Büyükşehir, ‘Evimiz Atölye’ Kursunu Tamamlayan Kadınlara Sertifikalarını Verdi
Tarih: 4 Mayıs 2023 Perşembe 11:06
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersinden Kadın Kooperatifi destekleriyle yürütülen ‘Evimiz Atölye Projesi’ kapsamındaki ‘Çoraptan Oyuncak Yapım Kursu’nu tamamlayan kadınlara eğitim sertifikalarını teslim etti.

Haber- Mehmet Çetin
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gönüllüler Şube Müdürlüğü’nün, kadınların sosyal ve kültürel yönden desteklenmesi, Mersinden Kadın Kooperatifi’yle işbirliği içerisinde hayata geçirdiği Evimiz Atölye Projesi’, her geçen gün daha fazla kadına ulaşıyor. Vahap Seçer, törende; Lafla kadın bağımsız olmaz, ayakta kalmaz. Kadınların çalışması, ev ekonomisine katkı sunması lazım. Bağımsız olabilmeleri için ceplerinin para görmesi lazım. Kadın çalışacak, üretecek.Evimiz Atölye Projesi’ bunun için son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

“Bizimle ilişkilerinizde rahat olun”

Başkan Seçer, Mersin’de herkesin rahat olması gerektiğini söyleyerek; “Sizleri seviyoruz. Hepimizin kaygısı, mutluluğu, sevinci aynı. Biz siziz. Bizim ailemiz de, doğduğumuz, doyduğumuz, büyüdüğümüz topraklar, mahalleler de bugün sizin yaşadığınız, içinde olduğunuz ortamlar, mahalleler. Bu özgüven içerisinde olun. Bizimle ilişkilerinizde rahat olun” dedi.

 “Kimse kendi kesesinden size hizmet etmiyor”

Başkan Seçer,  Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hamilelere bakım sütü projesi, pandemide evlere kadar gönderilen gıda kolisi, 3 çeşit yemeğin 6 TL olduğu Mahalle Mutfakları, sosyal hizmetlerinden söz ederek; “Peki bu kadar hizmeti Vahap Seçer kendi kesesinden mi yapıyor? Sizin paranız. Dik durun. Siz milletsiniz. Millet olmasa devlet olmaz, vatan olmaz. Bu kaynaklar, bu para sizin. Ben de dahil, cumhurbaşkanı da dahil, bakanlar da dahil hiç kimse böbürlenmesin. Kimse kendi kesesinden size hizmet etmiyor. Bizim görevimiz bize emanet edilen, sizin vergilerinizden bize aktarılan paraya tenezzül etmeden, yetimin hakkını yemeden, çalmadan, çaldırmadan size hizmet olarak geri göndermek” şeklinde konuştu.

 “Biz vatandaşın kardeşiyiz”

Bir vatandaşın ; ‘Benim beyim hastaydı, yatalaktı sen baktın’ demesi üzerine Seçer, “Biz vatandaşın hayırlı evladıyız, kardeşiyiz, anasıyız, babasıyız. Devlet budur. Devlet büyüktür, uludur, güçlüdür. Mersin’de kendinizi rahat hissedin. Biz burada olduğumuz sürece bu kentte art niyetli, kötü ve ayrımcılık yapan insanların güçlenmesine müsaade etmeyiz. Siz de müsaade etmezsiniz halk olarak. Siz bize güç verirsiniz, biz de onlara müsaade etmeyiz” dedi

“Kadın çalışacak, üretecek”

‘Evimiz Atölye Projesi’nin, kadınların ekonomik alanda güçlenebilmesine katkı açısından çok önemli ve değerli bir proje olduğuna dikkat çeken Seçer, “Kadınlar ayaklarının üzerinde durmaya çalışır. Bizim toplumumuzda kadın maalesef ikinci plana atılmıştır. Lafla kadın bağımsız olmaz, ayakta kalmaz. Kadınların çalışması, ev ekonomisine katkı sunması lazım. Bağımsız olabilmeleri için ceplerinin para görmesi lazım. Kadın çalışacak, üretecek.‘Evimiz Atölye Projesi’bunun için son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

Meral Seçer: “Ev kadınlarının iş tanımı yok, aslında en ağır iş değil mi”

projeye dahil olan kadınlarla ayrı ayrı mahallelerde, sıklıkla bir araya geldiklerini söyleyen Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer; “Evimiz Atölye projesi çok kıymetli bir proje. Görüldüğü üzere hepimizi bir araya getirdi. Kadınların yeni fikir geliştirme, iş geliştirme fikrini geliştirdi. Burada bulunan kadınların hepsi gizli bir kahraman. Çoğunuzun ev kadını olduğunu biliyorum. Ev kadınlarının iş tanımı yok, aslında en ağır iş değil mi? Evin düzenini sağlayan, yemeğinden temizliğine tutun pek çok konuyu organize eden kadınlardır. Ama maalesef kadınların bu konuda çok büyük destek aldığını düşünmüyorum. Çünkü şu andaki yaptığımız çalışmalar bunun yetersiz kalmasından dolayı ortaya çıktı” dedi.

 

 

 


Etiket:

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA