image Mustafa Mızrak
NE YAPMALI

Yazı Tarihi : 29.10.2020
 E-Mail : mustafamizrak33@gmail.com

 

Sürekli boş duran, hiçbir işle meşgul olmayan bir kişi zihninde olumsuz düşünceler geliştirebilir, bununla beraber kaygı seviyesinde artış gözlemlenebilir. Uzun süre evde kalmak kişileri olumsuz düzeyde etkileyebilir. Ancak bu kişiden kişiye, kaygıyla baş edebilme gücüne bağlı olarak değişkendir. En önemli adım kişilerin kendilerini bu duruma hazırlaması ve bu durumu kabul etmeleridir. Kaygı, çok şiddetli yaşandığında sorun haline gelir. Aslında herkesin kaygı için farklı altyapısal özellikleri var. Bir karakter özelliği olarak yüksek kaygı, kalıtımla gelen özelliklerden ya da erken çocukluktaki ilişkilerden kaynaklanabilir. Kaygı belirtileri oldukça yaygındır çünkü her insan zaman zaman bu belirtileri yaşar. Belirli bunaltı bozuklukları ise, yine aynı şekilde beklenenden daha yüksek görülüyor olabilir.

 

Türkiye'de birçok insan korunmak ve salgının yayılmasını önlemek için evlerde kalmayı tercih etti. Trafikte ve toplu taşımalarda büyük oranda azalma görüldü. Bu evde kalma sürecinin insanlar üzerindeki etkisini araştırıp kendi deneyimlerimle harmanlayarak sizinle paylaşmak istedim. Asgari düzeyde korku ve kaygı yaşamamız olağandır. Gündemimizde son zamanlarda, tüm dünyayı derinden virüs insanları resmen ev hapsine aldı. Bu sorun kişilerin günlük yaşamını, sosyal yaşantılarını oldukça etkiledi. Hastalığa yakalanma riski, virüs salgınının ne zaman son bulacağını bilememek, belirsizlik, salgın sürecinde yaşanabilecek sosyal ve ekonomik zorluklara yönelik sıkıntı yoğun stres ve kaygı yaşamamıza neden oluyor.

 

Araştırmalara göre normalde bu korku, toplumda belli bir oranda bulunurken yeni bir fobi olan koronafobiyle beraber artacağı öngörülmektedir. Kaygı Bozukluğu tanısı olanlar, toplu ulaşımdan kaçınan, kapalı ve kalabalık ortamlara giremeyen, sağlığıyla ilgili aşırı endişelenen, işine odaklanamayan, haberlerden aşırı etkilenen ve bu nedenle günlük rutinlerini sürdürmekte zorlanan kişiler bu süreçte tetiklenebilir. Evde kalma sürecinde her yaşta kişiler içsel sıkıntı ve bunalma ile karşı karşıya kalabilirler. İlk adım bu süreci kabul etmektir. Ev içinde bir açık balkon var ise kendimizi iyi hissetmediğimizde, bunaldığımızda buraya çıkmak, bilişsel anlamda olumlama yapmak, kişinin ruhuna iyi gelen faaliyetleri yapması, nefes ve gevşeme egzersizleriyle desteklemesi gerekir. Sevgi Sabırlıdır, Sevgi Şefkatlidir. Sevgi Kıskanmaz, Övünmez, Böbürlenmez. Sevgi Kaba Davranmaz.


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA