image Selin Kırmızı
Boşanma Sürecinde Çocuğumu Nasıl Korurum?

Yazı Tarihi : 18.10.2020
 E-Mail : kirmiziselinn@gmail.com

 

Aslında boşanan anne-baba değildir, boşanan eşlerdir. Boşanma ile anne-baba rolü değil, eş olma rolü sona erer.

Bununla birlikte şiddetli anne-baba tartışmalarına tanıklık etmek, her çocuk için olumsuz bir deneyimdir. Özellikle eğer ebeveynler çocuğu taraf tutma gibi hiç de uygun olmayan bir duruma sokarlarsa tartışmanın olumsuz etkileri daha da büyür. Boşanmanın ardından anne babaların çocuğu kazanma yarışına girmelerine sık sık rastlıyoruz. Bazı ebeveynler çocuğu kendi tarafına çekmek için çocuğa yanlış mesajlar veriyorlar. Öyle şeyler yaşanıyor ki çocuk annesinden ya da babasından uzaklaşsın diye “annen/baban seni sevmiyor zaten” diyenler dahi oluyor. Bu sözler çocuğun ruh dünyasında tahmin edilemez boyutlarda yaralar açar. Bu çok yanlış ve çocuk açısından çok yaralayıcı bir tutumdur. Eşler ayrılsalar bile çocuğu annesinden ya da babasından ayırmaya çalışmak, eski eşten öç almak için çocuğu kullanmak, çocuğun ruh sağlığı açısından asla düşünülmemesi gereken hataların başında gelir.

Neler yapılmalı?

Boşanma süreci ne kadar planlı olursa olsun taraflar için duygusal olarak zor bir dönemdir.

Anne baba boşanmaya net olarak karar vermeden önce kesinlikle çocukla konuşulmamalı!

Ayrılık kararı alındıktan sonra çocuğunuzla karşılıklı konuşun, bulunduğunuz ortam sakin ve eğer mümkünse ebeveyn birlikte söylemeli.

 İlk haberin ardından çocuğun yaşadığı kaygıyı olgunlukla karşılayın ve çaresizliğini size yansıtmasına izin verin. Ebeveyn kendi aralarında yaşadığı kararsızlıklarını, tutarsızlıklarını çocuğa asla yansıtmamalıdır.

Çocuğunuz sadece ayrı hayatların yaşanacağını değil, anne ve babasının her durumda yanında olacağını da fark etmelidir.

Ebeveyn çocuğun kendisini boşanmanın sorumlusu olarak görmesini engellemeli ve çocuğun psikolojik ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmeli. Anne baba ayrılsa da annelikten ve babalıktan istifa etmemelidir.


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA