Çömlekçilik Tarsus’ta yaşıyor
Tarih: 19 Kasım 2023 Pazar 16:39

Şule İnan


Tarsus’ta toprak şekillenip, sanata dönüşüyor. Tarsus’ta hala yaşayan mesleklerden biri de çömlekçilik. Uzun yıllardır Tarsus’ta çömlekçilik yapan Eyüp Makal; işini özveriyle yapıp, gelecek nesillere de aktarmak istediğini kaydetti.

Tarsus’ta çömlekçilik işiyle uğraşan, çömlek ustası Eyüp Makal; ‘’Bu iş öyle bir aşk ki, duygularınla ifade edebilmen mümkün değil. Zaten bir şeyi çok sever ve onu mabet gibi tapmayacak bir pozisyon olmuş olmazsa, geleneksel olarak günümüzün bu teknolojisinde yürütme şansın olmaz. Onun için, büyük bir aşk, şevk ve özveriyle bugüne kadar geleneksellikten taviz vermeden bu işi devam ettirdim.’’ ifadelerini kullandı.

Usta Makal, kendi çocuklarına ve daha sonraki nesillere de; çömleğin orijinal dokusuna dokunmadan, dokuyu aynı şekilde bırakarak aktaracağını söyledi.


Etiket: çömlekçilik, tarsus, geleneksel zanaat

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA