MEÜ öğrencileri TÜBİTAK destekli projelerini Hatay’da tamamladı
Tarih: 18 Nisan 2024 Perşembe 12:16

Güray Gürdal


Mersin Üniversitesi (MEÜ) İçel Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölümü 4. Sınıf öğrencileri, TÜBİTAK 2209 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında, desteklenmeye hak kazanan ‘Depremde Perinatal Süreçlerde Olan Kadınların Sağlık Hizmetlerinden Yararlanmalarını Kolaylaştıran ve Engelleyen Faktörler’ ve ‘Deprem Sonrası Kadınların Emzirmeyi Sürdürme Durumları ve Emzirme Sürecini Etkileyen Faktörlerin İncelenmesi’ projelerini tamamladılar.

Mersin Üniversitesi öğrencileri proje kapsamında, 9 Mart 2024-24 Mart 2024 tarihleri arasında Hatay’da bulunan 15 konteyner kentte 696 haneyi ziyaret edip araştırma verilerini topladılar. Bunun yanı sıra öğrenciler, üniversite eğitim-öğretim süreçlerinde edindikleri bilgi ve becerilerle perinatal süreçlerde olan kadın, bebek, çocuk ve ailesine gereksinimleri doğrultusunda danışmanlık da sunmuş oldular.

TÜBİTAK 2209 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı’nı birçok açıdan değerli bulduğunu ve öğrencilerimizin cesaretlendirilip, teşvik edilip ve desteklenerek elde ettikleri araştırma tecrübelerinin çok kıymetli olduğunu belirten Prof. Dr. Gözde Gökçe İsbir, “İlk olarak, öğrencilerimiz baştan sona bir TÜBİTAK projesinin yazılma sürecini deneyimlediler. Projenin kabulü sonrasında etik kurul ve Hatay AFAD İl Müdürlüğü’nden izin alma sürecinde yoğun çaba sarf ettiler. Sahada bir araştırmanın verilerinin toplanması sürecini tecrübe ettiler. Her konteyner kent için farklı organizasyon yapmak durumunda kaldılar. Bu durum, onların ekip içinde çalışma ve organize olabilme becerilerine katkı sağladı. Her konteyner kent için farklı kaymakamlarla iletişime geçip veri toplama sürecini başlatabildiler ki bu ilin diğer kurum liderleriyle iletişime geçme ve etkileşimde bulunma becerilerine katkı sağlamış oldu. Ayrıca, bu projeler kapsamında öğrencilerimiz ebelik bilgi ve becerilerini onlara eşlik eden Arş. Gör. Buse Alış öncülüğünde mezuniyet öncesinde pekiştirmiş oldu” dedi. 


Etiket: MEÜ, TÜBİTAK, deprem, hatay

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA