Öğretim üyesi Doç. Dr. Özsungur’a en iyi bildiri ödülü
Tarih: 16 Nisan 2024 Salı 10:18

Bilge Çakır


Mersin Üniversitesi (MEÜ) Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Sosyal Hizmet ve Danışmanlık Bölüm Başkanı ve Teknoloji Transferi Yürütme Kurulu Üyesi Doç .Dr. Fahri Özsungur Uluslararası 7. UBSDER Bilimsel Araştırmalar Kongresi’nde ‘Hukukta Doktrinel Araştırma Yöntemi’ başlıklı tam metin ile ‘En İyi Bildiri Ödülü’ aldı.

Sunmuş olduğu bildiri ile ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Fahri Özsungur, doktrinel araştırma yönteminin sorunsalın ve amacın ortaya konulması ile araştırmanın şekillendiği bir yöntem olduğunu, bu yöntemin araştırmacıyı bireysel amaçlardan soyutlamayı, araştırmanın çözümü gereken bir sorunsala odaklanılmasını sağladığını belirtti.

Araştırma sorularının tespit edildikten sonra sonra çözümü gereken sorunsalın hangi alt başlıklarla ele alınması gerektiği önceden belirlenmemesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Özsungur,“Bu alt başlıklar araştırmanın amacına uygun araştırma enstrümanları vasıtasıyla elde edilen bilgiler sonucunda kendiliğinden şekillenmelidir. Araştırmada sentezleme ve yargı aşamalarına özen gösterilmesi önemlidir. Zira, elde edilen bilgiler sonucunda verilerin derlenmesi, analiz ve yorumlanması sonucunda ortaya çıkan çıkarımsal bilgiler sorunsal ve amaca aykırı birleştirilirse yargı hatalı olacaktır. Yine araştırmacının sorunsalın çözümü dışında bireysel amaçlarına göre hazırlanmış alt başlıklar sentezleme ile ilgili kriterine göre dikkate alınmazsa 'yargıda yönlendirme' gerçekleşebilir” dedi.

Doktrinel araştırma yönteminin aşamaları doğru bir şekilde uygulandığında sorunsala ait kişisel kanı ve düşünceleri açık ve kesin bir şekilde ifade edilmesi gerektiğini aktaran Özsungur, “Derinlemesine incelenen konu ile ilgili elde edilen verilere ve doktrindeki baskın görüşlerin aksi bir çıkarımda bulunurken destekleyici gerekçeler açık ve kesin bir biçimde ortaya konulmalıdır. Ayrıca, sorunsalın çözümünde belirlenen amaca uygun olmalı ve menfaatler dengesine zarar verici nitelikte olmamalıdır” ifadelerini kullandı.


Etiket: MEÜ, ödül, teknoloji

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA