Mersin’de bisiklet yolları artacak

Tarih: 16 Eylül 2020 Çarşamba 18:32

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 16-22 Eylül’de kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerinin açılışını yaptı ve belediye bürokratlarıyla birlikte Taş Bina’ya bisikletle ulaşım sağladı. 8 kilometrelik bir güzergahta pedal çeviren Başkan Seçer, etkinlik sonrası yaptığı açıklamada, “Mersin’de 2021 yılı içerisinde de 100 kilometrelik bir bisiklet yolunu hedefliyoruz” dedi.c

Bisiklet yolu güzergahlarını hem merkezde hem de ilçelerde artıracaklarını belirten Başkan Seçer, 2021 için hedefledikleri rakamdan da söz ederek, “2021 yılı içerisinde de Mersin’de 100 kilometrelik bir bisiklet yolunu hedefliyoruz. Bunu da gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Çünkü kararlıyız. Aklın yolu bir. Bu anlamda Mersin coğrafya olarak, topografya olarak da çok büyük imkan sunuyor. Mersin halkının kültürel birikimi, bu anlamda bilinci de buna müsait. Dolayısıyla Mersin’de bisiklet farkındalığını yaratabiliriz diye düşünüyorum” dedi. Sahil şeridi üzerinden belirlenen güzergâh üzerinde spor yapan, balkon ve işyerlerinde bulunan vatandaşlar da kimi zaman alkışla kimi zaman da el sallayarak etkinliğe destek sundu. Başkan Seçer, etkinliğin son derece anlamlı ve güzel bir etkinlik olduğunu belirterek, “İş yerine yani belediyeye bisikletle geldik. Daire başkanları vardı, vatandaşlar vardı, arkadaşlarımız vardı. Bisiklet meraklıları, bisiklet aktivistleri, hep beraber geldik. Gayet de güzel, 8 kilometrelik bir parkurdu. Sahilden geldik. Bisikletle gelirken Mersin’in çok daha güzel bir kent olduğunu görebiliyorsunuz. Daha iyi inceleme fırsatınız oluyor. Bisiklet sporu gerçekten çok güzel bir spor. Yapan insanlar bunu bilir ama yapmayanlara da duyurmak istiyorum” ifadelerine yer verdi.

“ŞU ANDA KENTİMİZİN YAKLAŞIK OLARAK 17.6 KİLOMETRELİK BİSİKLET YOLU VAR”

Bisiklet yollarını son derece önemsediklerini de sözlerine ekleyen Başkan Seçer, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bizim şu anda kentimizin yaklaşık olarak 17.6 kilometrelik bisiklet yolu var ama böyle kalmayacak. Şu anda arkadaşlarımız önemli çalışmalar yapıyor. Soli başlangıç noktası olmak üzere, ilk etapta Tren Garı’na kadar, daha sonra İstiklal Caddesi’nin tek yöne evrilmesinden sonra 24 kilometrelik bir parkur hazırlığı var. Çok kısa sürede onun inşası başlayacak. Güzel bir bisiklet yolu kazanacak Mersin. Yine Mersin merkez kuzey akslarıyla doğu-batı aksını bağlayacak çalışmalar yapıyor arkadaşlar. Şu anda Tarsus’ta toplamda 30 kilometrelik bir parkur çalışmamız var. Bunun 4 kilometresi kültür gezileri için Çardak Kavşağı dediğimiz Üzümlü Kavşak’tan, Nusret Mayın Gemisi’nden Kleopatra Kapısı’na oradan Atatürk Parkı’na doğru bir güzergah çalışması.”

“Toplu taşımayla ilgili uygulamalarımızda da emisyonu düşünerek bazı yeni projeksiyonlarımız var”

Başkan Seçer, 73 yeni otobüs alımıyla çevre dostu yakıtları tercih ettiklerini de belirterek, “Bizim tabi toplu taşımayla ilgili uygulamalarımızda da emisyonu düşünerek bazı yeni projeksiyonlarımız var. Örneğin 73 yeni otobüs alımı yapıldı. Bunlar CNG yakıt yani doğalgaz. Daha çevre dostu. Bütün bunları önemsiyoruz. Önümüzdeki günlerde bu anlamda daha güzel bir Mersin yaratacağız” diye konuştu. (Haber Merkezi)


Etiket: mersin, bisiklet, vahap


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA