Tarsus’ta defne üretim tatbikatı yapıldı | Çukurova Gazetesi

 
 
 

 
Tarsus’ta defne üretim tatbikatı yapıldı

Tarih: 4 Ekim 2022 Salı 14:28

Defne kalitesini artırmak, verimi yükseltmek ve yanlış uygulamaların önüne geçmek amacıyla Tarsus Emirler Mahallesi’nde üretime başlanacak defne sahasında üretim tatbikatı yapıldı.

Tatbikata, Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürü Muhammet Aslanhan, Tarsus Orman İşletme Müdürü Muhammet Köse, İşletme Müdür Yardımcısı Hasan Şevk, Orman İşletme Şefleri, defne ihalesini alan müşteri ve üretimde çalışacak köylüler katıldı. Defne üreticileri ile sahada çalışan işçilere, defne alanlarında üretimin nasıl yapılacağı, defnenin bol miktarda kök ve kütük sürgünü verme özelliği olduğunu, uygulanacak kesimlerde bitkinin sürgün verme kabiliyetinin köreltilmemesi gerektiğini, tekniğine uygun üretim ile hem verimin hem de ürün kalitesinin artacağı uygulamalı olarak anlatıldı.

Tarsus Orman İşletme Müdürlüğü’nde Defne Faydalanma Planı yapılan alan 3.740 hektar olup yıllık ortalama 1.250 hektar alanda üretim yapılmaktadır. Yıllık plan verisi ortalama 1.000 tondur.  2022 yılı 348 ton defnenin ihalesi yapılmış olup üretime başlanılmıştır. (Haber Merkezi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA