“Yeni yılda hedefimiz 50’den fazla ülkeye ihracat yapmak”
“Yeni yılda hedefimiz 50’den fazla ülkeye ihracat yapmak”

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 2008 yılında faaliyete geçen ve 25 bin metrekare kapalı olmak üzere toplam 65 bin metrekare alan üzerine kurulan Yılbor Plastik Boru, yıllık 60 bin ton üretim kapasitesiyle inşaat sektörünün öncü firmaları arasında yer aldı. 2020 yılında 50’den fazla ülkeye ihracat yapmayı hedeflediklerini ifade eden Yılbor Plastik Boru Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yıldırım, Yılbor markasının tüm dünya ülkeleri tarafından bilinmesi gayesiyle çalışmalarını yürüttüklerini bildirdi.

Haber-Gencay OLCAN

Yılbor Plastik Boru Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yıldırım, firmalarında üretimi gerçekleştirilen inşaat sektörüne yönelik alt ve üst yapı gurubunda yer alan tüm ürünlerin, giriş kontrolden başlayarak sevkiyata kadar tüm aşamalarda EN ürün standartları ve ISO 9000 standartları göz önünde bulundurularak akredite laboratuar gözetiminden geçtiğini vurguladı. Üst yapı grubunda PVC Pis Su, PPRC ve Kompozit boru ve ek parçası üretimi gerçekleştirdiklerini de aktaran Yıldırım, alt yapı grubunda yer alan PE100 ve PVC Temiz Su borusu imalatı da gerçekleştirdiklerini dile getirdi. İç piyasadaki daralma ve kurdaki dalgalanmalardan dolayı 2018 yılında 2017 yılına kıyasla üretim ve satışta yüzde 60 oranında bir daralma olduğunu kaydeden Yıldırım, 2018 yılında ihracat satışlarının toplam satışlarının yüzde 25’ini oluşturduğunu, 2017 yılında ise bu rakamın yüzde 15 civarında olduğunu kaydetti. Yıldırım, 2018 yılının ilk yedi ayında ihracat satışlarının toplam satışta yüzde 20’lik bir paya sahipken, 2019 yılının aynı döneminde bu rakamın yüzde 40’ları bulduğunu sözlerine ekledi.

“ULUSLARARASI FUARLARA KATILIM GÖSTERDİK”

Üretimlerinin yüzde 90’ını ihracata kanalize ettiklerini ifade eden Yıldırım, en büyük ihracat pazarlarının Ortadoğu ülkeleri olduğunu belirtti. İhracatlarının yüzde 80’lik kısmını PVC atık su boruları ve ek parçalarının oluşturduğunu bildiren Yıldırım, firmalarının Ortadoğu, Afrika, Balkanlar, Avrupa ve Türki Cumhuriyetleri’ne ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Yıldırım, Irak, Suriye, İran, Lübnan, Kuveyt, Katar, Cezayir, Libya, Fas, Nijerya, Etiyopya, Gana, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Kosova, Makedonya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Fransa, Moldova gibi ülkelere mevcut ihracatlarını arttırmaya yönelik uluslararası fuarlara katılım gösterdiklerini bildirdi. Bu sene hedef pazarları olan Afrika’da Nijerya, Etiyopya ve Kenya Yapı-İnşaat fuarlarına katılım göstereceklerine vurgu yapan Yıldırım, marka bilinirliğini ve ihracatı arttırmaya yönelik 20 Afrika ülkesinde yerel bir televizyon kanallarında reklam filmlerinin yayınlandığı bilgisini verdi. Yıldırım, yapılan otomasyon ve yeni ürün çalışmaları ile mevcut yurt dışı pazarlarını 2020 yılında yüzde 60 oranında arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

“DOĞU AKDENİZ’İN LİDER BÖLGESİ OLMAK”

2020 yılında 50’den fazla ülkeye ihracat yapmayı hedeflediklerine dikkat çeken Yıldırım, Yılbor markasının tüm dünya ülkeleri tarafından bilinmesi gayesiyle çalışmalarını yürüttüklerini bildirdi. 2019 yılı son çeyreğinde yeni ürün olarak “Damlama Sulama Borusu” üretimine geçmeyi planladıklarını ifade eden Yıldırım, PVC boru ve ek parça reçete stabilizasyonu, verimlilik ve kalite artışı için mikser otomasyon ve besleme sisteminin tümünü, tam otomatik hale getirme çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini anlattı. Yıldırım, ayrıca; Lider sektör olarak nitelenen kimya sanayinin, plastik-kauçuk alt kolu olan plastik boru imalatı alanında faaliyet gösteren firmalarının, katma değer üretimi, istihdam ve ihracat yapma kapasitesini geliştirerek, “Stratejik konumunu ve zengin kaynaklarını değere dönüştüren,  Doğu Akdeniz’in lider bölgesi olmak” olarak belirlenen bölge vizyonuna katkı sağlamak amacıyla yatırımlarını planladıklarını söyledi.

“AR-GE ÇALIŞMALARI FİRMAMIZIN HER ALANINDA ARALIKSIZ SÜRDÜRÜLMEKTEDİR”

2009’da üretim kalitesinin artırılması ile Ar-Ge çalışmalarının yoğunlaştırılması amacıyla, bölgenin en gelişmiş laboratuarından birini kurduklarını aktaran Yıldırım, “Fabrika bünyesinde kurulan laboratuvar 2015 yılında Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilerek saygınlık ve geçerliliği arttırılmıştır. Her yıl ek cihazlar almayı sürdüren firmamız böylece Ar-Ge altyapısında da gerekli iyileşmeyi sağlamayı hedeflemektedir. Ar-Ge ve inovasyon günümüzde rekabetin vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiştir ve bu bağlamda firmamız Ar-Ge Merkezini Mart 2019’da 30 personel ile aktif hale getirmiştir. Kalitenin güvence altına alınması, kalite-kontrol sürecinin etkin bir biçimde işlemesi, firmamıza proje kültürü kazandırmak amacı ile Ar-Ge çalışmaları firmamızın her alanında aralıksız sürdürülmektedir” dedi.

AR-GE VE İNOVASYON ÖNEMLİ

En son teknoloji ile üretim yapan firmalarının, ülke ekonomisine katkı sağladığını söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geliştirdiğimiz Ar-Ge çalışmaları sonucunda bölgeye katma değeri yüksek ürünler kazandırmaktayız. 10. Kalkınma Planı’nda da artırılması öngörülen özel sektör Ar-Ge yatırımlarına katkı sağlamaktayız. Firmamızın mevcut tüm Ar-Ge faaliyetleri, Bölgesel-Ulusal ve Uluslararası Rekabet ve Yenilik amacında olup,  bölge ekonomisinin ulusal/uluslararası pazarlarda rekabet gücünün yükseltilmesine doğrudan hizmet etmektedir. Bu açıdan sektörün hem ülke içinde hem de küresel piyasalarda rekabet gücünü artırabilmesi için katma değeri yüksek nihai ürünleri üretmesi ve Ar-Ge- inovasyona yönelmesi büyük önem taşımaktadır. Ar-Ge Merkezinin açılması ve aktif bir biçimde çalışması ile birlikte, firmamızın üretim kalitesi, verimliliği, ürün çeşitliliği, nitelikli insan kaynağı ve know-how konusundaki gelişimi, rekabet gücümüzün, ciromuzun, ihracat kapasitemizin artışını sağlamaktadır.”

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN FABRİKA

Hasan Yıldırım, çevre duyarlılığı ve yenilenebilir enerjinin önemi doğrultusunda mevcut fabrikalarının 60 bin metrekarelik kısmının kapatılarak, çatısına döşenen güneş panelleri ile fabrikanın elektrik enerjisi ihtiyacının güneşten sağlandığını ifade etti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz