image Ayşe İltemiş
EĞİTİM SİSTEMİNİN DÖNÜŞÜMÜYazı Tarihi : 31.03.2022
 E-Mail : iltemisayse33@gmail.com

 

 

Günümüz eğitim sistemi ile geçmiş zamanlardaki eğitim sistemini karşılaştırdığımızda kuşkusuz ki en büyük farklılığın öğrencileri meslek hayatına hazırlama şeklinin dönüşümü olduğunu söyleyebiliriz. Birçok meslek grubunda üniversitelerde verilen eğitimin, gerçek meslek hayatı ile bağlantısının kopmuş olduğunu görmekteyiz. Geçmiş zamanda oluşturulan eğitim sistemi öğrenciyi yetiştirmeye, geliştirmeye yönelik olduğunu ve eğitim hayatı biten öğrencinin meslek ve çalışma ortamına hazırlığını yaparken günümüzde bu durumunun yalnızca mezun olabilmek amaçlı olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde birçok üniversite mezunu kendi mesleğini yapmıyor. Kendi meslek ve çalışma alanına hazırlıksız olanlar ise çalışma ortamlarında birçok zorluk yaşıyor. Üniversitelerde verilen eğitimin meslek hayatından bu kadar kopuk olmasının zorlukları mezun olduktan sonra farkına varılıyor. Eskiden verilen eğitimlerde eğitimcilerin öğrenciler ile ilgilenmesine daha müsait bir ortam bulunmaktayken özellikle öğrenci sayısı düşünüldüğünde günümüzde bu oran kat kat artmış ve zorlaşmış durumda. Bu gibi nedenler verilen eğitim kalitesinin düşmesine sebep olan dezavantajlar arasında sayılabilir.Ayrıca eğitimcinin yalnızca okul ortamında bulunması meslek alanından ve meslek ortamından uzak kalmış olması da verilen eğitimin gerçeklik algısını yitirmesine neden olmaktadır.
 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA