Mersin Üniversitesi, GEBİP yıllık değerlendirme toplantısına ev sahipliği yaptı
Tarih: 21 Kasım 2023 Salı 11:37

Haber Merkezi


TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (GEBİP) yıllık değerlendirme toplantısı 17-19 Kasım tarihleri arasında Mersin Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantı açılış töreni 17 Kasım Cuma günü Mersin Üniversitesi Akdeniz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Törene Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Kahveci, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Rektör Yardımcıları, Rektör Danışmanları, Dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler ile TÜBA üyeleri katılım sağladı.

Programdan önce TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar'ı makamında ziyaret etti. Daha sonrasında ise heyet, TÜBA üyeleriyle birlikte Üniversitemiz Merkezi Yemekhanesi'ndeki yemek programına katıldı.

Yemek programı sonrasında açılış törenine geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından MEÜ Devlet Konservatuvarı'ndan Öğr. Gör. Dr. Duygu Deniz Demirel ve Öğr. Gör. Türkol Çankaya ile müzik öğretmenleri Dr. Ali Kerem Apaydın, Saadettin Baran, Ali Rıza Peşmen, Koray Yeşilyurt ve Hakan Taş tarafından bir müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Müzik dinletisinin ardından konuşan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, “Akademik kariyer tercihimiz; emek verdiğimiz, bizden sonra gelecek olan kuşakların da yetişmesi için üzerine titrediğimiz geniş bir zaman dilimi. “Uzun ince bir yoldayım gidiyorum gündüz gece” misali emek veriyoruz. Değerlendirme toplantıları benim için ayrıca önem arz ediyor. Ülkemizin geleceği, bağımsızlığı, dünyayla rekabeti ve geleceğinin teminatı için, 100. yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olması için bu emeğe, bu çalışmalara, bu gençlere ihtiyacımız var.” dedi.

Genç bilim insanlarına her bir bilim alanında üretmiş ve yürütmüş oldukları projeler için başarı dileyen Prof. Dr. Şeker, isimleri önümüzdeki günler açıklanacak olan 2023 yılı GEBİP Ödülü kazananlarının ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alacakları bilgisini verdi. Ödül başvurularının komiteler tarafından titizlikle değerlendirildiğini belirten Prof. Dr. Muzaffer Şeker, nihayetinde ise dünyanın dört bir yanında başarı kazanan GEBİP Ödül sahiplerinin mutluluk verici olduğunu söyledi.

“Genç bilim insanlarının ödüllendirildiği ve teşvik edildiği bu organizasyona Mersin Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmak bizlere gurur veriyor”

Daha sonrasında konuşan MEÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar ise tüm konuklara hoş geldiniz diyerek, “Bu yıl üniversitemizin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan bu toplantı; projelerin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için önemli bir işleve sahip. Bunun yanı sıra bu toplantılar, bilimsel araştırmaları özendirme; bilimin ve dolayısıyla insanlığın ilerlemesine de önemli katkılar sunuyor. Ayrıca bu birliktelik TÜBA ve üniversiteler arasındaki etkileşim ve iş birliğinin geliştirilmesine de hizmet etmesi açısından da oldukça önemli. Genç bilim insanlarının ödüllendirildiği ve teşvik edildiği bu organizasyona Mersin Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmak bizlere ise bizlere gurur veriyor.” şeklinde konuştu.

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, “Bu toplantının Üniversitemizde düzenlenmesine karar veren TÜBA Başkanımız Sayın Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve konser üyelerine teşekkürlerimi arz ediyorum. Ev sahipliğimizden memnun kalmanız temennisiyle sizlere bir kez daha Mersin’e ve Üniversitemize hoş geldiniz diyor; Mersin Üniversitesi ailesi adına hepinizi en derin saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.” ifadelerini kullanarak sözlerini tamamladı. Konuşmasının ardından Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar tarafından TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker'e bir hediye takdimi de gerçekleştirildi.

Açış konuşmalarının ardından TÜBA Asli Üyesi ve Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi Fikrettin Şahin “Biyoteknolojinin Dünü, Bugünü, Geleceği”, TÜBA Asli Üyesi ve Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan “İlaç Keşfinde Deniz Biyoçeşitliliğinin Rolü”, TÜBA Asli Üyesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik ise “Sosyal İş birlikleri Ağı Olarak Sosyopark” başlıklı birer sunum gerçekleştirdiler. Sunumların ardından heyet Mersin Suphi Öner Öğretmenevi’ndeki akşam yemeğine katıldı ve programın ilk günü böylelikle tamamlandı.

Programın ikinci günü olan 18 Kasım Cumartesi günü ise Mersin Üniversitesi Merkez Derslikleri’nde GEBİP ve TÜBA-GEBİP değerlendirme toplantıları, MEÜ Senato Odası’nda TÜBA Konsey Toplantısı, Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde ise TÜBA-GEBİP Genel Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. Programın öğle yemeği arasındaki kısmında ise TÜBA üyelerine Mersin'in yöresel yemeklerinden olan tantuni ikram edildi. İkinci gün, düzenlenen akşam yemeği programının ardından sona erdi.

19 Kasım Pazar gününde de toplantılara katılan TÜBA GEBİP üyelerine yönelik Üniversite tarafından hazırlanan bir sosyal program düzenlendi. Tarsus’ta Ashab-ı Kehf Mağarası, Taşkuyu Mağarası, Danyal Peygamber Kabri, Tarihi Tarsus Evleri gibi mekanları rehber eşliğinde gezen üyeler, Tarsus Şelalesi’ndeki yemek programının ardından Mersin’den ayrıldılar.

 


Etiket: mersin üniversitesi, gebip, toplantı, tüba

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA