Teknopanel kendi enerjisini kendisi üretiyor
Teknopanel kendi enerjisini kendisi üretiyor

Kurulduğu 2005 yılından bu yana yenilikçi yaklaşımı ile sektörün öncü kuruluşu olan Teknopanel, Mersin Fabrikası’nda yenilenebilir enerji çalışmaları kapsamında güneş enerjisini kullanarak kendi enerjisini kendisi üreten bir tesis haline geldi.

Sandviç panel ve EPS ürünleri üretimi ve satışında Türkiye’nin lider kuruluşu olan Teknopanel, 2005 yılında faaliyete geçen, 34 bin metrekare alan üzerinde faaliyetlerini sürdüren genel merkez Mersin Fabrikası’nın çatısına kurduğu Güneş Enerjisi Santrali sayesinde kendi enerjisini kendisi üretirken doğaya zarar vermeden, çalışmalarını sürdürüyor. Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk GES tesisini kuran Teknopanel, 2017 yılında 6 bin 460 adet güneş panelini, 12 bin metrekarelik çatı yüzeyine kurulan güneş enerji santrali ile 1 bin 713 kilowatt peak tesis gücünden yılda yaklaşık 2 milyon 414 bin kilowatt saat elektrik üretiyor. GES Tesisi ile ilgili bilgiler veren Teknopanel Genel Müdürü Orhan Kahveci, “Proje büyüklüğü 1 bin 713 kilowatt peak olan GES Tesisimizde 63 adet inverter bulunmakta. 2017 yılından bu yana kendi enerjimizi kendimiz üretiyoruz. Yıllık ortalama 2 milyon 414 bin kilowatt saat elektrik üretimimiz bulunmakta. Güneşten gelen enerjiyi fotovoltaik modüllerin ve diğer ekipmanların kurulumu sayesinde elektrik enerjisine çeviriyoruz. Süreklilik arz eden doğal süreçlerden elde edilen enerjiyi, üretim hatlarımıza yansıtarak doğanın gücünü kullanıyoruz. Üretimdeki en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji giderinden tasarruf ediyor, dışarıya bağımlılığı azaltıyor, milli ekonomiye katkıda bulunuyoruz” dedi.

“YENİLENEBİLİR ENERJİNİN TÜKENMESİ MÜMKÜN DEĞİL”
“Yılın neredeyse tamamında güneş alan bir şehirde, Mersin’de yaşıyoruz ve doğanın bize verdiği bu imkânı değerlendirerek, en doğru şekilde kullanmak zorundayız” diyerek sözlerini sürdüren Kahveci, “Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinin insanoğlu tarafından tüketilmesi mümkün değil. Elektrik enerjisi, doğada bol ve sürekli olan güneş ışınlarının fotovoltaik güneş pillerinin üzerine güneş ışınlarının düşmesi ile üretilir. Biz Teknopanel olarak uzun süren incelemelerimiz sonrasında gelecek nesillerin enerji ihtiyacını karşılayabilmek ve çevreye verilen zararı en aza indirgemek için tesisimizin çatısında boş duran alanlara GES kurdurduk ve diğer fabrikalarımıza da kurmayı planlıyoruz” diyerek Teknopanel yönetiminin sürdürülebilir çevre politikası kapsamında tüm faaliyetlerinde kaynakların verimli kullanımının en önemli ilke olduğunu belirtti. (Haber Merkezi)

  • Etiketler
  • Yorumla

Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz