Sever’den kayısı üreticisinin yüzünü güldürecek proje
Tarih: 13 Şubat 2024 Salı 00:19

Haber Merkezi


AK Parti MKYK Üyesi Ekonomi Eski Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Mut halkına “Mut’tan Sofralık Taze Kayısı İhracat Hamlesi ve Stratejisi”nin ikinci adımının gerçekleştirileceğini müjdeledi.

Mustafa Sever, İhracat Genel Müdürlüğü Tarım Dairesi Başkanlığı döneminde, Akdeniz İhracatçılar Birliği koordinasyonunda 2004 ile 2009 yılları arasında başlattıkları ve uyguladıkları “Mut’tan Sofralık Taze Kayısı İhracat Hamlesi ve Stratejisi” çerçevesinde sofralık kayısı ihracatına ilişkin başarılara değindi.

Sever ayrıca Tarım Bakanlığı tarafından uygulanan pilot projeyle tarladan sofraya izlenebilirlik sağlayarak, zirai ilaç kalıntısı probleminin çözüldüğünü ve ihracat piyasalarında talep gören çeşitlerin üretilmesini sağlayarak, kaliteli üretim, uygun hasat ve boylama teknikleri konusunda üreticilerin bilinçlendirildiğini ifade etti.

Resim

Sofralık kayısı ihracatının 0’dan ilk yıl 8 bin ton, sonraki yıllar 15 bin ton, 25 bin ton, 55 bin ton ve 100 bin ton seviyelerine çıkarıldığını söyleyen Sever, kayısı üreticilerine yapılacak destekten de bahsetti.

Kayısı üreticisine ikinci strateji müjdesi

Sever, üreticinin son yıllarda yaşadığı sıkıntıların farkında olduğunu ve yaşanan sıkıntılara çözüm olarak, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı ile görüştüklerini ve bu yıl Nisan ayında, “2. Mut’tan Sofralık Taze Kayısı İhracat Hamlesi ve Stratejisi"nin başlatılacağını duyurdu.

Üreticilerin emeğinin karşılığını alacağını belirten Sever, “Yapacağımız çalışmalarla kayısı ihracatımızı rekor bir hızla artırarak, kıymetli üreticilerimizin emeğinin ve alın terinin karşılığını fazlasıyla almasına vesile olmanın onur ve şerefini hep birlikte yaşayacağız” dedi.


Etiket: ak parti, mustafa sever, mkyk, mut, kayısı üreticisi

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA