Uzmanlardan korsan servis uyarısı!
  • Ana Sayfa » Güncel
  • 6 Aralık 2019 - 17:34:15
Uzmanlardan korsan servis uyarısı!

Mersin’de hava sıcaklıklarının düşmesi ve kış aylarının gelmesiyle beraber doğalgaz kullanımı artış gösterdi.  Mersin Doğalgaz Sertifikalı İşadamları Derneği Başkanı Yavuz Arıkan, doğal gaz kullanımı ve temizliği konusunda korsan servislere karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. 

Haber-Erol Kamalak

Mersin’de doğalgaz sektörünün sorunlarına çözüm aramak, sertifikalı iş yapan doğalgaz firmaları ile arasında dayanışma ve işbirliği sağlamak amacıyla kurulan Mersin Doğalgaz Sertifikalı İşadamları Derneği, doğal gaz kullanımı ve temizliği konusunda korsan firmalara karşı vatandaşları uyardı. Söz konusu Derneğin Başkanı ve aynı zamanda Arba Doğal Gaz Mühendislik İşletme Sahibi Yavuz Arıkan, kombi temizliğinin düzenli olarak yapılması gerektiğini söyleyerek, “Evlerimizdeki kombi 6 aydır çalışmadı. Zira kombiniz bu zamana kadar sorunsuz çalışmış olabilir. Kullanılmadığı için yeniden çalıştığında çeşitli arızalar meydana gelebilir. Dışarıdan kombinizi temizlemek kombi içerisindeki filtre ve parçalarının tozlanmasına kir ve pas tutmasına neden olur. Kombi bakımı bir kombinin çalışması için gerekli parçaların kontrol edilmesi ve temizlenmesi işlemidir. Kombiye bakım yaptırmak cihazın ve tesisatın ömrünü uzatır. Sorunsuz çalışan kombi verimli ısınma verir. Hem sağlık ve güvenlik açısından hem de yakıt tasarrufu noktasında bakımların her yıl düzenli yapılmasında büyük fayda vardı” dedi.

14 ADIMDA TEMİZLİK

Doğal gaz temizliğini 14 adımda anlatan Arıkan, şöyle konuştu: “U manometre ile gaz basınç ve kaçak testi kontrolü, modülasyon ve kapasite ayarlarının yapılması, filtre, vana kontrol temizliği, baca ve baca grubu bağlantılarının kontrol temizliği, ortam hacim ve havalandırma kontrolleri, sızdırmazlık kontrolü ve hava alma, cihazın içindeki genel parçaların dış temizlikleri, sirkülasyon pompasının kontrol ve temizliği, elektriksel kontroller ve oksidasyon temizlikleri, genişleme tankı sağlamlılığı, ve hava basınç kontrolü, yanma odası, brülör grubu ve ana eşansör kontrol ve dış temizliği, üç yollu vana kontrol ve temizliği, hidrolik grup dış temizliği, elektrik voltaj, su basınç değerlerin ölçümüdür.”

“KORSAN FİRMALAR VATANDAŞI TEHLİKEYE SOKUYOR”

Evlerde veya işyerlerinde kullanılan doğalgaz tesisatının, işi ehli olan firmalar tarafından yapılmasının önemine dikkat çeken Arıkan, “İşin ehli olan firmalar vatandaşlarımıza standartlara uygun kaliteli hizmet ve malzeme almalarını sağlıyor. Korsan firmalar, kalitesiz malzeme ve standartlara uygun olmayan proje yaparak hem kendilerini hem vatandaşı tehlikeye sokuyor. Korsan firmalar iş almak uğruna piyasa fiyatından daha uygun yaparak sektöre zarar vermektedir. Üstelik sertifikası olmayan bu işyerlerine iş yaptıran kişiler, daha fazla zararla karşı karşıyadır. Örneğin tesisatla ilgili bir yıl sonra sorun çıktığınızda korsan firmayı yerinde bulamazsınız. Kombi ve petekle ilgili konuda yardım almak isterseniz, uzman kişiler olmadığından size yanlış bilgi verirler. Evinizde ucuz ısıtmak isterken, daha pahalıya ısınırsınız.  Daha ucuz yapıyor diye tercih edilen bu firmalar; yapılan işin iki kadar, size zararı oluyor. Maddi zarardan ziyade can güvenliğinizde büyük tehlikededir” diye konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz