Zübeyde Hanım, Mersin’de anıldı
Zübeyde Hanım, Mersin’de anıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı ölümünün 97’nci yıl dönümünde andı.

Haber- Erol Kamalak

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 14 Ocak 1923 tarihinde hayatını kaybeden annesi Zübeyde Hanım’ın ölümünün üzerinden 97 yıl geçti. Zübeyde Hanım’ın ölüm yıl dönümü nedeniyle Mersin’de Zübeyde Anne Büstü önünde Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesi tarafından bir anma töreni düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından törende konuşan CHP Mersin İl Sekreteri Necla Bugay, “14 Ocak 1923’te hayata gözlerini yuman Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımı vefatının 97. Yılında anmak demek; kadını, anneyi, Cumhuriyet ve değerlerini bir defa daha anlamak, savunmak ve korumak demektir. Sevgili oğlun Ulusa verdiği tüm sözleri tuttu ve sana layık bir evlat oldu. Bize böyle büyük bir lider armağan eden Zübeyde Hanımı saygı ve hasretle anıyorum. Yattığın yerde rahat uyu Zübeyde Anne” ifadelerini kullandı.

ESEN: “1881’DE DE MUSTAFA’YI DOĞURDU”

CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Pakize Esen ise yaptığı konuşmada, “Zübeyde Hanım Sofulardan Feyzullah Efendi ile Ayşe Hanım’ın 1857 yılında doğan kızıdır. Zekâsından ve okuma bilincinden molla Zübeyde’dir genç kızlığında 1871 yılında Selanik’te gümrük memuru olan Ali Rıza Efendi ile evlendi. 1872’de ilk kızı Fatma dünyaya geldi. Fatma’yı üç yaşında iken kaybetti. 1874’te Ahmet’i, 1875’te Ömer’i, 1881’de de Mustafa’yı doğurdu. Mustafa daha iki yaşında iken Zübeyde Hanım, iki oğlu Ahmet ile Ömer’i kuşpalazı hastalığından yitirdi. Kader, üç çocuğunu küçük yaşta elinden alınmış geriye sadece Mustafa’sı kalmıştı. 1885’te Makbule’yi, 1889’da Naciye’yi doğurdu. 1901’de ise küçük kızı Naciye’yi kaybetti. 6 çocuktan geride sadece Mustafa ile Makbule kaldı. Hayatta kalan tek oğlu Mustafa, harbiyeden mezun kurmay yüzbaşı olarak ülkenin içerisinde bulunduğu bu zor şartlarda dönemin yönetimi tarafından Sarayda sorgulandıktan sonra tutuklanarak, Bekir ağa Zindanına atılıp ardından 11 Mayıs 1920’de Mustafa Kemal, İstanbul’da toplanan bir Divan-ı Harp tarafından idama mahkum edildiğinde duyduğu sıkıntı ile felç geçiren bir annedir Zübeyde Hanım” dedi.

“SEVGİ MİNNET VE RAHMET İLE ANIYORUZ”

“Mustafa Kemal, 1911’de Trablusgarp’ta İtalyanlara karşı direnişi örgütlemek için görevlendirilen az sayıdaki subaydan birisiydi” diyen Esen, sözlerini şöyle bitirdi: “Balkan Savaşı’nda Selanik kaybedilince Mustafa Kemal’in annesi ile kız kardeşi Yunanistan’ın eline geçen Selanik’te kaldı. Mustafa Kemal, 7. Ordu Komutanı olduğu sırada sarılık hastalığı geçirdi ve Halep’te tedavi altına alındı. Evladının kör olduğundan endişelenen Zübeyde Hanım, yanına evlatlığı Abdürrahim’i alarak Halep’e gitti. Evladını gördü, sardı, kokladı ve İstanbul’a geri döndü. Mustafa Kemal, 1919’un Mayıs ayında Ordu Müfettişi göreviyle Samsun’a hareket etti. Zübeyde Hanım için hasret ve tedirginlik dolu zor günler yeniden başladı. 1922 yılında Sakarya Zaferi’nden sonra Büyük Taarruzdan önce Mustafa Kemal, annesini Ankara’ya getirmenin yolunu buldu. Zübeyde Hanım ile Adapazarı’nda buluştu. 1922 yılının 24 Haziran’ın da Zübeyde Hanım, evlatlığı Abdürrahim ile Çankaya’daki bağ evine yerleşti. Büyük Zafer, 26 Ağustos 1922 sabahı Kocatepe üzerinden Sincanlı ovasına doğru başlatılan Büyük Taarruz ile kazanıldı. Oğlunun büyük başarısını gören Zübeyde Hanım mutluydu. Ancak hastalığı çok ağırlaşmıştı. İzmir’e müstakbel gelini Latife Hanım’ın yanına tedavisi için gönderildi. 14 Ocak 1923’te İzmir’de, yıllardır hasretini çektiği hayatta kalmış biricik oğlunun başarısını gördükten sonra 66 yaşında vefat etti. Karşıyaka’da 1940 yılında anıt mezara dönüştürülen kabrinde son uykusuna çekildi. Mezarı Türkiye’deki çocuk oyun parkı içerisindeki tek anıt mezardır. Devletin ve Cumhuriyet’in manevi temellerine ana sevgisinin fedakârlığını, dualarının saflığını ve gözyaşının berraklığını katan mücadeleci bir kadın Zübeyde hanım sevgi minnet ve rahmet ile anıyoruz.”  Törende ayrıca Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şube Başkanı Adnan Gündoğdu, Zübeyde Hanım’ı rahmetle ve sevgiyle andığını dile getiren bir konuşma yaptı. Tören, katılımcıların Zübeyde Hanım’ın büstüne karanfil bırakmasıyla sona erdi.

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz