Bayram tatilinde müzelere yoğun ilgi
Tarih: 15 Nisan 2024 Pazartesi 15:46

İHA


Samsun Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan müzeleri 2024 yılının ilk 3 ayında 42 bin kişi ziyaret ederken, müzeler 9 günlük bayram tatilinde ise 23 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Samsun’da müzelerin ziyaretçi sayıları her geçen yıl artıyor.

Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan Bandırma Gemi Müzesi, Amazon Köyü, Panorama Samsun, Havza Atatürk Evi ve Bafra Tütün Müzesi’ni 2024 yılının ilk 3 ayında 42 bin kişi ziyaret etti. Müzeler 9 günlük bayram tatilinde ise 23 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Bandırma Gemi Müzesi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi

Bandırma Gemi Müzesi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi yılının ilk 3 ayında 21 bin 104 kişi, 9 günlük bayram tatilinde ise 16 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Atatürk’ün 18 silah arkadaşıyla 19 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Samsun’a geldiği Bandırma Vapuru’nun birebir replikası olan müzede, Atatürk’ün beylik tabancası, Atatürk’ün yazdığı 14 kitap, Lozan Barış Antlaşması’nın 1923 yılı Osmanlıca orijinal baskısı yer alırken kamera bölümünde ise Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bir toplantı anı canlandırılıyor.

Bafra Tütün Müzesi

2024 yılının ilk 3 ayında 4 bin 520, bayram tatilinde bin kişinin ziyaret ettiği Bafra Tütün Müzesi ise Türkiye’nin ilk tütün müzesi olma özelliği taşıyor. Müze de bulunan çeşitli tütünler, balmumu heykeller, işleme makineleri ve tütün bahçesi ile dikkat çekiyor.

Amazon Köyü

2024 yılının ilk 3 ayında 9 bin 636 kişi, bayram tatilinde 3 bin kişi tarafından ziyaret edilen Amazon Köyü, Amazon kadınların günlük yaşamlarından kesitleri yansıtıyor. 28 Amazon kadın heykeli ile kullandıkları eşyaların yer aldığı müze ilgi görüyor.

Panorama Samsun

Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosu ve 44 projeksiyondan yararlanılarak yapılan dijital gösteri merkezine sahip Panorama Samsun, bu yılın ilk 3 ayında 3 bin 280, 9 günlük bayram tatilinde ise bin kişiyi ağırladı.

Havza Atatürk Evi

Kurtuluş için İlkadım’ın atıldığı o yılları yaşamak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği Havza’daki Atatürk Evi’ni yılın ilk 3 ayında 3 bin 443 kişi, bayram tatilinde ise 2 bin kişi ziyaret etti.

 


Etiket: samsun, ramazan bayramı, müze

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA