitesi de yer alıyor. Hastanede bir başka hedef de kemik iliği naklinin gerçekleştirilmesi. MESİAD insan odaklı bir kuruluş olduğu için insan sağlığı konusunda yapılan her hizmeti önemsiyor ve destekliyor. Mersinliler buna layık. İnsani şartlarda, dışarı gitme ihtiyacı duymadan, en iyi ve son dönem cihazlarla onlara sağlık hizmetini Onkoloji Hastanesinde alacaklar. Hem çocuk hem büyük onkoloji hem de bunların hematoloji kanatları birarada olacak. Hastane bir ilim yuvası olacak, sadece tedavi değil aynı zamanda araştırma faaliyetlerini de yürütecek. Mersin halkının sağlığı tam donanımlı bir hastaneyle artık güvenilir ellerde diyebiliriz” dedi.

“ÜNİVERSİTE OLARAK BİZİM ÖNCELİKLERİMİZ”

Rektör Çamsarı hastane hakkında bilgi vererek, “Hastane binasında devam eden son rötuşlar bitip, kadrolu eleman alarak istihdamı da sağlayabilirsek hemen hizmete açacağız, geciktirmeyeceğiz. Zaten radyoterapi ünitesini erken açma nedenimiz de buydu. Yani ilin en fazla ihtiyaç duyduğu şeyleri geciktirmeyelim istedik. Biz burada sadece kemoterapi veya transplantasyon yapmak değil, buranın imkanlarını ar-ge için de oluşturmak istiyoruz. Yerli-milli üretim 2023 hedefleri, dışarıya bağımlılığın azaltılması, üniversite olarak bizim önceliklerimiz. Biz, biyoteknolojiden bilgisayar mühendisliğine kadar bununla uyumlu bölümler de açtık. Multidisipliner çalışarak, hocalarımızı da ar-ge’ye teşvik ederek, dışarıdan önce bizim bir şeyler yapmamızı sağlamaya çalışacağız” diye konuştu. (Haber Merkezi)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz