TURAB, 16’ncı yaşını kutladı!
TURAB, 16’ncı yaşını kutladı!

Türk Arap İş İnsanları Derneği (TURAB), 16’ncı yaşını düzenlediği “2020’ye Merhaba Kokteyli” etkinliği ile kutladı. Etkinlikte konuşan TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, “Kendi coğrafyamızda ticari işbirliğimizi geliştirmek zorundayız. TURAB olarak biz üzerimize düşen misyonumuzun farkındayız. İş dünyasının bu sıkıntılı günlerinde yüzünü güldürebilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Haber-Gencay OLCAN

Bir otelde düzenlenen etkinliğe Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, TURAB üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, yaptıkları projelerden söz etti. İstanbul, Adana, İzmir, Gaziantep, Urfa, Mardin, Antalya, Trabzon, Konya gibi illerde temsilcilik oluşturduklarını ifade eden Sunay, “Bunun dışında önümüzdeki ay Kilis şubesini açacağız. Yurt dışında Azerbaycan ve Ürdün temsilciliğini açtık. Resmi açılışları 2-3 ay içinde gerçekleştireceğiz. Bunların çoğunu stratejik olarak oluşturduk. Çünkü Arap coğrafyasının en çok yoğun olarak ilgi gösterdiği bölgeler bunlar. Mersin’de bir ilki gerçekleştirdik. 2018 yılında 1. Türk Arap Ekonomi Zirvesi’ni gerçekleşti. 650 iş insanının katılımıyla, Kalkınma Bakanımızın himayelerinde ve Kalkınma Ajansının ev sahipliğinde bu zirveyi gerçekleştirdik. Bu zirveye 20 ülkeye 17 şehirden 650 iş insanı, 15 büyükelçi ve 2 bakan katıldı. Bu zirvenin ikincisi Lübnan’da düzenlendi. Üçüncü zirveyi bu ocak ayında planlamıştık ama coğrafyamızdaki sıkıntıdan dolayı erteleme talebinde bulundular. Sayın Valim ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım sizlerim de işbirliği ile ekim sonu Kasım başı gibi bu zirvenin üçüncüsünü daha büyük bir katılımla Mersin’de yapmayı planlıyoruz” dedi.

“KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRMEDE ÇOK BAŞARILIYIZ”
Mersin’in çok iyi bir fuar alanına ihtiyacı olduğunu kaydeden Sunay, “Bu talebimizi de buradan iletmek istiyoruz. Çalışmaların yoğun bir şekilde devam etmektedir. Önümüzdeki ay Türkiye Kıbrıs Sektörler Buluşmasını gerçekleştireceğiz. Bunun ardından da bir Fas gezimiz olacak. Bize fayda sağlayacak bölgelere yöneliyoruz. Kendi coğrafyamızda ticari işbirliğimizi geliştirmek zorundayız. TURAB olarak biz üzerimize düşen misyonumuzun farkındayız. İş dünyasının bu sıkıntılı günlerinde yüzünü güldürebilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. 14 yurt dışı ve 13 yurt içi temsilcilik açtık. Krizi fırsata çevirmek zorundayız. Türk iş dünyası bu konuda yani krizi fırsata dönüştürmede çok başarılı. Bizleri bu çalışmalarımızda yalnız bırakmayan eski Kalkınma Bakanımız ve Mersin milletvekilimiz Sayın Lütfi Elvan’a, Sayın Valimize ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza, tüm idarecilere ve üyelerimize teşekkür ediyorum” diye sözlerini bitirdi.

SEÇER: “HER ŞEY MUTLAKA BİR BEDEL, BİR MALİYET KARŞILIĞI YAPILIYOR”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise yaptığı konuşmada, “İş insanları olunca hareket oluyor, bereket oluyor, bir canlılık oluyor. Kentin ekonomisinde dinamizm oluyor. Ekonominin olduğu yerde birçok şey de çözüm buluyor. Her şey mutlaka bir bedel, bir maliyet karşılığı yapılıyor. Eğer çalışan, üreten, kazanan bir toplum yaratabiliyorsanız diğer bütün sorunları çözmek daha da kolaylaşıyor. Ekonominin iyi olduğu toplumlarda demokrasi, kültür, sanat gibi toplumun diğer yaşam alanları da taçlanıyor” dedi.

“MERSİN’İN ÇABA SARF ETMESİ GEREKİYOR”

Mersin’de ticaret, tarım, sanayi, taşımacılık, turizm alanlarında potansiyel olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, “Potansiyelimiz var ama bunları açığa çıkaracak hamlelerin yapılması gerekiyor. Çok net görünüyor. Mersin’in diğer büyük illere göre biraz çaba sarf etmesi gerekiyor. Burada sadece belediyelere ya da Sayın Valime görev düşmüyor. İş insanlarına, meslek odalarına, sivil toplum kuruluşlarına, kentin sanatına, kültürüne, sanayisine yön veren kim varsa bunların işbirliği önemli diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“MERSİN BAŞARIYA AÇ”

Mersin’in Akdeniz çanağının en önemli limanına sahip olduğuna işaret eden Başkan Seçer, şöyle devam etti: “Birçok kent liman kenti, birçok kent kıyı kenti ama bu tip nevi şahsına münhasır özellikler taşıyan kent sayısı dünyada öyle çok sayıda değil. Bunların değerlendirilmesi lazım. Bizim önemli gördüğümüz yatırımlarım mutlaka gerçekleşmesi lazım.  Havalimanı çok önemli. Gerçekten Mersin’in dünyayla buluşmasında işimizi rahatlatacak, Mersin’in bütün ekonomik sektörlerine katkı sunacak çok önemli bir yatırım. Umarım kısa zamanda gerçekleşir ve bu arzumuz yerine gelir.  Mersin aç. Mersin çok aç. Başarıya aç, berekete aç, bolluğa aç. Her şeye aç. Bu imkanı görmek lazım, bunu değerlendirmek lazım. Ben mutluyum. Belediye Başkanı olarak 9 aylık süre geçti. Hakikaten iyi bir hava var. Bu Sayın Valimizden, diğer belediye başkanlarına, milletvekillerine, siz değerli iş insanlarına kadar birçok alanın katkı yaptığı bir hava,  bir enerji bu, bir sinerji bu. Bunun devam etmesi lazım. Diğer kentler, bizden daha ileride olan kentler bunu birliktelikle sağlamış. Biz bunu yapabiliriz. Bunu başarabilecek güçteyiz, başaracak iradedeyiz, liyakatteyiz. Şartlarımız, kriterlerimiz, zenginliklerimiz buna çok uygun. Umut ediyorum gelecekte daha güzel şeyler konuşacağız. Başarmış olmanın mutluluğunu yaşayacağız. Daha zengin bir kent olmanın, daha paylaşımcı bir kent olmanın huzurunu hep birlikte yaşayacağız.”

VALİ SU: “TURAB, ÇOK GÜZEL İŞLER BAŞARIYOR”

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “İlimizdeki birçok sivil toplum kuruluşları gibi, TURAB da kendi alanında çok önemli, çok güzel işler başarıyor. Canan Hanım’a ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum. İnşallah bundan sonra da ilimiz ekonomisine, kalkınmasına ve iş dünyamıza çok değerli katkılar sunacaklardır. TURAB’ın 16. yaşını kutluyorum.”

 

 

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz