Hasat öncesi toplantı yapıldı
Tarih: 17 Nisan 2024 Çarşamba 13:01

Nurgül Bayram


Mersin’de yaklaşan erik ve kayısı hasat sezonu öncesi Mut Ziraat Odası (MZO) Başkanı Muharrem Yılmaz ve yönetim kurulu beraberliğinde hal komisyoncuları ziyaret edilerek hal içerisindeki eksiklikler denetlendi.

İlçe Kaymakamlığınca, hasat edilen ürünlerde geçen sezonun değerlendirmesi yapılarak daha verimli bir sezon geçirilmesi için kararlar alındı. Alınan kararlar doğrultusunda dağıtım yerleri bilgilendirildi. 

İncelemelere İlçe Kaymakamı İhsan Ayrancının yanı sıra Ticaret Odası Başkanı Şahin Sezer, İlçe Tarım Müdürü Ekrem Bayır, Hal Başkanı Zeki Cüce ve Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Müdürü Ferruh Baş da katıldı.

Kayısı Sezon Öncesi Toplantı Kararları:

1)-  Kayısı Fiyatlarını olumsuz etkileyen, olgunlaşmadan yeşil olarak hasat edilen kayısılardan dolayı komisyoncular, tüccarlardan ve paydaşlardan oluşan değerlendirme komisyonu tarafından; değerlendirme sonucuna göre kayısı üreticilerine "Bitkisel üretimin akışını bozmaktan “Mut İlçe Kaymakamlığı uhdesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 5996 sayılı kanun ile Kabahatler kanunu çerçevesinde cezai işlemler uygulanacaktır.

2)-  Hasat başlangıcından en az 20 gün öncesine kadar fungusit (mantar ilacı), insektsit (böcek ilacı) vb kalıntı yapabilecek pestisitlerin kullanımına son verilecektir.

3)-  Hasat edilen ürünlerden numune alımı sonucunda kalıntı çıkması halinde üreticiye 5996 sayılı kanun çerçevesinde cezai işlemler uygulanacaktır.

4)-  Hasat edilen ve üretici haline getirilen kayısı ve eriklerden hasat öncesi ilaç kalıntısı tespiti için sondajlama(rastgele) usulü, üreticilerden numune alınacak olup; karşı çıkan veya zorluk çıkaranlara 5996 sayılı kanun kapsamında cezai işlem yapılacaktır.
 5)-  Hal esnafı komisyoncuların kasaları ile hal dışındaki başka mahallerdeki alım noktalarına kaysı teslim edilmeyecektir.

6)-   Hasadı yapılan kayısılar, kasalanırken fiyatta düşüşler yaşanmaması için kasanın altına kötü olan 2. Sınıf kayısılar konmayacaktır. Eğer böyle bir durum olursa üreticiye ürün geri iade edilecektir.


Etiket: mersin, mzo, mut, hasat, kayısı, erik

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA