Özel Dert Okulu…
 • ErolKamalak
  • Erol Kamalak
  • erolkamalak@hotmail.com
  • 16 Ocak 2020 - 17:29:30

Bu hafta köşe yazımda özel okullardan bahsedeceğim. İşi bilen de bilmeyen de özel okul açıyor. Bir özel okul kar edince, diğer girişimciler elinde para olsun ya da olmasın hemen sektöre giriş yapılıyor. Aynı mahallede birden fazla okul açılıyor. Önemli olan okul açmak değildir. Önemli olan öğrenciyi, öğretmeni, veliyi mağdur etmeden iyi bir eğitim vermektir.

Özel okul açılırken güzel slogan eşliğinde ve vaatlerle eğitim sektörüne giriyor. Kimi özel okul,  piyasa fiyatının altında alıyor. 180 öğrenci bulmak için her türlü yola başvuruyorlar. Bazıları 180 öğrencinin altında kayıt alıyor. Zarar etme noktasına gelen özel okullar, eğitimin kalitesini düşürüyor. Kaliteyi düşüren okullar zaman geçtikçe iflasın eşiğine geliyor. Kimisi doğrudan özel okulu başkasına satarken, kimisi de başka özel okulla birleşme kararı alıyor. Kimisi de doğrudan batıyor.

Veliye baktığımızda, çocukların;  kıyafeti, defteri ve kalemi, kitabı, servisi, yemek ücreti, okul masrafını düşünüyor. Bu masrafları ödemek için kimi zaman kredi çekiyor kimi zamanda ek iş yaparak karşılamaya çalışıyor. Her şey evlatları için. Okul kapanınca en çok etkilenenler ise veli oluyor. Alın teri bir anda boşa gidiyor.

Öğrenciler; okula, sınıfa, öğretmene alışıyor.  Bir bakıyorlar ki okul kapatılmış ya da devredilmiş. Her şey sil baştan… Başka okulda, başka sınıfta, başka öğretmenler eğitime devam etmek psikolojik olarak çok zordur.

Öğretmenler, işe ilk alındıklarında direk önlerinde bir boş kâğıt… O kâğıda imza atarak işe başlıyorlar. Kısaca her şeyi kabul ediyorum. İstediğiniz zaman kovabilirsiniz. Tazminatsız rahat bir biçimde kovabilirsiniz. Anlamadığım bir durum var, özel okul kar ederken öğretmeni hiç düşünmezken, özel okul zarar ederken öğretmenlerden fedakârlık isteniyor. Özel okul siz ne kadar fedakârsınız.

Özel okul değil, dert okulu…

 • Etiketler
 • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz