Seçer: “Sakın ha çalışan kadınlarımıza sinkaf etmeyin!”
Seçer: “Sakın ha çalışan kadınlarımıza sinkaf etmeyin!”

Partisinin il kadın kolları olağan kongresine katılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, parkomat uygulamasına itiraz eden bazı şahısların kadın çalışanlara hakaret ettiğini duyduklarını ifade ederek, “Buradan uyarıyorum o çağdışı insanları. Sakın ha çalışan kadınlarımıza sinkaf etmeyin. Elinizi kaldırmayın” dedi.

Haber-Sevcan Akgül

CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanlığı olağan kongresi yapıldı. Mevcut Başkan Pakize Esen’in aday olmadığı kongrede Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Mersin İl Başkanlığına Gülşah Yıldırım Genç seçildi. Kongreye katılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, projeleri ve kadınlara yönelik çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Seçimler öncesinde vaat ettikleri birçok şeyi geride kalan 1 yıl içinde hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Seçer, “Kadın Daire Başkanlığı kurulacak dedik. Kuruldu. Bir kadın daire başkanı olacak dedik, şu an kadın daire başkanımız var. 26 dairemiz var. Bunların 9’u kadın daire başkanı. Bunun sayısı artacak. Bu bir dönüşümdür. Olması gereken hiç olmazsa 13’ünün kadın olması. Toplumsal cinsiyet eşitliği sözde değil, lafla değil, özde, uygulamayla olmalı. Çalışanlarımızla toplu iş sözleşmesi yaptık. ‘Kadına şiddet uygulayanla yolumuzu ayırırız’ hükmünü koyduk. Çalışanlarımız şimdi uslu uslu evlerine gidip geliyorlar. Gözüm üzerlerinde. Bir tanesi benim kız kardeşime elini kaldırırsa, ona sinkaf ederse, onun canını acıtırsa ben de derhal yolları ayırırım. Kadını işe alırız” dedi.

“BELEDİYEDE BİN 593 KADIN ÇALIŞIYOR”
Kadın kooperatifi kurduklarını ve bu kooperatifin şimdiden çok iyi işler yaptığını sözlerine ekleyen Seçer,  “Toplamda bin 593 kadın çalışıyor belediyede. 7 bin 390 çalışanımız var. Bunun yüzde 21,5’i kadın. Ama pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bu sayı artar. Yönetime geldiğimizden bu yana 260 kadını mülakatla aldık. ‘Kadın şoför olmaz’ dediler. Daha önceden 36 kadın şoför vardı. Şu an 50 kadın şoför işbaşı yaptı. Ne kadar güzel değil mi? Kadınlarımızı çalışma hayatında görünce inanılmaz mutlu oluyorum” dedi.

“ELİNİZİ DAHİ KALDIRMAYIN”

Parkomat uygulaması hakkında da konuşan Seçer, “Parkomat 92 kişi işe alındı. Kadın sayısı fazla olsun dedik. Kaba erkekler, çalışan kadın olunca belki biraz nezaketli davranır dedik. 4 lira vermek istemiyor, burası benim diyor. Kadınlarımızı o alanda çalıştırıyoruz ki biraz saldırıların önünü keselim diye. Ama yine de muvaffak olamıyoruz. Buradan uyarıyorum o çağdışı insanları. Sakın ha çalışan kadınlarımıza sinkaf etmeyin. Elinizi dahi kaldırmayın. Sizler çağdışı insanlarsınız o zaman. Buradan onları uyarıyorum” ifadelerini kullandı.

“BAKANLIKTAN İMZA BEKLİYORUZ”

Spora ilgi duyan kız çocuklarının Macit Özcan Spor Tesisleri içerisinde yer alan yurtta barınması ve eğitilmesi için başlattıkları ‘Kırçiçeği Projesi’ hakkında konuşan Seçer, şu ifadelere yer verdi: “Yurt bitti, bakanlıktan imza bekliyoruz. 60 kız çocuğumuz kırsal mahallelerden, sporcu, alanında iddialı çocuğumuz o yurtta kalacak. Bunlar ortaöğretim, lise düzeyince çocuklarımız. Hem kulübümüzde kayıtlı, lisanslı sporcumuz olacak. Hem yurdumuzda kalacak, hem her sabah belediyenin araçlarıyla onları okullarına bırakacağız.”

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla

Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz