Akdeniz’li çocuklar, 10 Kasım ruhunu Ata’nın evinde yaşadı
Tarih: 9 Kasım 2023 Perşembe 14:44

Haber Merkezi


Akdeniz Belediyesi öncülüğünde çocuklar, Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihal ettiği ‘10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’ dolayısıyla Atatürk Evi Müzesi’ni ziyaret etti.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Güneş ve Karaduvar Kültür ve Sanat Evleri’ndeki kreş sınıfı ve oyun odasının minikleri, 10 Kasım ruhunu Atatürk Evi’ni gezerek yaşadı. Çocuklar, öğretmenlerinin eşliğinde Atatürk Caddesi’nde yer alan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 20 Ocak 1925 tarihinde Mersin’e geldiğinde konakladığı Mersin Atatürk Evi Müzesi’ni gezdi. Evin odalarını, Atatürk’ün kullandığı eşyaları, araç gereçleri ve uyuduğu yatağı ilgiyle inceleyen küçük öğrenciler, bir taraftan da öğretmenlerinin verdiği bilgileri dinledi.  

Çocuklardan anlamlı sözler
Atatürk’ün Mersin’e geldiğinde kaldığı evi görerek duygulu anlar yaşayan Akdenizli çocuklar ise şiirler okuyarak; “Atatürk ölmedi kalbimizde yaşıyor”; “Atatürk’ü unutmayacağız”, “Atam izindeyiz” “Hiçbir lider bu kadar övgüye layık olmadı”, “Atam seni çok özledim” gibi cümlelerle duygularını dile getirdi. Konuşmaların ardından çocuklar ellerindeki siyah balonları gökyüzüne bıraktı.

“Çocuklarımıza küçük yaşta bu duyguyu yaşatabilmek bizim için gurur”
Karaduvar Kültür ve Sanat Evi kursiyerlerinden Başak Fesli, çocuklarıyla birlikte Mersin Atatürk Evi’ne geldiklerini ifade ederek; “Atamızın hem anılarını hem kullandığı eşyaları görerek, bire bir o duyguları yaşadık. Çocuklarımıza küçük yaşta bu duyguyu yaşatabilmek bizim için ayrı bir gurur. Hepsine emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. Atatürk’ü unutmadık kalbimizde yaşatıyoruz. Böyle bir etkinlik düzenlediği için Başkanımız Mustafa Gültak’a teşekkür ederiz” dedi. Karaduvar Kültür ve Sanat Evi kursiyerlerinden Gamze Fesli ise çocuklara bu duyguyu yaşatmak için güzel bir etkinlik gerçekleştirildiğini kaydederek Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a teşekkür etti.

 


Etiket: gazi mustafa kemal atatürk, 10 kasım, saygı, anma, akdeniz belediyesi

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA