Doğru güneş kremi nasıl seçilmeli?
Tarih: 21 Nisan 2024 Pazar 15:38

Ebru DOST


Mersin Yenişehir’de ENA BEAUTY işletmesi sahibi ve güzellik uzmanı Ela Aktaş, güneşin cilde zararları konusunda uyarılarda bulunarak, doğru güneş kremi seçilmesi konusunda tecrübelerini paylaştı.

Yaz mevsiminin yaklaşması ve havaların ısınmasıyla birlikte güneş, yüzünü Mersin’de göstermeye başladı. Güneşin zararlı ışın ve ısılarına maruz kalmak istemeyen Mersinliler için Güzellik Uzmanı ve Estetisyen Ela Aktaş, güneş kremi tercihi noktasında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

“Güneş kremi yaşlanmayı önlüyor”

Ela Aktaş, “Güneş kreminin bizim için en büyük önemi ise cildimizde yaşlanmayı önlemesi diyebiliriz” dedi. Aktaş, “Güneş kremi, dışarıdan aldığımız zararlı ışın ve ısıların cildimizde oluşturacağı güneş lekeleri, yanık oluşumu ve leke oluşumunu engellemektedir.  Güneş kreminin bizim için en büyük önemi ise cildimizde yaşlanmayı önlemesi diyebiliriz. Ayrıca cildimizde oluşabilecek kanseri de engellemektedir” şeklinde konuştu.

İyi bir güneş kremi nasıl olmalı?

 Aktaş, kaliteli bir güneş kremi için ipuçlarını paylaşarak, “Güneş kremi,  UVA ve UVB filtreler içermeli. Ciltte iyi emilmeli.  Neme, terlemeye ve suya dayanıklı olmasıdır.  Aynı zamanda bir güneş kreminde SPF FAKTÖRÜ  ne kadar yüksekse cildimizi lekelerden ve güneşten o kadar iyi korur. Güneş kremlerinde SPF faktörü 15 ila 50 SPF arasındadır. Bizim önerimiz en düşük 30 en yüksek 50 SPF faktörlü güneş kremi kullanmasıdır. 0-3 aylık bebekler, farklı içerik olması şartıyla güneş kremi kullanımına başlamalıdır. Güneş kremlerinde parfüm, paraben olmamalıdır. Aynı zamanda güneş kremi yazın kullanıldığı gibi kışın sürülmelidir. Kışın da cildimizin maruz kalacağı ısı ve ışınlardan kesinlikle korunması gerekli” ifadelerine yer verdi.

Cilt tipine göre güneş kremleri ve cilt bakım rutini nasıl olmalı?

Genç işletmeci, her cilt tipi için farklı güneş kremleri kullanılması gerektiğini de söyledi. Ayrıca cilt bakım rutini de paylaşan Aktaş, “Ekstra yağlı bir cildiniz varsa kullanacağınız ürünler yağ bazlı değil su bazlı olmalıdır. Kuru bir cildiniz varsa özellikle sabahları, yüzünüzü süt içerikli jel veya peelingler ile  temizlemelisiniz. Diğer ürünler cildinizi kurutur. Yağlı ürünlerde ise ciltte sivilceler artabilir. Kullanacakları serumun özellikleri ciltteki aknelere, cildin yağ durumu ve hassasiyetine göre değişmelidir. Bu güneş kremi içinde geçerli. Yani sabahları cilde kullanacağımız ürün bizim cildimizin ilerleyen zamanlardaki akıbetini çok etkiler. Gelişigüzel hiçbir ürün cilde sürülmemeli. Günlük cilt bakımımız ise kesinlikle gün su içerek başlamalıyız.  Daha sonra yüzünüzü duru suyuyla ilk önce ıslatmalıyız. Daha sonrasına da cilt tipimize uygun şekilde bir dermokozmetik temizleme jeli köpüğü ile yüzümüzü yağdan arındırmalıyız.  Diğer aşama ise cildimize yine dermokozmetik olan tonikler uygulamalıyız. Daha sonra serum, nemlendirici ve son olarak güneş kremi kullanmalıyız. Bu stabil günlük bakımımız olmalı. Ve aynı zamanda kullanacağımız tüm ürünler cilt tipimize kesinlikle uygun olmalı ve dermokozmetik olmalıdır” şeklinde konuştu.

BB güneş kremi zararlı mı?

Güzellik Uzmanı Ela Aktaş ayrıca BB’li güneş kremlerine de değindi. Aktaş, “BB güneş kremlerinin cildimizde elle tutulur ya da kanıtlanmış bir zararı yoktur. Fakat tabii ki direk kullanılan güneş kremine göre içindeki SBF faktörünü daha çabuk emerek koruma özelliğini diğer güneş kremlerine göre azaltabilir. Ama hiçbir yan etkisi yoktur, yazın rahatlıkla kullanılabilir” açıklamasını yaptı.

Resim Resim

 


Etiket: doğru güneş kremi, mersin ena beauty, mersin güzellik salonu, mersin ela aktaş

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA