‘Bir Katilin Günlüğü’ raflarda!
Tarih: 21 Mayıs 2024 Salı 11:25

Nurgül Bayram


Fransız yazar Tristan Bernard’ın Bir Katilin Günlüğü adlı romanı, Ayrıntı Yayınları’ndan çıktı.

Oyun yazarı, romancı, gazeteci ve avukat Tristan Bernard’ın kaleme aldığı Bir Katilin Günlüğü, Ayrıntı Yayınları’nın Edebiyat Dizisi kapsamında Türkçede edebiyatseverlerle buluştu.

Kitap hakkında

1930’ların başında Fransa’da geçen roman, sıradan bir insan olan, hiç suç işlemeyeceğine inanan ve para yüzünden işlediği bir cinayetin ardından bile “katil” damgasını kendisine konduramayan bir adamın trajik hikâyesini anlatıyor. İşlediği cinayetin ardından ikilemler ve tereddütler yaşayan katil, başına gelenlere son derece mesafeli yaklaşmasını sağlayan soğukkanlı tavrıyla kaçma ve saklanma psikolojisiyle baş edebileceğini düşünse de, hayatın onun için farklı sürprizleri vardır…

Trıstan Bernard kimdir?

Tristan Bernard, ya da gerçek adıyla Paul Bernard, 7 Eylül 1866 tarihinde Fransa’nın Besançon kentinde, Alsaslı Yahudi bir ai­lenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Tüccarlık ve bayındırlık işleri ile uğraşan babasının adı Myrthil Bernard, annesinin ismi ise Emma Ancel’dir. Lise öğrenimi için 14 yaşındayken doğduğu şehirden ay­rılıp Paris’e gitti. Burada Paris’in en eski dört lisesinden biri olan Condorcet Lisesi’nde 1970 yılından itibaren öğrenim gördü. Lise­den sonra Hukuk Fakültesi’ni bitirdi ancak çok kısa bir süre avu­katlık yaptı. Bunun yerine ticaret hayatına girdi ve babasının Cre­il’deki alüminyum fabrikasının başına geçti.

İkinci Dünya Savaşı’ndaki işgal sırasında Cannes’a iltica ederek orada bir hotelde yaşamaya başladı. 1943 yılında Alman askerleri tarafından tutuklanarak Drancy kampına yerleştirilse de Sacha Gu­itryile aktris Arletty sayesinde özgürlüğüne kavuştu. Bernard, 1947 yılında hayata gözlerini yummuştur. Mezarı Paris’teki Passy Mezar­lığı’ndadır.

Tristan Bernard, 70 civarında oyun ve çoğunluğu polisiye eserler­den oluşan 21 roman yayımlamıştır. Yazarın bir çok eseri sinemaya uyarlanmıştır.


Etiket: kitap, edebiyat, polisiye, oyun yazarı

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA