Tarihi camiyi Ramazan ayı ve bayramda 37 bin 913 kişi ziyaret etti
Tarih: 20 Nisan 2024 Cumartesi 15:21

İHA


Konya’nın Beyşehir ilçesinde, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan ve Türkiye’nin en büyük ahşap camilerinden olan tarihi Eşrefoğlu Camii’ni Ramazan ayında ve bayram tatil günlerinde 37 bin 913 kişi ziyaret etti.

Tarihi Eşrefoğlu Camii’nin Ramazan ayında ve bayram tatil günlerindeki ziyaretçi istatistikleri belli oldu.

Eşrefoğlu Camii ziyaretçi raporunda yer alan istatistiki verileri göre, Ramazan ayı ile devamındaki 9 günlük bayram tatili sürecinde cami, günlük ortalama bin 53 kişi tarafından ziyaret edilirken, ziyaretçi trafiğinin en yoğun olduğu günde bu sayı 3 bin 854 olarak kayıtlara geçti. Söz konusu tarih aralığında hafta içi 23 bin 663 olan ziyaretçi sayısının hafta sonu ise 14 bin 250 kişi olarak istatistiklere yansıdığı belirtildi.

Kadir Gecesi’nde 2 bin 633 olarak belirlenen cami ziyaretçi sayısının 9 günlük bayram tatilinde ise 19 bin 828 olarak ölçüldüğü kaydedildi.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Beyşehir İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı ile Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ali Akkanat Turizm Fakültesi tarafından ibadethaneye yerleştirilen dijital ölçüm cihazı sayesinde tarihi mekanın ziyaretçi istatistikleri belirleniyor. Ölçüm cihazıyla camiye gelenlerin sayısı aylık, haftalık ve günlük olarak ölçülebiliyor. Tarihi camide ölçüm cihazının yerleştirilmesiyle ilk ziyaretçi sayısal verileri 2022 yılının Temmuz ayından bu yana alınmaya başlandı.


Etiket: konya, beyşehir, unesco, eşrefoğlu cami

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA