Ümmiye Teyze, “Yün Bebek 2” için kolları sıvadı
Ümmiye Teyze, “Yün Bebek 2” için kolları sıvadı

New York Avrasya Film Festivali’nde ‘Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülünü alan ‘Yün Bebek’ filminin 2’incisi çekilecek. Filmin tanıtım toplantısında konuşan Yazar ve Yönetmen Ümmiye Koçak, “Filmde yabancı yok. Hepsi Arslanköylü olacak. Hepsi benim oyuncularım olacak ve hiç erkek olmayacak” dedi.

Haber-Uğur Özgür

Toroslar’a bağlı Arslanköy Mahallesi’nde yaşayan kadınların oluşturduğu Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluğu tarafından hayata geçirilecek olan ‘Yün Bebek 2’ filminin tanıtım toplantısı yapıldı. Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantıda konuşan filmin yazarı ve yönetmeni Ümmiye Koçak, ‘Yün Bebek 2’ hakkında bilgiler verdi.  İkinci yün bebek filmini çekmek istediğini 2016’da duyurduğunu hatırlatan Koçak “Çünkü ilk filimde Elif küçüktü, şiddetin her türlüsüne maruz kalmıştı ve hayalleri vardı. Elif o zor şartlarda okudu ve okulunu bitirdiği an film bitmişti. Benim tabii ki film bittiğinde bile kafamda kurgulamıştı çünkü öyküsünü yazdığımda Elif okuyor öğretmen oluyordu yani öykü genişti. Çekmem gerekiyordu. Şimdi de ikincisini çekmeye karar verdim. Toplumumuza baktığımız zaman, gerçekten ihtiyaç olduğunu hissettim. Tiyatroyla insanlara bir şeyler anlatmaya çalıştım ama maalesef herkes televizyon izliyor. Ben de o zaman sinema filmi çekerim daha çok kitleye ulaşırım diye düşündüm. Şimdi Elif öğretmen oldu, Elif karakteri o kadar çok ki toplumda. Zor şartlardan çıkıyor burslu okuyor akma geldiği yeri unutuyor. Bende diyorum ki, hayır öyle olmamalı. Küçük Elif okudu devlet okulunda, burslu okudu ve evlendi doğu hizmetini bitirdi kendi köyüne tayini çıktı geldi. İstiyorum ki gerçekten toplumumuzda da burslu okuyan bir sürü öğrencimiz var ama ne hikmetse geldiğini unutuyor. Hani denir ya tosbağa kabuğundan çıkmış kabuğunu beğenmiyor. Olmamalı öyle. Herkes birlik olmalı. Elif’ler öğretmen olduğu zaman her ne olursa olsun bizim karakterimizde Elif öğretmen oldu. Burada öğretmenler halkla, köylüyle, velilerle iç içe olmalı. Sosyal aktivitelerle halkı bilinçlendirmede çok büyük rol düşüyor. Burada gençlerimize rol olabilecek bir karakterimiz vardı. İkinci filmin çekilmesini o yüzden çok istiyorum” dedi.

“MERSİN’E ÇOK SES GETİRECEĞİNE İNANIYORUM”

Gazetecilerin “Filmin çekimlerine ne zaman başlayacaksınız, senaryoyu bitirdiniz mi, çekimler nerede olacak?” Gibi sorularına yanıt veren Koçak, “Senaryoyu bitirdim. 3 yıldan beri hazırlanıyordum buna. Öbür filme tam 5 yıl hazırlanmıştım. Ben yaşadıklarımdan ders çıkaran birisiyim, her şeyi yaşayarak öğreniyorum. 3 yıldır artık olgunlaştım tamam, psikolojik olarak yapabilirim dedim. Senaryoyu bitirdim ve başka bir projeyle, hocamla da tanışıyorduk zaten köye beni ziyarete gelmişti. O an içimden geldi bende dedim ki, hocam ben film çekeceğim, yapabilir miyiz? Dedim. Senaryomuz elimizde, Arslanköy’de geçiyor çünkü Elif öğretmen oldu, doğu hizmetini bitirdi. Evlendi çocuğu var ve köyünde. Ve herkes böyle olsun istiyorum, köyüne geldiğinde halkla öğretmenler iç içe olsun istiyorum. Artı tabii ki Mersin’de de çekimlerimiz var. Yün Bebek filmi Mersin’e çok ses getireceğine inanıyorum yavrularım neden biliyor musunuz? Çünkü bizim Mersin’imiz gerçekten bir cennet. Çünkü 45 dakikada karın içerisindesin, 45 dakikada denizdesin. Biz hem narenciye bahçesinde çekeceğiz filmimizi hem de karın içinde Arslanköy’de çekeceğiz. Her ikisine de aynı gün aynı hafta her ikisine ulaşabiliyorsun. Bu şekilde her şeyimiz hazır. Sadece hazır olmayan ne? Tabii ki bunun bütçe, masrafı. Onu da hocam açıklasın. Filmde yabancı yok. Hepsi Arslanköylü olacak. Hepsi benim oyuncularım olacak ve hiç erkek olmayacak” diye konuştu.

YALÇIN BOZ: “3 AY İÇERİSİNDE TAMAMLAMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Filmin yapımcılığını üstlenen MAX Ajans Mersin temsilcisi Yalçın Boz ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Sponsor çalışmalarımız olacak. Bununla ilgili de Mersin’in ileri gelen kurumlarıyla görüşmeler halindeyiz. Film çekimlerine önümüzdeki ay itibarıyla başlamış olacağız. Mersinimizde çekeceğiz. Filmle ilgili Ümmiye Teyze’nin de senaryosunun ve kaleminin güçlü oluşundan dolayı, bunun da farkında olan, İstanbul mecrasındaki kurumlar ve kişilerin, Ümmiye Teyze’ye teklifte bulunduğunu biliyoruz. Ancak Ümmiye Teyze, kendi şehrinde olmasını istiyor. İlk filminde ve sonraki projelerinde de burayı anlattığı için bu filmin de burada olmasını istiyor. Aslında bu sadece Mersin’i coğrafi olarak ilgilendirse de anlam bakımından tüm dünyayı ilgilendiriyor. Senaryonun içerisinde çok büyük sürprizler var. İlk filmin etkisinin büyüyerek devam edeceğini ve özellikle insanların dikkatini çekeceğini düşünüyorum. Sürprizlerle dolu filmimizi tamamlayıp, gösterime alacağız. 3 ay içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. Çok önemli bir proje. Çok doğal ortamların doğal kişiliklerin yaşanacağı bir film olacak. Ben ilk filmde de bunu hissettim zaten. Karakterler çok gerçek, çok doğaldı.”

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz