Çekya Cumhurbaşkanı Pavel: “Ukrayna’nın topraklarını geri alabileceğini söylemek naiflik olur”
Tarih: 16 Mayıs 2024 Perşembe 00:31

İHA


Çekya Cumhurbaşkanı Petr Pavel, "Gerçekçi olmak zorundayız. Ukrayna’nın öngörülebilir bir zaman içerisinde işgal altındaki topraklarını geri alabileceğini söylemek naiflik olur” dedi.

Çekya Cumhurbaşkanı Petr Pavel, Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’nın savaş alanında başarılı olmak için silaha ihtiyaç duyduğunu Batı’nın ise silah tedariki konusunda “fazlasıyla titiz” olduğunu vurgulayan Pavel, "Gerçekçi olmak zorundayız. Ukrayna’nın öngörülebilir bir zaman içerisinde işgal altındaki topraklarını geri alabileceğini söylemek naiflik olur. Rusya, işgal ettiği toprakları öylece bırakacak değil. Savaşı durdurmamız ve geleceğe yönelik düzenlemeleri tartışmaya başlamamız gerekiyor. Belirli bir taviz söz konusu olabilir. Fakat bu Ukrayna, Rusya ve bu anlaşmanın garantörleri olacak ülkelerin izni olmadan mümkün değil” dedi.

Pavel, “Ukraynalılar hayatlarını ve vatanlarını kaybediyor. Savaşı da kaybedebilirler” ifadelerini kullanarak, NATO’nun daha önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından önerildiği üzere Ukrayna topraklarına asker konuşlandıramayacağını vurguladı. Pavel, "Bu, Rusya ve Kuzey Atlantik İttifakı arasında bir çatışmanın başlangıcı olur. Avrupa’da kimse böyle bir çatışma istemiyor” dedi.

Slovakya’nın seçilmiş Cumhurbaşkanı Peter Pellegrini de geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Ukrayna’da ateşkes çağrısı yaparak barış müzakerelerine başlanması çağrısında bulunmuştu.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Avrupa turu sırasında Fransa’nın başkenti Paris'te yapılacak 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları sırasında dünyadaki tüm çatışmaların durdurulması çağrısında bulunmuştu.


Etiket: çekya, cumhurbaşkanı, petr pavel, ukrayna, rusya, açıklama

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA