Sunay: “Mersin’de çok iyi bir sinerji yakaladık”
Sunay: “Mersin’de çok iyi bir sinerji yakaladık”

Mersin’de kamu yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör paydaşlarının çok iyi bir sinerci yakaladığını kaydeden Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Canan Sunay, “Allah bize her türlü güzelliği vermiş. Limanı vermiş. Serbest Bölgeyi vermiş. Havalimanımızın da tamamlanması ile hayali kurulan ikinci Marmara Havzası bu bölge olacak” dedi.

Haber-Gencay OLCAN

İnsanlarının 500 yılı aşkın bir zamandır iç içe ve beraber yaşadığı Türk-Arap ülkelerine mensup iş insanlarını tek çatı altında bir araya getirmeyi hedefleyen Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB), 2013 yılında Mersin’de kuruldu. Kısa sürede kentin en önemli dinamikleri arasında yer almayı başaran TURAB, KKTC ile 10 şehirde ve 12 ülkede temsilcilik açtı. Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği Genel Başkanı Canan Sunay, Türk ve Arap coğrafyası iş dünyası arasında ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için bir köprü görevi görmeyi misyon edindiklerini söyledi. Temsilcilikleri, Arapların ilgi duyduğu stratejik kentlerde açtıklarını ifade eden Başkan Sunay, o kentlerin gelişmesine katkı sunmayı da amaçladıklarını anlattı. Coğrafyada yaşanan savaşlar nedeniyle yönlerini körfeze ve Afrika ülkelerine çevirdiklerini Fas, Tunus, Cezayir ve Mısır’da temsilcilik açtıkları kaydetti.

“MERSİN’DE BİR İLKE İMZA ATTIK”

Mersin ekonomisine katkı sunmak için ciddi çabalar verdiklerini dile getiren Başkan Sunay, Mersin’de bir ilke imza atarak Türk Arap Ekonomi Zirvesi’ni gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Başkan Sunay, Mersin’in Ortadoğu’ya açılan önemli bir ticaret kapısı olduğuna işaret ederek, kentin tanıtılmasının önemine vurgu yaptı.

“TİCARETTE İKİLİ İLİŞKİLER ÖNEMLİ”

Ticarette ikili ilişkilerin önemine değinen Başkan Sunay, sivil toplum örgütlerinin üstlendiği misyonun bu anlamda önemli olduğunu söyledi. Hem liman, hem Türkiye’deki ilk serbest bölgenin burada kurulması, hem de sahip olduğu hinterlant ile Mersin’in büyük bir coğrafyaya hitap ettiğini ifade eden Başkan Sunay, Mersin’in sahip olduğu avantajları anlattı.

“MAL YETİŞTİREMEYECEĞİZ!”

Çok şanslı bir bölgede olduklarından söz eden Sunay, bölgede yaşanan iç karışıklıkların sona ermesi ile hem Türkiye’nin hem de Mersin’in Körfez Savaşı öncesi günlerine geri döneceğini belirterek, “Mal tedarikinde yaşadığımız sıkıntılar yine yaşanacak! Mal yetiştiremeyeceğiz!” dedi.

ARAP PAZARI ELDEN KAÇIRILMAMALI

Mersin’de kamu yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör paydaşlarının çok iyi bir sinerci yakaladığını kaydeden Sunay, “Allah bize her türlü güzelliği vermiş. Limanı vermiş. Serbest Bölgeyi vermiş. Havalimanımızın da tamamlanması ile hayali kurulan ikinci Marmara Havzası bu bölge olacak. Hava taşımacılığımız ile bugün burada üretilen narenciyenin belki yüzde 50’si Körfez ülkelerine, Arap ülkelerine bir günde teslim edilebilecek duruma gelecek. Bu da bizim için büyük bir avantaj” diye sözlerini bitirdi.

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz