“SENEYEDE GİYER” MAZİDE KALDI | Çukurova Gazetesi

 
 
 

 
“SENEYEDE GİYER” MAZİDE KALDI


Tarih: 24 Kasım 2022 Perşembe 18:17

Ülkede son bir yıl içerinde yaşanan zam furyasından neredeyse iğneden ipliğe her kalem nasibini alırken, asgari ücret ile geçimini sağlayan çocuklu olan bir aile için geçim sıkıntısı her geçen gün artış gösteriyor. Özellikle son yıllarda giyim sektöründe yaşanan zamlardan en çok artış gösteren 0-16 yaş aralığında olan çocuklar için giyim ürünleri de son zamanlarda oldukça cep yakanlar arasına girdi.

HABER- FIRAT TATLI

ÜRETİMDE ÖNDE GELEN ÜLKELERDENİZ

Geçtiğimiz yıl verilerine göre bebek hazır giyim ihracatında dünyada ilk 10 ülke içerisinde yer alan ve bebek giyim sektöründe 360 milyon dolarlara varan ticaret hacmi ile Türkiye yakalamış olduğu bu başarısını kendi vatandaşlarına sunamıyor. Dolar kurundan kaynaklı fiyatı artan birçok kalemden biri olan çocuk giyimi yurttaşların cebini zorlama devam ediyor.

ÇOCUK GİYİMİ CEP YAKIYOR

Sene başı itibariyle çocuk ve bebek ürünlerindeki fiyatlara bakıldığında, markasız ve normal kalitede olan bir çocuk montu 400-600 lira aralında olurken, bebek montu 100-350 arasında değişiyor. Sıfır ve 16 yaş aralığındaki çocuklar için giyim ürünlerde ise fiyatlar 60-250 arasında değişiyor.

“FİYATLARDA BÜYÜK BİR ARTIŞ VAR”

Hayat pahalılığından nasibini alın çocuk giyimi sektöründe Mersin’de küçük bir işletmesi ile bebek ve çocuk giyim ürünleri satan esnaf Fırat Demirtaş’a kulak verdik. Demirtaş, “ Ben 7-8 yıldır bebek ve çocuk giyim ürünleri satıyorum. Fiyatların bu yıl bir miktarın ötesinde, büyük oranda bir artışı söz konusu oldu. Bir miktar dememiz hafif kalır. Benim geçen sene 100 liraya perekende sattığım bir ürün bu sene 180 lira toptan alış fiyatı olmuş. Aradaki farkı siz hesaplayın. Bu fiyat artışlardaki bariz bir örnektir” şeklinde konuştu.

EN UYGUN ÜRÜN 60 LİRADAN BAŞLIYOR

Dükkanında bebeklerden çocuklara kadar farklı giyim ürünler olduğunu ifade eden Demirtaş, “Bizde yeni doğandan başlayarak 16 yaşına kadar olan çocuklar için ürünler mevcut. Yeni doğan bir bebek için ürünlerde en uygunu 60 liradan başlayıp 250 liraya kadar var. Basit bir tulumun fiyatı bile 60 liradan başlıyor. Çocuk giyimi okyanus gibidir, fiyatlar değişiklik gösterir, bizim fiyatlarımız en uygun olanlarındandır. Mesela bu yıl 60 lira olan bir tulum geçtiğimiz yıl bu aylarda 25 liraya satılıyordu. Şuan bu ürünleri toptan alıyorum ve geçen sene sattığım perekende fiyatından daha pahalı” ifadelerine yer verdi.

“100 LİRA OLAN ÜRÜN BU YIL 250 LİRA”

Bebek ürünlerinde fiyatlarında yaş grubuna göre farklılık olduğuna değinen Demirtaş, “ Yaş grubuna göre değişmekle birlikte çıt-çıt badi dediğimiz ürünlerde var bunlar 30 lira civarında şuan.  Çocuk ürünleri yaş grubuna değişiyor. Bizim burada 1 yaşından başlayan ve 12 yaşına kadar olan ürünler 85 liradan başlayıp 250 liraya kadar gidiyor. Şunda çocuklar için elimde olan bir kıyafetin satış fiyatı 250 lira ürün geçen yıl bu zamanlar 100 liraları geçmezdi” dedi.

SENEYEDE GİYSİN DEVRİ BİTTİ

Artan çocuk giyim fiyatlarından kaynaklı vatandaşlarının ürünlere nasıl yaklaştığını belirten Demirtaş, “Yıllardır sabit olan müşterilerim var bu yüzden bazılarına uygun fiyatlı vermeye çalışıyoruz. Geçen sene zamlar kışlıklara yansımadı,  Çocuk ürünlerine kış bittikten sonra zam gelmeye başladı. Ama bu sezon zamlar yansıdı, normalde sezon başlangıcında buraya gelip 5 ile 6 takım alan müşterilerim 2-3 takım almaya başladı, her şeye zam gelince vatandaşlar böyle kısıtlamaya gitmek durumunda kalıyor. Birde şöyle bir şey var daha önce ‘seneye de giyer’ düşüncesi vardı o bitti artık ‘iki sene sonrada giysin’ düşüncesi başladı. İnsanlar bir şekilde kendisini yeme, içme ve giyinmeden kısıtlıyor” diyerek sözlerini tamamladı.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA