Pekmez: “Etteki KDV oranı kaldırılmalı”

Tarih: 7 Aralık 2021 Salı 16:55

Bakanlığın 6 Aralık 2021 itibariyle almış olduğu kararla birlikte yurt dışına canlı hayvan ihracatının durdurulmasıyla ilgili olumlu ve yerinde bir karar olduğunu belirten Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Mersin Kasaplar Odası Başkanı Erdal Pekmez, Türkiye’de 2019 yılında 1 milyon 175 bin ton etin tüketildiğini, bu rakamların ilerleyen yıllarda daha da düşeceğini belirterek, “Şu anki koşullara baktığımızda etin fiyatı gayet uygun durumda. Hayat pahalılığı karşısında ete zam gündemde ama öncellikle etteki KDV oranının düşürülmesi lazım” dedi.

Özel Haber – Mehmet Çetin

Hayat pahalılığı karşısında kırmızı et fiyatlarını değerlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Mersin Kasaplar Odası Başkanı Erdal Pekmez, asgari ücretlinin bu gidişle kırmızı et yiyemeyeceğini belirtti. Mersin’de 2020 yılında 10 bin 550 adet büyükbaş hayvan kesildiğini belirten Pekmez, “Küçükbaş ise 10 bin 200 adet. Bu sadece bir kesim yerinden elde edilen veriler. Mersin genelinde 8 tane kesim yeri var. Diğer yerleri de toplarsak ortalama 25 bine yakın küçükbaş, 15 bin tane büyükbaş hayvan kesildi diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“ETTEKİ KDV KESİNLİKLE KALDIRILMALI”

Ette olan KDV oranının kaldırılmasını isteyen Pekmez, “Hayat pahalılığı karşısında kasaplar para kazanamıyor. Etteki yüzde 8’lik KDV oranının kesinlikle ama kesinlikle kaldırılması lazım. Hayat pahalılığı bu denli yüksekken, elektrik faturalarımız bu kadar yüksek geliyorken, alım gücü bu kadar azalmışken bir de sigorta primleri düşürülmeli ki işçi maliyetleri karşısında eleman da çalıştırılabilsin. Ama biz kasapların alabilmesi için öncellikle bir an önce KDV’nin kaldırılması lazım” dedi. Türkiye’de, 2019 yılında 1 milyon 175 bin ton et tükettiğini ekleyen Pekmez, “2020 yılında bu rakamların aşağısına çekildi ve bu sayılar 2021 yılında daha açıklanmadı ama herhalde bu oran çok daha aşağılarda olacak gibi görünüyor. Mersin’de 2020 yılında 7 bin ton et tüketimi yapıldı. Bu güzel bir durum. Ama et tüketimi olup da hayvancılığa destek verilmediği taktirde zor günler yaşayacak hayvancılık sektörü. Devletimize her zaman güvenimiz var, biz devletle el ele çalışırız” ifadelerine yer verdi.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA